ورود علی لاریجانی و حسن روحانی می‌تواند تأثیرات مهمی بر روند انتخابات بگذارد؛ به ویژه آنکه بعید نیست بار دیگر میان آنها و اصلاح‌طلبان وفاق یا به نوعی ائتلافی شکل بگیرد.

پیوند دوباره لاریجانی، روحانی و اصلاح‌طلبان؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: زمزمه‌هایی از ورود علی لاریجانی به انتخابات می‌آید و گرچه بعد از خبر عزم او برای ورود به انتخابات خودش با انتشار نامه‌ای اصل موضوع را تکذیب کرد اما همچنان این گمانه‌زنی وجود دارد که علی لاریجانی در ماه‌های پیش رو تصمیم خود مبنی بر ورود به انتخابات را اعلام کند. از سوی دیگر چندی پیش هم گفته شد که حسن روحانی هم عزم بهارستان کرده و می‌خواهد با انتشار لیستی به میدان انتخابات وارد شود. برخی از کارشناسان باور دارند که چنین نیروهایی بنا دارند جریان خود با عنوان معتدلین را راه بیندازند تا هم از ظرفیت‌های شخصی خود به نفع جریان خود بهره ببرند و هم از سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان بهره ببرند. البته برخی هم معتقدند جبهه اصلاحات با معتدلین یک ائتلاف بزرگ را راه می‌اندازد؛ چیزی حتی وسیع‌تر از آنچه در انتخابات مجلس دهم در سال94 مشاهده کردیم.

بی‌تردید حضور علی لاریجانی می‌تواند اتفاق مهمی در انتخابات مجلس قلمداد شود؛ زیرا علاوه بر آنکه شخص لاریجانی در انتخابات تأثیرگذار است، نیروهای سیاسی را هم حول خود جمع می‌کند. روحانی هم همین وضعیت را دارد البته شرایطی متزلزل‌تر زیرا اصلاح‌طلبان تا اینجا نشان داده‌اند چندان تمایل دارند به صورت زودهنگام از ائتلاف احتمالی مجددشان با او سخن بگویند؛ شاید به علت عملکرد ضعیف دولت دوازدهم. اصلاح‌طلبان تا اینجای کار می‌گویند می‌خواهیم با نامزدهای خود وارد شویم و هرگونه احتمال ائتلافی را رد می‌کنند اما فضای انتخابات نشان داده است به اتقضای رخدادهای سیاسی، گروه‌ها و احزاب می‌توانند رویکرد انتخاباتی‌شان را تغییر دهند. حالا باید منتظر ماند و دید که اولا علی لاریجانی و حسن روحانی وارد انتخابات می‌شوند یا خیر و اگر شوند، آیا وفاقی میان اینها با اصلاح‌طلبان ایجاد می‌شود یا نه؟