حسن روحانی اگر بخواهد در انتخابات به طور مسقتیم یعنی نامزدی در انتخابات یا غیرمستقیم یعنی حمایت از لیست حضور داشته باشد با چالش‌هایی عدیده‌ای مواجه است.

چالش‌های روحانی برای حضور در انتخابات مجلس
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: شنیده‌ها حاکی از آن است که حسن روحانی قصد شرکت در انتخابات را دارد. او از چند مدت پیش جلساتی با حضور برخی شخصیت‌ها برگزار می‌کرد که از همان زمان شائبه حضور او در انتخابات مجلس مطرح می‌شد تا آنکه خبرگزاری «تسنیم» خبر داد که برخی نزدیکان او گفته‌اند باید برنامه‌ای منظم برای ارائه یک لیست واحد انتخاباتی با محوریت و حمایت روحانی تدارک دیده شود. در اینجا دو فرضیه به وجود می‌آید؛ نخست آنکه حضور روحانی به طور مستقیم باشد یعنی خود او نامزد نمایندگی مجلس شود و شاید برای عزم ریاست مجلس و دومین حالت آن است که این امکان وجود دارد او بخواهد لیستی انتخاباتی بدهد و به نوعی نیروهای نزدیک به خود را وارد مجلس کند و البته حالت سوم هم ترکیب این دو است یعنی روحانی سرلیست باشد و نیروهای نزدیک به خود را در لیستش قرار دهد. در هر حال آنچه مشخص است آن است که حسن روحانی بیکار ننشسته است و می‌خواهد به بهانه انتخابات مجلس بار دیگر وارد عرصه سیاسی شود و خانه‌نشین نباشد اما این هدف چه قدر با واقعیت منطبق است؟

روحانی چند محدودیت دارد؛ نخست آنکه هیچ بعید نیست به دلیل سنش ردصلاحیت شود و حتی اگر چنین هم نشود نیروهایی که سابقا از او حمایت می‌کردند یعنی اصلاح‌طلبان اجماع گذشته را بر او ندارند و روحانی هم نشان داده است طی این سال‌ها برخی اصولگرایان مانند لاریجانی و ناطق را آن طور که انتظار داشت با خود همراه نکرد. علاوه بر این روحانی سرمایه اجتماعی خاصی هم ندارد؛ کمااینکه در گذشته هم اگر همراهی اصلاح‌طلبان را با خود نداشت سرمایه‌ اجتماعی‌ای نداشت اما حالا به دلیل عملکرد ضعیفش در هشت‌سال اداره کشور بسیاری از رأی‌دهندگان سابقش از او ناراضی هستند و مشخص نیست حسن روحانی با تکیه بر کدام مؤلفه امیدبخش می‌خواهد در انتخابات مجلس دوازدهم به طورمستقیم یا غیرمستقیم در انتخابات حضور داشته باشد.