ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده است که کشورهای عضو گروه هفت (G۷) راه‌هایی را برای مصادره ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه بررسی کنند.

تصمیم عجیب آمریکا برای مصادره ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رویترز بامداد جمعه به نقل از دو منبع آگاه و یک مقام انگلیسی گزارش داد که رهبران گروه 7 در نشست آتی خود درباره زمینه‌های حقوقی مصادره 300 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده روسیه گفتگو و رایزنی خواهند کرد.

پیش از این روزنامه «فایننشال تایمز» روز پنجشنبه گزارش داده بود که ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده است که اعضای گروه هفت (G7) راه‌هایی را برای مصادره 300 میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه بررسی کنند.

فایننشال تایمز نوشت: از آنجایی که متحدان [کی‌یف] عجله دارند تا به موقع درباره برنامه‌ای برای دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین توافق کنند، آمریکا پیشنهاد کرده است که کارگروه‌هایی از کشورهای عضو گروه هفت، راه‌هایی را برای مصادره 300 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده مسکو، بررسی کنند.

خبرگزاری رویترز خاطرنشان کرده که مقام‌های آمریکایی و انگلیسی در ماه‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای تسریع مصادره دارایی‌هایی روسیه در بلژیک و سایر کشور‌های اروپایی انجام داده‌اند و امیدوارند رهبران گروه هفت در نشست ماه فوریه بیانیه شدیدتری در این باره صادر کنند.

ایالات متحده با حمایت بریتانیا، ژاپن و کانادا پیشنهاد داده که کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده تا گزینه‌ها برای نشست احتمالی رهبران جی 7 در اواخر فوریه، مصادف با سالگرد حمله روسیه به اوکراین، آماده باشند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا و اتحادیه اروپا از نیاز به ارزیابی دقیق وجهه قانونی مصادره دارایی‌های مسکو سخن گفته‌اند. بر اساس گزارش‌های این نشست، چندین وزیر اروپایی نیز بر نیاز به حفظ سطح بالایی از محرمانه‌بودن کار تأکید کردند.

گزینه‌های مختلفی در پایتخت‌های غربی در حال بررسی است؛ از مصادره مستقیم و خرج‌کردن دارایی‌های بانک مرکزی روسیه تا بهره‌برداری از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدودشده یا استفاده از آن‌ها به عنوان وثیقه برای وام‌ها.

در حالی که هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده و این موضوع به شدت در پایتخت‌های اروپایی مورد بحث است، تسریع در پرداختن به مصادره دارایی‌های مسکو برای اوکراین، اهمیت فزاینده آن برای غرب را آشکار می‌کند.

سران گروه هفت عموما استدلال کرده‌اند که طبق قوانین بین‌المللی روسیه باید به جنگ در اوکراین پایان داده و بابت خساراتی که به این کشور وارد کرده است، غرامت پرداخت کند

 

بانک جهانی تخمین زده که خسارات وارده به اوکراین از 400 میلیارد دلار عبور کرده است.