روایت غزه در ۱۰پرده
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دکتر مراد عنادی | تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی در روزنامه جم جم نوشت: ۱- عملیات رزمندگان فلسطینی موسوم به طوفان‌الاقصی در ۱۵ مهر، بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی، امنیتی و نظامی اسرائیل از سال ۱۹۴۸ محسوب می‌شود که آثار و تبعات آن برای رژیم صهیونیستی از جنگ چهارم اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ یا به تعبیر حسنین هیکل پاییز خشم بسیار فراتر بود. تا جایی که تمامی تحلیلگران و صاحب‌نظران حتی در خود اسرائیل از آن با عنوان بزرگ‌ترین شکست استراتژیک اطلاعاتی ارتش و موساد یاد کردند که همه ارکان سیاسی، امنیتی اسرائیل را غافلگیر کرد.

۲- بلافاصله مقامات رژیم اسرائیل براساس سیاست مظلوم‌نمایی و شبیه‌سازی طوفان‌الاقصی با هولوکاست و ۱۱ سپتامبر و با انتشار خبر دروغ سر بریده شدن کودکان اسرائیلی درصدد جلب حمایت جهانی و همدردی بین‌المللی برآمدند که این ترفند با توجه به بیداری افکار عمومی و نقش‌آفرینی رسانه‌های مستقل در بر‌ملاساختن تلاش رسانه‌ای صهیونیست‌محور برای فریب افکارعمومی جهانی خیلی زود رنگ باخت.

۳- واکنش رژیم صهیونیستی به عملیات حماس و جهاد اسلامی تکراری بود که این مبین درجا زدن ارتش اسرائیل در برابر پویایی و حرکت رو به جلوی جریان مقاومت در سال‌های اخیر است. رو آوردن به بمباران سنگین با اف ۱۶، تانک‌های مرکاوا و گنبد آهنین نشان داد تاکتیک ایجاد هراس و کشتار غیرنظامیان همچنان در کانون جنایات تکراری تل‌آویو قرار دارد.

۴- حجم گسترده بمباران و استفاده از سلاح‌های ممنوعه نظیر بمب‌های فسفری و قتل‌عام کودکان و غیرنظامیان فلسطینی بار دیگر بر همگان ثابت کرد اسرائیل در عبور از خطوط قرمز و دست زدن به جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت و نقض کامل حقوق جنگ، مرزی نمی‌شناسد. حمله به بیمارستان المعمدانی در غزه اوج این جنون بود.

۵- سفر نمادین بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، اولاف شولتز صدراعظم آلمان و ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس به اسرائیل و ابراز همدردی و اعلام حمایت همه‌جانبه از جنایات رژیم صهیونیستی نشان داد برخلاف بسیاری از دول عربی و اسلامی که صرفا به حمایت بیانیه‌ای یا سکوت از مردم مظلوم غزه اکتفا کرده و حتی مصر و اردن به‌صراحت اعلام کردند مانع ورود آوارگان فلسطین به خاک خود خواهند شد، آنها در حمایت مالی، تسلیحاتی، سیاسی و رسانه‌ای از اسرائیل مصمم و به پیوندشان تعهد دیرینه دارند. بایدن برای اثبات وفاداری بیشتر، از کنگره خواست ۱۴ میلیارد دلار کمک به اسرائیل تخصیص دهد.

۶- در نبرد غزه و اوجگیری بی‌سابقه جنایات اسرائیل، سازمان ملل و حتی شورای امنیت صرفا نظاره‌گر هستند و به‌جز ابراز نگرانی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، عملا جهان شاهد اقدامی عملی از سوی این سازمان برای محکومیت و توقف جنایات اسرائیل نبود. در این فقره و در عمل، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی هم کارنامه درخشانی ندارند.

۷- رژیم اسرائیل با تلاش برای درسدن‌سازی یا به تعبیر سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی، هیروشیماسازی غزه بدون استفاده از بمب اتم، نه تنها حقوق جنگ به‌ویژه مقررات کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو را زیر پا نهاده که به ابرجنایتکار هزاره سوم بدل شده است.

۸- نبرد غزه نشان داد اسرائیل به‌شدت از جنگ در دو جبهه هراسناک است‌. نگرانی و ترس تل‌آویو از ورود احتمالی حزب‌ا... به نبرد چنان پررنگ است که به جرات می‌توان گفت ترسی که اکنون اسرائیل از حزب‌ا... و سایر گروه‌های جبهه مقاومت دارد از هراسی که درمجموع نبردهایی که تاکنون با ارتش‌های عربی داشته، بیشتر است‌.

۹- پس از جنایت ضدانسانی حمله به بیمارستان المعمدانی عملا افکارعمومی بین‌المللی حتی در اروپا و آمریکا در محکومیت اسرائیل بسیج شدند به‌طوری‌که تاکنون سابقه نداشته است مردم در بسیاری از کشورها به‌صورت خودجوش به خیابان‌ها ریخته و به سفارتخانه‌های اسرائیل و آمریکا حمله کنند.

۱۰- تا به اینجای معادله رژیم صهیونیستی با وجود به‌کار بردن هزاران تن بمب و موشک و تبلیغات سیاه و عملیات روانی گسترده در عمل قافیه را باخته و در دادگاه افکارعمومی جهانی محکوم شده است؛ دراین میان سازمان ملل و سایر مراجع بین‌المللی به وظایف و مسئولیت‌های خود درست عمل نکرده و عملا اعتبار نیم‌بند خودرا به‌شدت زیر سؤال برده‌اند‌. در جبهه نظامی نیز اسرائیل با وجود آماده‌باش و فراخواندن ده‌هاهزار نیروی ذخیره ارتش و به‌رغم بوق و کرنا برای شروع حمله زمینی، عملا دچار تردید است چرا که از فرجام دست زدن به چنین حرکتی و پیامدهای آن به‌شدت نگران است‌. نگرانی از تلفات‌گسترده و فرسایشی‌شدن جنگ موضوعی است که برای مقامات‌اسرائیل و حامیان‌غربی‌اش همچنان مجهول وترسناک است‌.