ظریف دست‌به‌سینه ایستاده است و عین‌به‌عین دستورات اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه را اجرا می‌کنند.

روزگار دوزخی آقای دیپلمات؛ وقتی ظریف بله قربان‌گوی اصلاح‌طلبان می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: محمدجواد ظریف مدتی است در سخنرانی‌های متعدد حاضر می‌شود، در نشست کلاب‌هاوسی شرکت می‌کند و خلاصه هرجا و هر وقت بخواهیم می‌توانیم ظریف را پیدا کنیم. کافی است صفحه گوشی خود را باز کنیم و وارد فضای نت شویم تا خبری از ظریف بالا بیاید اما چرا؟

با هر اختلاف نظر گسترده‌ای که با تفکر غرب‌گرای ظریف داشته باشیم اما به هر حال همه از مخالفانشان تا موافقانش هشت‌سال او را در قامت وزیر خارجه ایران دیده‌ بودند و شاید کسی این انتظار را نداشت که ظریف جاده‌صاف‌کن حزب اعتدال و توسعه و طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان شود. اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها ظریف را جلو انداخته‌اند تا مانند کارگرشان هرچه دستور می‌رسد را اجرایی کند. روزی می‌گویند بنشین و چهارساعت در کلاب‌هاوس در دفاع از دولت روحانی سخن بگو؛ روز دیگر می‌گویند حالا باید به کنگره حزب کارگزاران بروی و سخنرانی کنی و روزی هم می‌گویند که باید به این و آن نشست بروی و در دفاع از ما حرف بزنی.

اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند حرف‌های ظریف در جامعه شنیده می‌شود و اگر او در دفاع از اصلاحات و اعتدال برآید، می‌تواند توجه انتخاباتی را به سمتشان جلب کند. مشخص نیست هدف اصلاح‌طلبان چه قدر با واقعیت منطبق است اما معلوم است که ظریف آلت دست اصلاح‌طلبان برای پیش‌برد اهدافشان شده است. البته که ظریف هم شاید اهداف خود را دارد و تصور می‌کند اگر در دوره بعدی ریاست‌جمهوری فردی مانند لاریجانی رئیس‌جمهور شود یا مثلا روحانی بار دیگر بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه زند، او دوباره وزیر خارجه خواهد شد. فارغ از اینکه چه کسی در سال1404 رئیس جمهور شود، اما شاید چندان جلوه خوبی نداشته باشد که فردی مانند ظریف از حالا به همه شکل ابزار دست اصلاح‌طلبان تا شاید روزگاری بار دیگر بر کرسی وزارت بنشیند.

به هر روی روزگار کنونی محمد جواد ظریف هم تلخ است و هم ترحم‌برانگیز؛ ترحم در حق فردی که کم ضربه به این کشور نزد و این روزها هم شمشیر به کشتن اندک ‌اعتبار سیاسی خود بسته است.