سفر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به ایران در پی ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور، مورد توجه رسانه‌های انگلیسی‌زبان قرار گرفت.

واکنش رسانه‌های غربی درباره سفر وزیر خارجه عربستان به ایران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سفر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به ایران در پی ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور، مورد توجه رسانه‌های انگلیسی‌زبان قرار گرفت.

سفر امروز فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به تهران که در پی ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور انجام شده است، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های انگلیسی‌زبان داشت که در ادامه به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود.

روزنامه واشنگتن پست که در تیتر گزارشی در این باره به سفر بن فرحان به تهران به دنبال ازسرگیری روابط  دو کشور پس از 7 سال اشاره کرد، به بازتاب این رویداد پرداخته و نوشت: دیپلمات ارشد عربستان سعودی روز شنبه به پایتخت تهران رسید که تازه‌ترین اقدام در از سرگیری روابط این دو رقیب خاورمیانه‌ای است.

این روزنامه در ادامه به استقبال رسمی از وزیر امور خارجه عربستان توسط حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی او اشاره کرده و نوشت: وزیر امور خارجه عربستان حامل پیامی از شاه سعودی به سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران بود و آن دو قرار است روز شنبه دیدار کنند.

واشنگتن پست همچنین نوشت که بن فرحان قرار است سفارت عربستان سعودی در تهران را نیز در طی این سفر بازگشایی کند.

شبکه العربیه انگلیسی نیز به دیدار و گفت‌وگوی بن فرحان و امیرعبداللهیان و برگزاری نشست خبری مشترک آن‌ها در تهران پرداخته و نوشت که وزیر امور خارجه عربستان سعودی همچنین قرار است با رییس جمهور ایران نیز دیدار کند.

این شبکه همچنین به اقدامات قبلی دو کشور به دنبال از سرگیری روابطشان، از جمله بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران در ریاض و جده اشاره کرد.

خبرگزاری شینهوا در گزارشی سفر بن فرحان به تهران و دیدار و گفت‌وگوی او با امیرعبداللهیان را مورد توجه قرار داد.

این خبرگزاری همچنین نوشت که بر اساس گزارش‌هایی که پیش‌تر منتشر شده بود، عربستان سعودی سفارت خود در تهران را در طی سفر وزیر امور خارجه این کشور به تهران بازگشایی خواهد کرد.

شبکه المیادین نیزدرباره این رخداد نوشت: فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به دعوت همتای ایرانی خود روز شنبه در راس هیاتی بلندپایه برای مذاکره با مقامات تهران درباره روابط دوجانبه ایران و عربستان سعودی به وارد تهران شد.

المیادین نوشت: این اولین سفر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به ایران پس از ازسرگیری روباط دیپلماتیک دو کشور با میانجیگری چین در 10 مارس است.

این شبکه همچنین به این موضوع که بن فرحان حامل پیامی از پادشاه عربستان سعودی برای رییس جمهور ایران است و گمانه‌زنی‌های مطرح شده در برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال بازگشایی سفارت عربستان سعودی در جریان سفر بن فرحان به تهران اشاره کرد.

خبرگزاری رویترز با مورد توجه قرار دادن این سفر به دنبال ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور، به دیدار بن فرحان با رییس جمهور ایران نیز که در طی این سفر انجام خواهد شد، اشاره کرد.

این خبرگزاری با اشاره به بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران در ریاض و جده در چند روز اخیر، نوشت: نزدیک شدن دوباره عربستان سعودی به ایران تا حد زیادی باعث تنها ماندن اسراییل شده است که به دنبال به انزوا کشیدن ایران از نظر دیپلماتیک بود.

شبکه الجزیره نیز در این باره نوشت: سفر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به تهران، اولین سفر یک مقام سعودی به تهران پس از بیش از هفت سال بود.

این شبکه با اشاره به دیدار بن فرحان با همتای ایرانی خود و برگزاری یک کنفرانس خبری مشترک، بخشی از اظهارات وزرای امور خارجه دو طرف را مورد توجه قرار داد.

روزنامه اماراتی نشنال نیز با اشاره به سفر بن فرحان به تهران به دنبال ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور، نوشت که بن فرحان قرار است دعوت پادشاه عربستان سعودی را برای سفر به این کشور به رییس جمهور ایران ابلاغ کند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز در گزارشی به ابعاد مختلف این سفر، از جمله دیدار و گفت‌وگوی بن فرحان با همتای ایرانی خود، دیدار او با رییس جمهور ایران، برنامه او برای بازگشایی رسمی سفارت عربستان سعودی در تهران پرداخته واشاره کرد که این اقدامات پس از 7 سال قطع روابط دو کشور انجام می‌شود.

روزنامه پاکستانی دان نیز با اشاره به این که سفر بن فرحان به تهران در پی ازسرگیری روابط دو کشور با میانجیگری چین در ماه‌های اخیر انجام شده است، به دیدار او با وزیر امور خارجه ایران و برنامه دیدارش با رییس جمهور ایران پرداخته و نوشت که ایران پیش‌ این سفر، اماکن دیپلماتیک خود در عربستان سعودی را بازگشایی کرد.