وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: از دمشق با صدای بلند می‌گویم که رژیم صهیونیستی تنبیه خواهد شد و آمریکا در حمله رژیم به سفارت ایران مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد.

امیرعبداللهیان: از دمشق با صدای بلند می‌گویم که رژیم صهیونیستی تنبیه خواهد شد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: از دمشق با صدای بلند می‌گویم که رژیم صهیونیستی تنبیه خواهد شد و آمریکا در حمله رژیم به سفارت ایران مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد.

گزیده‌ای از اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه را در ادامه بخوانید.

 آمریکا به دلیل حمایت از جنایت رژیم صهیونیستی باید پاسخگو باشد

*بلافاصله پس از این جنایت ترویستی نشست شورای عالی امینت ملی در کشورمان برگزار شد

*میخواهم از دمشق با صدای بلند اعلام کنم که آمریکا در این حادثه مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد

*رژیم صهیونیستی تنبیه خواهد شد

*عدم موافقت آمریکا و دو کشور اروپایی برای صدور بیانیه ای در محکومیت نقض کنوانسیون های وین و حمله به سفارت ایران در دمشق نشانه ای از چراغ سبز آمریکا به اسرائیل برای مرتکب شدن این جرم است و آمریکا به دلیل این رفتار و حمایت از جنایت رژیم صهیونیستی باید پاسخگو باشد

چگونگی پاسخ به اسرائیل در میدان روشن خواهد شد

*ایران از ابتدای نسل کشی در غزه اعلام کرده است که ما به دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم

*درخصوص توقف جنایت جنگی رژیم صهیونیستی علیه غزه مشورت های سطح بالا و مستمری بین ایران و مسکو جریان دارد

*چگونگی پاسخ به اسرائیل در میدان روشن خواهد شد

رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود قرار دارد

*رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود قراردارد، تحولات شش ماه گذشته ثابت کرد که رژیم صهیونیستی که قادر نیست با یک گروه مقاومت وارد جنگ و پیروز شود، قطعا قادر به جنگ با لبنان و سوریه نخواهد بود

*هیچ‌ پیروزی برای رژیم صهیونیستی در جنگ غزه متصور نیست ضمن اینکه روزهای آینده برای اسرائیل روزهای سختی خواهد بود

سوریه در خط مقدم مقاومت قرار دارد

*ما امروز مشورت‌های مهمی را با آقای بسار اسد داشتیم و علاوه بر موضوعات دوجانبه موضوعات مسائل منطقه ای و بین المللی و به ویژه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در کنسولگری ایران در دمشق را مورد توجه قرار دادیم

*سوریه در خط مقدم مقاومت قرار دارد و مشورت با مقامات عالی رتبه سوریه مورد توجه جدی ایران قرار دارد

*ما چندی پیش در تهران میزبان رئیس دفتر سیاسی حماس و دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین بودیم، با حضور رهبران مهم فلسطین گفتگوهای سطح بالایی در تهران صورت گرفت

امنیت سوریه را امنیت منطقه می دانیم

*امنیت سوریه را امنیت منطقه می‌دانیم و به تلاش‌های خود برای توقف جنایات جنگی در کرانه خبری، نسل کشی در غزه، ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه به غزه و توقف کوچاندن ساکنین کرانه و غزه ادامه می‌دهیم

رژیم اسرائیل در باتلاق گیرکرده است

*رژیم اسرائیل در مقابل با غزه و گروه مقاومت حماس بیش از شش ماه است که در باتلاق گرفتار شده است و هیچ توانی برای پیروزی بر فلسطین ندارد.

مشروح خبر به شرح ذیل است.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان بعدازظهر دوشنبه ۲۰ فروردین سال ۱۴۰۳ در نشست مشترک خبری با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه اظهار داشت: ما امروز مشورت‌های مهمی را با آقای بشار اسد داشتیم و علاوه بر موضوعات دوجانبه، سائل منطقه ای و بین المللی و به ویژه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در کنسولگری ایران در دمشق را مورد توجه قرار دادیم.

وی ادامه داد: سوریه در خط مقدم مقاومت قرار دارد و مشورت با مقامات عالی رتبه سوریه مورد توجه جدی ایران است.

امیرعبداللهیان افزود: چندی پیش در تهران میزبان رئیس دفتر سیاسی حماس و دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین بودیم، با حضور رهبران مهم فلسطین گفت وگوهای سطح بالایی در تهران صورت گرفت.

وزیر امور خارجه کشور تصریح کرد: همانطور که آقای مقداد هم اشاره کردند رژیم صهیونیستی با ورود به هفتمین ماه جنگ علیه غزه به جنایات ترکیبی خود با حمایت آمریکا ادامه می‌دهد. جنایت جنگی رژیم صهیونیستی با استقاده از هواپیما و موشک‌های ساخت آمریکا علیه کنسولگری ایران در دمشق صفحه جدیدی از نقض حقوق بین الملل و مصونیت های افراد و اماکن دیپلماتیک در جهان دارد.

وی ادامه داد: بلافاصله پس از این جنایت تروریستی، نشست شورای عالی امینت ملی در کشورمان برگزار شد و می خواهم از دمشق با صدای بلند اعلام کنم که آمریکا در این حادثه مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد. عدم موافقت آمریکا و دو کشور اروپایی برای صدور بیانیه ای در محکومیت نقض کنوانسیون های وین و حمله به سفارت ایران در دمشق نشانه ای از چراغ سبز آمریکا به اسراییل برای مرتکب شدن این جرم است و آمریکا به دلیل این رفتار و حمایت از جنایت رژیم صهیونیستی باید پاسخگو باشد.

