روزنامه الشرق الاوسط نوشت: «صدها نفر از جنوب لبنان از افرادی که به لهجه لبنانی صحبت می‌کنند و خود را به عنوان کارمند در مؤسسات رسمی جا می‌زنند، تماس‌های ناشناس دریافت کرده‌اند.

جنگ سایبری رژیم صهیونیستی با لبنان ادامه دارد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

افراد تماس‌گیرنده ادعا می‌کنند که در حال آمارگیری از خانواده‌ها و خانه‌ها برای رساندن کمک به آنها هستند، اما خیلی زود کاشف به عمل می‌آید این تماس‌ها مشکوک هستند. تحقیقاتی که سرویس‌های امنیتی انجام داده‌اند ثابت کرده منشأ آنها اسرائیل است.»

یک منبع امنیتی لبنانی به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط فاش کرد که «این تماس‌ها در چارچوب جنگ سایبری که دشمن علیه لبنان به راه انداخته قرار می‌گیرد و دستیابی به اهدافش را برای آن آسان‌تر می‌کند».

وی توضیح داد که «موسسات امنیتی از جمله اطلاعات ارتش لبنان از فناوری بسیار کارآمدی برای مقابله با هرگونه حمله سایبری و هک شبکه‌های خود برخوردار است»، اما این فناوری به اندازه کافی در اختیار وزارتخانه‌ها و ادارات رسمی از جمله شرکت تلفن ثابت Ogero و حتی دو شرکت تلفن همراه نیست.

یک منبع امنیتی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات به الشرق الاوسط گفت: «صرف نظر از اقدامات امنیتی پیشگیرانه، فرضیه هک کردن، چه از طریق هکرهای حرفه‌ای و چه از طریق اطلاعات دشمن اسرائیلی، همچنان امکان پذیر است زیرا دنیای امنیت سایبری بسیار گسترده است و فناوری‌ها به سرعت در حال توسعه هستند.»

وی با تاکید بر اینکه «دولت در حال حاضر قادر به انجام اقدامات پیشگیرانه نیست، خاطرنشان کرد از زمان هک کردن دستگاه‌های فرودگاه بین‌المللی بیروت در چند روز پیش، کمیته ملی امنیت سایبری تلاش‌های خود را برای به دست آوردن برنامه‌هایی که این هک‌ها را دفع یا محدود می‌کنند، سرعت بخشیده است».

این منبع افزود: «با این حال، دولت از برخی از کمک‌های اعطایی به برخی بخش‌ها برای ارائه دستگاه‌ها و فناوری‌هایی که امنیت سایبری کابینه، ادارات و شهروندان را افزایش می‌دهند، بهره‌مند خواهد شد.»