رئیس ناتو خواهان انقلابی در نحوه تامین مالی و تسلیحات اوکراین است، اما طرح او با واکنش متفاوت وزرای خارجه ناتو مواجه شد.

پیشنهادی که چشمان وزرای ناتو را گرد کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس ناتو خواهان انقلابی در نحوه تامین مالی و تسلیحات اوکراین است، اما طرح او با واکنش متفاوت وزرای خارجه ناتو مواجه شد.

ایده «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو این است که با ایجاد یک صندوق پنج ساله ۱۰۰ میلیارد دلاری (۷۹.۵ میلیارد پوند)، سیاست و بلاتکلیفی را از کمک‌های نظامی به اوکراین کنار بگذارد و این ائتلاف مسوولیت بیشتری را در سازماندهی تسلیحات برای کی‌یف بر عهده بگیرد.

استولتنبرگ پیش از نشست اعضای ناتو گفت: ما باید از کمک‌های امنیتی قابل اعتماد و قابل پیش‌بینی به اوکراین برای مدت طولانی اطمینان حاصل کنیم. به طوری که ما کمتر به کمک‌های داوطلبانه و بیشتر به تعهدات ناتو تکیه می‌کنیم. کمتر به پیشنهادات کوتاه مدت و بیشتر به تعهدات چند ساله روی می‌آوریم.

به نوشته پالتیکو، نیرو محرکه این صحبت‌ها، اتفاقی است که در واشنگتن می‌افتد؛ جایی که لایحه کمک نظامی ۶۰ میلیارد دلاری به اوکراین در کنگره به دلیل مقاومت برخی از قانونگذاران حزب جمهوری‌خواه و نامزد ریاست جمهوری آنها، دونالد ترامپ، متوقف شده است.

گرچه استولتنبرگ از ذکر نام ترامپ خودداری کرد، اما به صراحت گفت که وضعیت در واشنگتن نگران‌کننده است.

او با بیان اینکه «هر روز تاخیر در تصمیم ایالات متحده در حمایت بیشتر از اوکراین، عواقبی در میدان جنگ دارد» گفت روسیه اکنون قادر است بر اوکراین غلبه کند.

طرح دبیرکل ناتو، نقش فعلی این اتحاد نظامی را تغییر می‌دهد. اکثر ۳۲ عضو ائتلاف از طریق فرمت «رامشتاین» به رهبری ایالات متحده که تسلیحات اوکراین را سازماندهی می‌کند، کمک‌های نظامی و پول نقد به اوکراین ارائه می‌کنند.

اگر ناتو مسئولیت این سازمان را برعهده بگیرد، به این معنی است که این ائتلاف از نقش قبلی خود که تنها بر روی تدارکات غیرکشنده به اوکراین تمرکز می‌کرد، فراتر می‌رود. این پیشنهاد اولین بار طی روزهای گذشته از سوی وب‌سایت پالتیکو گزارش شد.

اما چنین تغییر بنیادی در سیاست ناتو نیاز به تایید همه اعضا دارد.

گرچه سخنگوی ناتو گفت که وزرای ناتو «موافقت کردند تا با برنامه‌ریزی برای نقش بیشتر ناتو در هماهنگی کمک به اوکراین پیش بروند»، اما گفت‌وگوها احتمالا تا نشست ژوئیه در واشنگتن ادامه خواهد داشت.

واکنش اولیه در روز چهارشنبه از سوی وزرای خارجه ناتو در بروکسل متفاوت بود. آنها به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد اتحاد ناتو که امروز پنج‌شنبه است، گردهم آمده‌اند.

در این رابطه رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان گفت: ما از تلاش‌های دبیرکل ناتو برای اوکراین در اتحاد آتلانتیک شمالی حمایت می‌کنیم.

یک مقام ناتو در این باره گفت که ترکیه هم با این ایده موافق است.

در همین حال آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفت ایجاد «ساختارهای قابل اعتماد و بلندمدت» برای کمک به اوکراین ضروری است.

اما تردیدها و شبهاتی هم وجود دارد.

یک دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، گفت پس از سخنان استولتنبرگ، برخی از وزرا چشمانشان با شنیدن رقم ۱۰۰ میلیارد دلار گرد شد و متعجب بودند که این رقم از کجا آمده است.

حاجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک هشدار داد: دادن وعده‌هایی که ما نمی‌توانیم به آنها پایبند باشیم، خطرناک است.

برخی از کشورهای اروپای غربی نگران این هستند که دادن پول و قدرت زیاد به ناتو، تلاش‌های اتحادیه اروپا را در امور دفاعی تضعیف می‌کند.

پیشنهاد ناتو همچنین سؤالات زیادی را در مورد جزئیات مطرح کرده است. مسئله مهم این است که آیا هدف مالی مدنظر استولتنبرگ، شامل تامین منابع مالی جدید است یا صرفا شامل برنامه‌های مالی موجود می‌شود که متحدین به صورت جداگانه به اوکراین می‌فرستند.

دیپلمات‌ها هشدار داده‌اند که بحث در مورد تأمین مالی در مراحل بسیار اولیه باقی مانده است و در این راستا، به امتناع استولتنبرگ از تصدیق عمومی مبلغ مربوط به پیشنهاد خودش اشاره می‌کنند.

یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک هم گفت: ما از این ابتکار عمل استقبال می‌کنیم و باید قابلیت عملیاتی و جزئیات آن را ببینیم.

همچنین خوزه مانوئل آلبارس، وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: ما باید محاسبه کنیم که اوکراین چقدر نیاز دارد تا دموکراسی، حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی خود را حفظ کند. و وقتی این مقدار را داشتیم، باید تصمیم بگیریم که چگونه می‌توانیم آن را به دست آوریم.

در این میان، مجارستان عضو ناتو که بیشترین حمایت را از روسیه دارد، طفره می‌رود.

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان تاکید داشت که ناتو فقط یک اتحاد دفاعی است. او قبل از این جلسه در بروکسل گفت: مجارستان هر پیشنهادی که ناتو را به یک اتحاد تهاجمی تبدیل کند، رد خواهد کرد زیرا این امر منجر به خطر جدی تشدید وضعیت می‌شود. این جنگ مجارستان نیست، جنگ ناتو هم نیست.

اما استولتنبرگ استدلال کرد که ایجاد اطمینان بیشتر در مورد چگونگی مسلح و تأمین کردن مالی اوکراین هم پیام واضحی را به کرملین ارسال می‌کند.

او گفت: ما می‌بینیم که روسیه فشار وارد می‌کند و می‌بینیم که چگونه آنها سعی می‌کنند این جنگ را با دیدن انتظار و کنار رفتن ما، ببرند. و سپس ما باید با ارسال پیام واضح از پشتیبانی عملی، پشتیبانی مالی و یک چارچوب نهادی که تضمین می‌کند که ما در آنجا هستیم تا بتوانیم جنگ را پایان دهیم، پاسخ دهیم.

وضعیت میدانی جنگ اوکراین، به نفع کی‌یف پیش نمی‌رود. به گزارش یورو نیوز، اوکراین زیر فشاری که بیش از دو سال جنگ با روسیه بر ارتش این کشور وارد کرده، برای تکمیل صفوف خسته نظامیان خود، روز چهارشنبه اعلام کرد که از این پس سن سربازی مردان را تغیییر می‌دهد. شور و شوق اولیه اوکراینی‌ها برای پیوستن به مبارزه با ارتش روسیه کاهش یافته است.