اصلاح‌طلبان میانه‌رو می‌دانند که اگر اصلاح‌طلبان در این دور انتخابات را تحریم کنند عملا دیگر نمی‌توانند محل رجوع سرمایه اجتماعی‌شان باشند.

برائت از رادیکال‌ها، تنها راه اصلاح‌طلبان میانه‌رو
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: انتظار می‌رفت میانه‌‌رو‌ها در جبهه اصلاحات دست بالا را داشته باشند اما حالا می‌بینیم که رئیس این تشکیلات سیاسی آذر منصوری می‌شود که دبیرکل حزب اتحاد ملت است و سخنگوی آن جواد امامی می‌شود که همواره تندترین مواضع را اتخاذ کرده است. در این میان هم از قرائن برمی‌آید که نیروهای میانه‌رو مانند بهزاد نبوی یا نیروهای حزب کارگزاران سازندگی و ندای ایرانیان در سکوت کامل به سر می‌برند و انگار در جبهه اصلاحات منزوی شده‌اند؛ افرادی که با هر نقدی که دولت یا مجلس کنونی داشته‌اند اما هم اصل انتخابات را زیر سؤال نبرده‌اند و هم آنکه گفته‌اند برای استمرار فعالیت سیاسیِ قانونی در انتخابات شرکت کرد. حالا اینها در عرصه تصمیم‌سازی اصلاح‌طلبان حضور ندارند و اگر وضع به همین شکل پیش رود هیچ بعید نیست جبهه اصلاحات موضعش در انتخابات مجلس دوازدهم تحریم باشد.

اصلاح‌طلبان میانه‌رو می‌دانند که اگر اصلاح‌طلبان در این دور انتخابات را تحریم کنند عملا از ذهن مردم کنار می‌روند و دیگر نمی‌توانند محل رجوع سرمایه اجتماعی‌شان باشند زیرا مردم را نمی‌تواند سال‌ها در موضع انفعال نگه داشت و مردم ذاتا میل به مشارکت سیاسی و تعیین سرنوشت خود دارند. از سوی دیگر تحریم انتخابات و حتی بالاتر از آن زیر سؤال‌بردن اصل انتخابات نتیجه‌ای جز رودررویی اصلاح‌طلبان با حاکمیت ندارد و شاید بتوان پیش‌بینی کرد که در این صورت آنها طرح خروج از حاکمیت را کلید زده‌اند.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان میانه‌رو که چنین مسائلی را می‌دانند تنها یک راه دارند و آن هم برائت از نیروهای رادیکال جبهه اصلاحات تا در این صورت صف‌بندی‌های سیاسی روشن شود و آنان که دل در طلب انقلاب، نظام اسلامی و مردم دارند نامشان در کنار کسانی نباشد که بر همان مسیر نیروهای اپوزیسیون در حرکت هستند.