نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بندهای مختلف برجام را تشریح کرد و با بیان اینکه در برجام مشکل ترامپ نبود، بلکه خود بندهای برجام موجب باقی‌ماندن تحریم‌ها است، اظهار کرد: در موارد بسیاری تحریم‌هایی که قرار بود در اثر برجام برداشته شود دارای معارض با تحریم‌های اولیه است که موجب شده است این تحریم‌ها لغو نشود.

نبویان: مشکل ترامپ نبود، بلکه خود بندهای برجام موجب باقی‌ماندن تحریم‌هاست
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بندهای مختلف برجام را تشریح کرد و با بیان اینکه در برجام مشکل ترامپ نبود، بلکه خود بندهای برجام موجب باقی‌ماندن تحریم‌ها است، اظهار کرد: در موارد بسیاری تحریم‌هایی که قرار بود در اثر برجام برداشته شود دارای معارض با تحریم‌های اولیه است که موجب شده است این تحریم‌ها لغو نشود.

حجت الاسلام والمسلمین نبویان بعد از ظهر دیروز در نشستی تحت عنوان «برجام؛ همانند ترکمانچای» که در خانه مصلحان قم برگزار شد، گفت: باید دستاوردها و آسیب‌های برجام در رسانه ملی برای مردم تشریح و تبیین شود؛ در توافقات بین المللی باید تعهدات توسط دو طرف امضا شود، ولی در برجام اصلا به زبان ایران توجهی نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برجام در پنج زمینه بوده است، اظهار داشت: این چهار زمینه شامل تعهدات ایران، تعهدات طرف مقابل، اقدامات صلح آمیز، کمیسیون مشترک و ... است.

وی با بیان اینکه کمیسیون مشترک شامل ۸ عضو کشورهای ۵+۱، نماینده اتحادیه اروپا و ایران است، ابراز کرد: اگر کمیسیون مشترک بخواهد تصمیم‌گیری کند نیازمند تجمیع آرا است بجز یک موضوع و آن هم بازرسی از اماکن نظامی ایران است.

حجت الاسلام والمسلمین نبویان با اشاره به اینکه در برجام حدودا ۱۰۰ حق هسته‌ای از مردم ایران سلب شد، بیان کرد: صراحتادر برجام آمده است که اگرچه ایران جزو NPT، است اما حق استفاده از مزایای NPT را ندارد.

وی با بیان اینکه در برجام آمده است که این قوانین فقط مخصوص ملت ایران است و بر هیچ کشور دیگری نباید اجرا شود، مطرح کرد: علت این موضوع نیز این است که این قوانین جزو قوانین بین المللی نیستند و ایران جزو کشورهای استثنائی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حقوق سلب شده ایران در برجام، عنوان کرد: ازجمله این حقوق می‌توان به غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و نگهداری هرگونه مواد هسته‌ای در فردو به مدت ۱۵ سال، ممنوعیت تولید ایزوتوپ‌های پایدار در سایر مراکز به مدت ۱۵ سال، ممنوعیت تولید سانترفیوژ بیش از سقف ۵۰۰ عدد به مدت ۱۰ سال و ... اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بیش از بیست مورد ممنوعیت ابدی در برجام داریم، خاطرنشان کرد: بسیاری از مواردی که ممنوع شده است را می‌توان در موضوعات صلح آمیز و یا درمانی استفاده کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نبویان با اشاره به اینکه هیچ کشوری در جهان چنین نظارتی نسبت به او نشده است، تصریح کرد: در یکی از بندهای برجام آمده است برای استفاده از اقلام دو منظوره علاوه بر اخذ تائیده از ۵ مجموعه مختلف باید کشور صادر کننده نیز بر نحوه استفاده از این وسیله بازدید کند.

وی با بیان اینکه طبق گفته خود وزیر امور خارجه سابق کشورمان در برجام سخت‌گیرانه‌ترین نظارت‌ها در طول تاریخ برای ایران منعقد شده است، یادآور شد: در برجام صنعت هسته‌ای ایران دچار رکود بی‌سابقه‌ای شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دو گروه تحریم‌های اولیه و درون‌ سرزمینی و تحریم‌های ثانویه و فراسرزمینی تقسیم می‌شوند.

وی ادامه داد: در تحریم‌های اروپایی نیز ۳۰ مقررات و آئین نامه وجود دارد که وزیر امور خارجه سابق کشورمان در قبال برجام پذیرفت تنها یک آئین نامه حذف شود و مابقی باقی‌بماند.

حجت الاسلام والمسلمین نبویان با بیان اینکه برجام به‌گونه‌ای نوشته شده است که هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌تواند به ایران بیاید، ابراز کرد: در برجام آمده است که آمریکا تحریم‌های اولیه خود را باقی نگه ‌خواهد داشت و تحریم‌های ثانویه تنها در حوزه هسته‌ای نه لغو و یا تعلیق می‌شود، بلکه تنها به مدت ۱۲۰ الی ۱۸۰ روز متوقف می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برجام مشکل ترامپ نبود، بلکه خود بندهای برجام موجب باقی‌ماندن تحریم‌ها است، اظهار کرد: در موارد بسیاری تحریم‌هایی که قرار بود در اثر برجام برداشته شود دارای معارض با تحریم‌های اولیه است که موجب شده است این تحریم‌ها لغو نشود.