همزمان با مطرح شدن زمزمه‌هایی درباره باز شدن جبهه‌های دیگر مقاومت در حمایت از ملت مظلوم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی، برخی گروه‌های عراقی ازجمله نجباء، اعلام آمادگی کردند.

آوار جبهه‌های جدید مقاومت بر سر صهیونیست‌ها
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شیخ اکرم الکعبی، دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء در تماس تلفنی با رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: طبق میثاقی که بسته‌ایم، با صفر تا صد تسلیحات، نیروی انسانی و امکانات‌مان پشتیبان شماییم و هرگونه صلاح بدانید، مهیای کمک هستیم. همه برادران برای نصرت فلسطین و قدس شریف بی‌تاب و منتظرند. افراد زیادی(حتی استشهادی‌ها) فوج‌فوج می‌آیند و برای اعزام به غزه اعلام داوطلبی می‌کنند. جنبش نجبای عراق با گمراه خواندن کسانی که گمان می‌کنند فلسطین تنهاست از احتمال فرارسیدن موعد مناسب برای ایفای نقش اجزای محور مقاومت در مقابله با رژیم صهیونیستی خبر داد.عملیات طوفان الاقصی، سخت‌ترین شکست تاریخی رژیم صهیونیستی از سال۱۹۷۳ میلادی را بر آنها تحمیل کرد و تاریخ از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین عملیات فلسطینیان یاد خواهد کرد که توانستند بعد از چند دهه محاصره، شکستی راهبردی بر این رژیم وارد کنند و باعث شوند تاریخ انقضای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پایان یابد. عملیات مقاومت فلسطین معادلات سیاسی را در کل منطقه غرب آسیا تغییر خواهد داد و قواعد درگیری به نفع فلسطینیان برخواهد گشت. این عملیات نشان داد غرور و قدرت رژیم صهیونیستی پوشالی است و آنها توان نظامی، اطلاعاتی و جاسوسی آن‌گونه که ادعا می‌کردند، ندارند. مقاومت فلسطین با این عملیات معادله بازدارندگی تهاجمی خود را بر صهیونیست‌ها تحمیل کرد و توانست میدان نبرد فلسطین اشغالی را در اختیار بگیرد. امروز دایره نبرد برای نخستین بار به قلب رژیم صهیونیستی کشیده شد و نشان داد مقاومت برخلاف آنچه صهیونیست‌ها ادعا می‌کردند، می‌تواند گزینه آوارگی یا مرگ در سرزمین فلسطین را خود مقابل صهیونیست‌ها قرار دهد. بنابراین رژیم صهیونیستی متحمل شکست سخت نظامی و اطلاعاتی شده که دیگر قابل ترمیم نیست.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) به همه طرف‌های مرتبط با پرونده اسیران که تماس گرفته بودند، اطلاع داد این پرونده قبل از پایان نبرد باز نخواهد شد، این نشان می‌دهد دست گردان‌های قسام پر است و اسیران صهیونیست به‌اندازه کافی برای مبادله با تمام اسیران فلسطینی دارد. عملیات طوفان‌الاقصی به حیات سیاسی نتانیاهو پایان می‌دهد، زیرا فلسطینیان در موقعیتی قرار گرفته‌اند که می‌توانند اراضی اشغال شده فلسطین را از سال ۱۹۶۷ میلادی آزاد کنند و تاریخ از آن به عنوان بزرگ‌ترین عملیات فلسطینیان یاد خواهد کرد که توانستند بعد از چند دهه شکست راهبردی به صهیونیست‌ها تحمیل کنند. این عملیات همچنین به روند برنامه‌ریزی شده عادی‌سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی با نظارت آمریکا پایان داد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بزرگ‌ترین بازنده شکست پروژه عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو است، زیرا آخرین کارتی که می‌توانست با آن در رقابت‌های انتخاباتی آینده مانور دهد، سوخت. عملیات طوفان الاقصی این پیام را به دیگر مشتاقان عادی‌سازی روابط داد که رژیم‌صهیونیستی حتی قادر به محافظت ازخود نیست وعملیات مقاومت حقیقت ناتوانی ارتش صهیونیستی را برملا کرد.

از امروز به بعد زندگی برای صهیونیست‌ها معنای متفاوتی خواهد داشت و معادلات سیاسی و نظامی در منطقه غرب آسیا پس از عملیات فلسطینیان به کلی تغییر خواهد کرد. گروه‌های عراقی از هم اکنون برای مداخله مستقیم در تقابل با صهیونیست‌ها و در حمایت از مقاومت فلسطین اعلام آمادگی کرده‌اند و می‌توانند جبهه دیگری در تقابل میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان باز کنند. اگر جبهه جدیدی باز شود، بعید نیست منطقه وارد نبردی همه‌جانبه شود. رژیم صهیونیستی می‌خواهد جبهه دیگری باز کند تا توجهات از جبهه غزه منحرف شود و بتواند بمباران وحشیانه نوار غزه را بدون پوشش رسانه‌ای بی‌نظیر کنونی ادامه دهد. احتمال مشارکت آمریکا در حمله زمینی به غزه و جنایت جنگی علیه فلسطینیان وجود دارد. همه گزینه‌ها در منطقه روی میز است و امکان دارد شاهد تشدید بی‌سابقه درگیری در منطقه میان محور مقاومت و رژیم صهیونیستی باشیم. ادامه جنایت‌ها علیه فلسطینیان با پاسخ سایر اعضای محور مقاومت به‌ویژه ایران مواجه خواهد شد. بی‌تردید درصورت حمله زمینی به غزه یا مداخله مستقیم آمریکا، گروه‌های مقاومت عراق نیز مداخله خواهند کرد. معادله میدانی تغییر خواهدکرد وممکن است شاهد تشدید بی‌سابقه درگیری باشیم. علاوه بر این، هرگونه مداخله گروه‌های عراقی به‌دلیل توافقات امنیتی امضا شده میان عراق و آمریکا می‌تواند آن معاهدات را تحت‌الشعاع قرار دهد.

نویسنده: محمدعلی الحکیم | تحلیلگر عراقی

منبع: روزنامه جام جم