در میان 510 نامزد انتخابات مجلس خبرگان، حسن روحانی که روز آخر شخصا به ستاد انتخابات رفت، پر سر و صداتر از همیشه بود. برای کسانی که روحانی را در هشت سال ریاست‌جمهوری‌اش شناختند، این عجیب بود شخصیتی که زیاد عادت به خروج از پروتکل‌های خاص را نداشت، اکنون بی‌واسطه در مقابل دوربین‌ها حاضر شده و درحالی‌که می‌توانست مانند خیلی از دیگر نامزدها نماینده بفرستد، ولی شخصا وارد گود ثبت‌نام شد.

روحانی در پی میوه‌چینی در انتخابات سال ۱۴۰۴ است؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه صبح نو با ذکر این مطلب نوشته: برخی بر این باورند که روحانی در تلاش است خلأ هاشمی را پر کند. گزاره‌ای که صادق زیباکلام، شخصیت دانشگاهی اصلاح‌طلب به تندی پاسخ آن را داد.

صادق زیباکلام معتقد است: «روحانی و هاشمی هر دو نتوانستند گامی برای دموکراسی بردارند؛ اما آنها یک تفاوت مهم دارند؛ هاشمی نشان داد که می‌خواهد گام‌هایی در این زمینه بردارد، ولی روحانی تاکنون نشان نداده که دموکراسی برایش اهمیت دارد. یک نطق طی چهار سال دوم نمی‌توان از ایشان پیدا کرد که از مردم قدردانی کرده باشد که در انتخابات به او رأی دادند.»

روحانی با کارنامه هشت‌ساله‌ای که تاکنون درباره آن حتی به بدنه حامی خود نیز پاسخگو نبوده است، شاید حتی نقشی منفی برای اقبال به هر لیستی ایفا کند و همراهی‌اش با هر جریانی، نه رأی، بلکه ضد رأی تلقی شود. روحانی می‌خواهد ولی حداقل فعلا نمی‌تواند نقش محوری برای اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان ایفا کند.