وزیر خارجه پیشین ایران در آستانه سفر پادشاه عمان به تهران به روابط تاریخی دو کشور پرداخت.

واکنش وزیر خارجه احمدی‌نژاد به سفر سلطان عمان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه پیشین ایران در آستانه سفر سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور گفت که روابط تهران و مسقط تاریخی و ریشه دار و مستحکم است و این واقعیتی است که هیچ شک و تردیدی در آن وجود ندارد.

وی گفت: زمانی که در مورد روابط ایران و عمان صحبت می کنم به یاد روزهایی می افتم که وزیر خارجه کشورم بودم، در آن زمان سعادت آن را داشتم که برای چندین بار با سلطان قابوس بن سعید، پادشاه فقید عمان دیدار کنم. من از نزدیک شاهد اهتمام و تلاش های خستگی ناپذیر وی در زمان مذاکرات ایران و آمریکا برای رسیدن به توافق با وساطت مسقط بودم.

 

علی اکبر صالحی ادامه داد: ما اکنون آماده استقبال از سلطان هیثم بن طارق، پادشاه کنونی عمان هستیم و ایشان بهترین جانشین برای آن پادشاه فقید است، ما امیدهای زیادی داریم که نتایج این سفر به سود ملت دو کشور و تمام منطقه خواهد بود.

وزیر خارجه پیشین ایران تاکید کرد: امیدواریم که تماس ها و سفرهای متقابل میان مسئولان دو کشور در تمامی سطوح و در تمامی زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تداوم داشته باشد و آرزوهای دو ملت دوست در طول تاریخ محقق شود.

دیوان سلطنت عمان اخیرا اعلام کرد که هیثم بن طارق، پادشاه عمان امروز (یکشنبه) در سفری رسمی راهی تهران خواهد شد.

براساس این گزارش سفر پادشاه عمان دو روزه بوده ودر راستای تقویت روابط دوستانه دوکشور و به دعوت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران است.

این سفر در چارچوب  مشورت و هماهنگی میان سران دو کشور در زمینه های مختلف، گسترش همکاری ها و بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان است.

یک هیات بلندپایه نیز پادشاه عمان را در این سفر همراهی می کند.

هیات عمانی متشکل از شهاب بن طارق آل سعید معاون نخست وزیر در امور دفاعی، خالد بن هلال آلبوسعیدی وزیر دیوان سلطنت، سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطنت، بدر بن حمد آلبوسعیدی وزیر خارجه، سلطان بن سالم الحبسی وزیر دارایی، حمد بن سعید العوفی رئیس دفتر ویژه پادشاهی، عبدالسلام بن محمد المرشدی رئیس سازمان سرمایه گذاری، قیس بن محمد الیوسف وزیر صنعت و تجارت، سالم بن ناصر العوفی وزیر نیرو ‌و معدن، عبدالله بن خمیس الرئیسی رئیس ستاد نیروهای مسلح و ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در تهران است.

سلطان هیثم بن طارق یکشنبه گذشته در سفری رسمی و دو روزه به مصر رفت و با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

منابع خبری اعلام کردند که پادشاه عمان درخصوص وساطت میان تهران و قاهره و تلاش برای نزدیک کردن روابط دو کشور با عبدالفتاح سیسی رایزنی کرده است.

منبع: ایسنا