معاون حقوقی رئیس جمهور خبر داد که ایران از کانادا شکایت کرده است.

آخرین وضعیت پرونده‌های بین‌المللی ایران/ معاون رئیسی: از کانادا شکایت کردیم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

معاون حقوقی رئیس جمهور خبر داد که ایران از کانادا شکایت کرده است.

محمد دهقان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره پرونده‌های بین‌المللی ایران، اظهار کرد: اخیرا رای پنج پرونده به نفع ما صادر شده است. دو مورد مدارس ما بوده است که رای به استرداد مدرسه به نفع آموزش و پرورش صادر شده و در مرود دیگر باید به ما خسارت پرداخت شود.

وی ادامه داد: یک پرونده در فرانسه داشتیم که رای به نفع ما صادر شده که جزئیات آن را به زودی اعلام می‌کنیم. یک پرونده هم در لوکزامبورگ داشتیم که در این پرونده هم رای به نفع ما صادر شده است و وجوه بلوکه شده ما در آن‌جا رفع توقیف شده البته برای انتقال آن به ایران بخاطر تحریم های آمریکا مشکل داریم.

دهقان با اشاره به این‌که «آمریکا دعاوی با عنوان ضد تروریستی ایجاد کرده است»، تصریح کرد:  آمریکا به ناحق به خاطر اتفاقاتی که در منطقه در سال‌های گذشته رخ داده است، پرونده‌هایی در دادگاه‌های داخلی تشکیل داده و به نفع خواهان‌های آمریکایی رای صادر کرده‌اند و تلاش کرده‌اند این آرا در اروپا شناسایی و اجرایی شود ولی تاکنون این آرا در اروپا شناسایی نشده و فقط کانادا با آمریکا همکاری کرد و آرا آمریکایی را اجرا می‌کرد که ایران از کانادا در دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است و پرونده آنجا جاری است و امیدوارمی رای به نفع ما صادر شود.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: یک رای بسیار مهم در دیوان عالی فرانسه به نفع ما صادر شده است البته در لوکزامبورگ و ایتالیا همچنان چالش داریم و دعوای ما در ایتالیا همچنان ادامه دارد و امیداوریم ایتالیا از آرای آمریکا تمکین نکند.

وی در ادامه درباره سهم ایران از دریایی خزر، گفت: یک تفاهم‌نامه کلی وجود دارد ولی هیچگاه یک تفاهم‌نامه قطعی درباره سهم ایران از دریای خزر در هیچ دولتی وجود نداشته است. برای اینکه این مساله قطعی شود معتقدیم اول کشورهای حوزه دریای خزر باید خط مبدایی که برای ایران تثبیت شده را بپذیرند و بعد سهم ایران از دریای خزر روشن می شود. الان بحث درصد نیست. خط مبدا مستقیمی داریم که می تواند مبنای تقسیم بندی‌های بعدی شود.