در پی تنش‌های مرزی اخیر میان ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان، ایروان امروز (شنبه) گزارش رسانه‌های باکو مبنی بر تقویت حضور نظامیان ارمنی در مرز را تکذیب کرد.

ارمنستان تقویت نیروها در مرز با آذربایجان را تکذیب کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در پی تنش‌های مرزی اخیر میان ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان، ایروان امروز (شنبه) گزارش رسانه‌های باکو مبنی بر تقویت حضور نظامیان ارمنی در مرز را تکذیب کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه اتهاماتی در رابطه با گلوله‌باران مواضع نظامی یکدیگر در منطقه مرزی خودشان رد و بدل کردند.

باکو همچنین اعلام کرد نیروهای ارمنستان تلاش کرده‌اند تا «کارهایی را با هدف بهسازی مهندسی یک سنگر در مقابل مواضع ارتش آذربایجان انجام دهند.» ایروان اما این بیانیه را «یک روایت‌پراکنی نادرست دیگر» خواند.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه ارمنستان آمده است که نیروهای ارمنی در مرز مشترک «یک تغییر معمول واحدها» را انجام داده‌اند.

 تعدادی از رسانه‌های جمهوری آذربایجان مانند پورتال خبری «آکسار» با انتشار تصاویری از حرکت نیروهای مسلح ارمنستان به سمت مرز با جمهوری آذربایجان مدعی شدند که ارمنستان در حال انباشت تجهیزات نظامی در منطقه مرزی جنوب شرقی «سیونیک» -بخشی از منطقه موسوم به زنگزور- است.

ایروان این گزارش‌ها را رد کرده و چندین رسانه ارمنی گزارش دادند که این تصاویر قدیمی هستند.

ایروان و باکو بارها یکدیگر را به نقض آتش‌بس شکننده در مرز خودشان متهم کرده‌اند. در اکتبر ۲۰۲۲، اتحادیه اروپا اولین هیات خود را برای نظارت بر وضعیت در مرز با جمهوری آذربایجان در ارمنستان مستقر کرد. دو کشور به کار بر روی تحدید حدود و تعیین مرزها ادامه می‌دهند.

قفقاز جنوبی یکی از پرتنش‌ترین مناطق جهان محسوب می‌شود که بخشی از آن به دلیل درگیری طولانی مدت میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ است. در سپتامبر ۲۰۲۳، جمهوری آذربایجان کنترل این منطقه را که عمدتا از ارمنی‌ها تشکیل شده بود، به دست گرفت و تقریبا همه ساکنان محلی به ارمنستان فرار کردند.