سازمان «گزارشگران بدون مرز» امروز (دوشنبه) شکایت جدیدی را در رابطه با جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه خبرنگاران به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه کرد.

شاکی جدید اسرائیل در دادگاه لاهه
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سازمان «گزارشگران بدون مرز» امروز (دوشنبه) شکایت جدیدی را در رابطه با جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه خبرنگاران به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی خواست تا جنایت‌هایی را که رژیم صهیونیستی علیه دست‌کم ۹ خبرنگار فلسطینی از ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ تا ۲۰ مه ۲۰۲۴ مرتکب شده‌ است، بررسی کند.

طبق گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، در بیانیه این سازمان آمده است: پس از اولین شکایت در ۳۱ اکتبر و شکایت دیگری در ۲۲ دسامبر، این سومین شکایتی است که این سازمان درباره قتل روزنامه‌نگاران در غزه به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه می‌کند.

در شکایت جدید به هشت مورد جدید از شهادت خبرنگاران فلسطینی و زخمی شدن یک خبرنگار حین انجام وظایف خبرنگاری اشاره شده است.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، نگران عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به حکم اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری درباره نوار غزه است.

این سازمان غیردولتی تأکید کرد دلایل منطقی در اختیار دارد که نشان می‌دهد برخی از این خبرنگاران قربانی قتل‌های عمدی و برخی دیگر قربانی حملات عمدی ارتش رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان شده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار اقدامی در خصوص بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به دستور عالی‌ترین دادگاه سازمان ملل شد.

اوایل ژانویه، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرده بود که جنایات علیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در تحقیقات او درباره جنایات جنگی در غزه گنجانده شده است.