خودروی دنا پلاس طبق اطلاع‌رسانی این شرکت، قرار است به‌صورت پیش‌فروش در سامانه یکپارچه عرضه شود. این بخشنامه تنها برای طرح مادران است.

حراج بزرگ ایران خودرو آغاز شد | سود 200 میلیونی خریداران این خودرو در یک روز ؛ تحویل 4 ماهه
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش سایت خانه فوتبال: جزئیات جدید قیمت مدل های ایران خودرو در اردیبهشت ماه. فروش ایران خودرو دارای شرایط خاصی است. فروش ایران خودرو با قیمت های جدید.فروش ایران خودرو با نرخ جدید کارخانه انجام می شود. ایران خودرو با آئین نامه جدید خودرو می فروشد.

پیش فروش جدید ایران خودرو برای طرح مادران

خودروی دنا پلاس جزو محصولات رده بالای شرکت ایران خودرو محسوب می‌شود که طبق اطلاع‌رسانی این شرکت، قرار است به‌صورت پیش‌فروش در سامانه یکپارچه عرضه شود. این بخشنامه تنها برای طرح مادران است.

شرکت ایران خودرو که پیش‌تر اعلام کرده بود در طرح فروش یکپارچه، محصولی جهت فروش عرضه نخواهد کرد، اخیرا طی بخشنامه‌ای که منتشر کرده، اعلام می‌کند که قرار است پیش فروشی جهت طرح مادران و جوانی جمعیت داشته باشد. یکی از محصولات این شرکت دنا پلاس ساده است.

به نقل از اقتصاد۲۴، مبلغ پیش‌پرداخت دنا پلاس ساده ۱۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده که با موعد تحویل شهریورماه به فروش می‌رسد. قیمت کارخانه سدان لوکس ایران خودرو ۳۲۴ میلیون تومان است. همچنین این خودرو در ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ حدود ۶۷۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

اختلاف قیمت کارخانه و بازار دنا پلاس ایران خودرو چه‌قدر است؟

دنا پلاس به‌صورت پیش‌فروش چهار ماهه و با سود مشارکت ۱۲ درصد عرضه می‌شود. در نتیجه سود مشارکت این خودرو در چهار ماه حدود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد و با احتساب قیمت‌های امروز، اختلاف قیمتی دنا پلاس معمولی در حدود ۳۵۱ میلیون تومان می‌شود.

البته باید درنظر داشته باشیم که قیمت این خودرو به‌صورت قطعی نبوده و احتمال افزایش قیمت تا موعد تحویل آن برقرار است.

نمودار تغییرات قیمتی یک ماهه این سدان لوکس ایران خودرو به شرح زیر است. مشاهده می‌شود در یک ماه اخیر قیمت دنا پلاس دستی در بازار چیزی حدود ۱۵۵ میلیون تومان کاهش داشته.

معرفی اجمالی دنا پلاس ایران خودرو

این خودرو از همان پیشرانه EF۷ استفاده می‌کند و برای اولین بار در سال‌های ۱۳۹۶ در بازار عرضه شد. این پیشرانه چهار سیلندر و ۱۶ سوپاپ تنفس طبیعی قادر است حداکثر قدرت ۱۱۳ اسب‌بخار و گشتاور ۱۵۵ نیوتن‌متر تولید کند.

از جمله آپشن‌های این خودرو می‌توان به کروزکنترل، سنسور دنده عقب، دی‌لایت، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، دوربین دنده عقب و نمایشگر ۷ اینچی اشاره کرد.

اطلاعیه جدید ایران خودرو درباره فروش یکپارچه خودرو

به نقل از ایسنا، گروه صنعتی ایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از عرضه و حضور خودروی هایما در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها در سامانه تخصیص یکپارچه خبر داد و تاکید کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، محصول هایما در این مرحله فروش خودروهای داخلی در کنار سایر محصولات این شرکت که امکان عرضه آن‌ها با توجه به برنامه تولید وجود دارد، عرضه خواهد شد.