امیرعبداللهیان گفت: امنیت سوریه را امنیت منطقه می‌دانیم و به تلاش‌های خود برای توقف جنایات جنگی در کرانه خبری، نسل کشی در غزه، ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه به غزه و توقف کوچاندن ساکنین کرانه و غزه ادامه می‌دهیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: از اعلام همبستگی آقای بشار اسد و وزیر امور خارجه سوریه و معاونین وی و همه مقامات لشکری و کشوری سوریه که از زمان حمله تروریستی و موشکی رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق با حضور و ارسال پیام های خود، حمایتشان را از حضور و فعالیت دیپلماتیک و مستشاری نیروهای نظامی ضد تروریسم ایران اعلام کردند قدردانی می‌کنیم.

امیرعبداللهیان گفت: رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود قراردارد، تحولات ۶ ماه گذشته ثابت کرد که رژیم صهیونیستی که قادر نیست با یک گروه مقاومت وارد جنگ و پیروز شود، قطعا قادر به جنگ با لبنان و سوریه نخواهد بود.

وی ادامه داد: هیچ‌ پیروزی برای رژیم صهیونیستی در جنگ غزه متصور نیست ضمن اینکه روزهای آینده برای اسرائیل روزهای سختی خواهد بود.

امیرعبداللهیان گفت: در گفت وگوهای روزهای گذشته خود با جمعی از مقامات غربی نکته مهمی را یادآور شدم، گفتم تصور کنید در اوکراین سفارت کشوری غربی مورد حمله قرار گرفته بود، در این صورت واکنش آمریکا و کشورهای اروپایی چگونه خواهد بود؟

وزیر امور خارجه تصریح کرد: چرا دولت آمریکا حمله تروریستی به مکانی دیپلماتیک که نقض کنوانسیون های بین المللی است را محکوم نکرد؟ به نظر می رسد نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به انجام چنین کاری نبود، هر چند آمریکایی‌ها در ارسال پیام به ایران ادعا دارند که هیچ هماهنگی بین آنها با اسرائیل در حمله به سفارت ایران در دمشق وجود نداشته است، اینکه آمریکا چنین جنایت آشکاری علیه مکانی دیپلماتیک را محکوم نمی‌کند به معنی تشویق اسرائیل برای ارتکاب جنایت علیه اماکن دیپلماتیک نیست؟

وی ادامه داد: رژیم اسرائیل در مقابل در غزه و جنگ با گروه مقاومت حماس بیش از ۶ ماه است که در باتلاق گرفتار شده و هیچ توانی برای پیروزی بر فلسطین ندارد.

امیرعبداللهیان گفت: از ابتدای نسل کشی غزه گفتیم که دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم، در خصوص توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی هم مشورت‌های سطح بالایی میان تهران و مسکو برقرار است. 

وی خاطرنشان کرد: چگونگی پاسخ به اسرائیل در میدان تعریف شده و در میدان روشن خواهد شد.

فیصل مقداد: رژیم صهیونیستی هر جنایتی را در غزه مرتکب شده است

فیصل مقداد بعدازظهر دوشنبه ۲۰ فروردین سال ۱۴۰۳ در نشست مشترک خبری با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که در دمشق به سر می برد، اظهارداشت: سفر آقای امیرعبداللهیان به سوریه بعد از جنایت رژیم صهیونیستی در کنسولگری ایران در دمشق، اتفاق افتاده است و ما نیز مواضع انسانی خود را در این رابطه اعلام کردیم.

وی گفت: دقایقی پیش با رئیس جمهور سوریه دیداری داشتیم و جناب رئیس از روابط مستحکم سوریه با ایران گفتند. این سفر با سفرهای قبلی تفاوت دارد به این دلیل که رژیم صهیونیستی تمامی ارزش های انسانی را تا به امروز نقض کرده است.

وزیر امور خارجه سوریه گفت: این رژیم جنایتکار هیچ جنایت دیگری را باقی نگذاشته و همه جنایات را مرتکب شده است و این رژیم بر اساس نفرت، کینه و تجاوزات نظامی بنا شده و به جنایت در غزه و کرانه باختری هم اکتفا نمی‌کند.

وی ادامه داد: کودکان فلسطینی هم در این مدت از جنایات رژیم صهیونیستی در امان نبودند و رژیم صهیونیستی در بمباران‌های خود فرقی قائل نیست و آنها تصمیم دارند نسل کشی در فلسطین راه بیاندازند. از جامعه جهانی باید پرسید کشتار دسته جمعی یعنی چی؟ اگر این اتفاقات در غزه به معنای نسل کشی نیست پس چه هست؟

مقداد افزود: غربی ها چهره نفاق گونه خود را دارند و آمریکا نیز همچنان تمام قد از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند. خیلی کشورها به دنبال راهکار دو دولتی هستند ولی رژیم صهیونیستی این راهکار را هم قبول ندارد و تمام آن سرزمین را می‌خواهد.

وی گفت: از زمان تشکیل اسرائیل، شاهدیم که جنایات جنگی این رژیم علیه بشریت هیچ گاه متوقف نشده است. اطمینان دارم که آمریکا و اروپا و دیگر کشورهای حامی این رژیم، افتخاری به همکاری با این جنایات نمی‌کنند.

مقداد ادامه داد: نباید با رژیم صهیونیستی با منطق شکست و پیروزی برخورد کنیم، نبرد ما با رژیم صهیونیستی برای وجود این رژیم است و بهای سنگینی هم برای آن پرداخته‌ایم. اقدام مقاومت فلسطین یک اقدام سرنوشت ساز بود. این نبرد که اسرائیل تلاش بر توسعه آن دارد به دلیل فرار از شکست است. 

وزیر امور خارجه سوریه بیان کرد: آنچه در غزه و کرانه باختری در حال رخ دادن است، شکست این رژیم را می رساند و به همین دلیل دچار نوعی جنون شده است.