قیمت دلار امروز 13 دی اعلام شد.

شوک بزرگ به بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت دلار روز سه‌شنبه نیز در پله چهارم کانال ۵۰ هزار تومانی باقی ماند. این سومین روز متوالی از هفته دوم دی‌ماه است که دلار روی همین قیمت نوسان دارد. حتی رشد ریسک‌های سیاسی و نگرانی معامله‌گران از ممنوعیت معامله صرافی‌های عراق با ایران نیز نتوانست سد سیاست‌گذار را تکان دهد.

قیمت دلار روز سه‌شنبه با رقم ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومانی معامله شد. در حالی اسکناس دلار در محدوده‌ای مشخص نوسان دارد که اخبار نامساعد سیاسی منجر به رشد تقاضا و کاهش عرضه در بازار آزاد شده است. معامله‌گران می‌گویند دلار در بازار کم نیست و این ارزپاشی سیاست‌گذار است که فشار تقاضا را مدیریت می‌کند.

روز دوشنبه دولت عراق تصویب کرد که صرافی‌های رسمی این کشور مجوز خرید و فروش ارز با ایران را ندارند. این موضوع طی دو روز گذشته مورد توجه معامله‌گران بازار ارز قرار گرفت. برخی بر این باور هستند که با این اقدام، راه‌های ورود ارز به کشور سخت‌ خواهد شد و این مساله ریسک جدیدی برای بازار ارز کشور است.

مطالعه بیشتر: پیش بینی قیمت دلار ۱۲ دی ۱۴۰۲ / ممنوعیت خرید و فروش ارز در عراق، دلار را افزایشی می‌کند؟

عراق در شرایط تحریمی، شاهراه ورود دلار به ایران محسوب می‌شود و در صورت مسدودشدن این شاهراه، نرخ تعادلی ارز بر هم خواهد خورد. معامله‌گران می‌گویند بانک مرکزی باید این ناترازی را از محل ذخایر ارزی خود تامین کند. آنها معتقدند همین موضوع بود که فشار تقاضا برای دلار را در روز جاری بالا برد. افزایش هزینه ورود دلار از کشور‌های همسایه می‌تواند مستقیما بر قیمت تمام‌شده ارز در بازار تهران موثر باشد.

علاوه بر این مساله، موضوع تشدید تنش‌ها در خاورمیانه به مرحله‌ای رسیده است که تحلیلگران سیاسی معتقدند آتش این جنگ می‌تواند اسرائیل را به رویارویی مستقیم با ایران بکشاند و آمریکا را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بحرانی که در بدو شکل‌گیری، دلار را در کریدور ۵۰ هزار تومانی نشاند، می‌تواند بهانه‌ای برای رشد شارپی و شکستن سقف قبلی باشد.

قیمت دلار هرات در کریدور ۴۰ هزار تومانی ماند

گفتنی است روز سه‌شنبه قیمت دلار در بازارهای همسایه روند متوازنی نداشت. دلار هرات بدون تغییر و با قیمت ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومانی روز دوشنبه معامله شد. دلار سلیمانیه با قیمت ۵۰ هزار و ۵۸۰ تومان معامله شد و رشد ۲۲۰ تومانی داشت. درهم امارات هم با ۲۰ تومان کاهش روی قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی ایستاد.