ایران‌خودرو در این اطلاعیه متعهد شد که اولویت‌بندی زمانی برای اختصاص ظرفیت هایما و موعد تحویل از طریق سامانه یکپارچه اطلاع‌رسانی خواهد شد؛ اما با توجه به استقبال مشتریان از محصولات این گروه صنعتی، این شرکت نسبت به اختصاص ظرفیت عرضه براساس برنامه تولید اقدام کند تا امکان ایفای تمامی تعهدات در موعد مقرر و سررسید فراهم شود.

ایران‌خودرو حتی هایما را هم عرضه نمی‌کند

این گروه خودروسازی در اطلاعیه"‌ای اعلام کرده است که امکان حضور در مرحله دوم را نداشته اما تلاش خود را می‌کند که با افزایش ظرفیت عرضه خود را به مراحل بعدی برساند.

در اطلاعیه‌ ایران‌خودرو آمده است:

" ایران‌خودرو به منظور پاسخگویی بهتر به مشتریان و ایفای تعهدات ایجاد شده در موعد مقرر، امکان حضور در مرحله دوم فروش یکپارچه را نداشته و ضمن قدردانی از مشتریان برای انتخاب محصولات این شرکت و پوزش بابت عدم عرضه خودرو در مرحله دوم، اطمینان می‌دهد با برنامه‌ریزی انجام شده برای افزایش ظرفیت تولید، محصولات خود را در مراحل بعدی فروش سامانه یکپارچه عرضه خواهد کرد.

همچنین با توجه به اینکه شیوه فروش در سامانه یکپارچه بصورت اولویت‌بندی و بدون قرعه‌کشی است، تقاضا برای محصول پرطرفدار هایما بسیار بالاتر از ظرفیت تولید سال جاری بوده و به همین دلیل در صورت عرضه در مرحله دوم، بسیاری از متقاضیان برای مدت طولانی در صف انتظار می‌ماندند و قطعا تحویل خودروی آنان به سال آینده موکول می‌شد."

براین اساس ایران‌خودرو "تاکید و تایید" خود را هم نقض کرده و محصول هایما را هم عرضه نخواهد کرد.

ایران خودرو / منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم؟

خبر آنلاین : سخنگوی شورای رقابت متذکر می‌شود: اگر ما بتوانیم بازار خودرو را براساس واردات رقابتی کنیم، قیمت‌ها قطعا کاهشی خواهد بود و رفاه مصرف‌کننده نیز تامین می‌شود و خودروسازان مجبور هستند با خودروهای مشابه خارجی رقابت کنند و ارتقای کیفیت داشته باشند. این‌گونه در نهایت رضایت مصرف‌کنندگان حاصل می‌شود.

سخنگوی شورای رقابت تاکید می‌کند: وظیفه شورای رقابت، قیمت‌گذاری نیست. ما دستورالعمل قیمت را به تنظیم‌گر بخشی که در این‌جا تنظیم‌گر فنی وزارت صمت و سازمان حمایت است، اعلام کردیم. این‌ها محاسبات را انجام دادند و در کارگروه تخصصی خودرو بررسی‌های لازم صورت گرفته است. در نهایت خروجی کار، قیمت‌هایی بوده که اعلام شده است.

شجاعی می‌گوید: هدف این بوده که ضمن حمایت از تولیدکننده و حتی شرکت‌های مونتاژکار، اما خودروها قیمت‌های مناسبی داشته باشد که مصرف‌کننده دچار زیان نشود.

وی در عین حال یادآور می‌شود: راهکار نهایی این است که تا در این بازار مساله واردات حل و فصل نشود و سیاست‌گذاری در رابطه با واردات اتفاق نیفتد، بازار خودرو رقابتی نخواهد شد.

سخنگوی شورای رقابت متذکر می‌شود: اگر ما بتوانیم بازار خودرو را براساس واردات رقابتی کنیم، قیمت‌ها قطعا کاهشی خواهد بود و رفاه مصرف‌کننده نیز تامین می‌شود و خودروسازان مجبور هستند با خودروهای مشابه خارجی رقابت کنند و ارتقای کیفیت داشته باشند. این‌گونه در نهایت رضایت مصرف‌کنندگان حاصل می‌شود.