اعلام کاندیداتوری علی لاریجانی از طریق حساب‌های کاربری او در شبکه‌های اجتماعی در چند دقیقه، موجی از واکنش‌ها را در پی داشت.

زلزله شبانه علی لاریجانی |  آغاز جدال سنگین از میان نشانه‌ها
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی لاریجانی؛ چهره اصولگرایی که این‌ سالها مشی اعتدال و میانه‌روی برگزید، حالا اعلام کرده که بار دیگر عزم میدان انتخابات کرده است؛ سیاستمداری که ۱۲ سال ریاست مجلس را در کارنامه دارد و آنطور که در اعلام کاندیداتوری نمادین خود نشان داده، مقصدش خیابان پاستور و ساختمان سفید ریاست‌جمهوری است؛ جایی که آخرین بار ابراهیم رئیسی ساکنش بود.

اگرچه حضور علی لاریجانی در انتخابات زودهنگام پیش رو، ازجمله پرتکرار ترین گمانه‌ها پس از سقوط بالگرد رئیسی و شهادت او بود اما خبر خیز  او برای پاستور و آمادگی برای پوشیدن ردای ریاست قوه مجریه با واکنشهای متعدد و متنوعی به دنبال داشت؛ به گزارش اقتصادنیوز،  طیف گسترده‌ای از چهره‌های سیاسی که اهمست ورودش به میدان رقابت انتخاباتی را با واکنش‌های‌ خود به نمایش گذاشتند.

علی لاریجانی که رد صلاحیت جنجالی‌ و غیرمنتظره‌اش در سال ۱۴۰۰ و به تبع آن نامه‌نگاری های سرگشاده او با شورای نگهبان به ترند روزهای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم بدل شده بود، حالا قرار است یک بار دیگر، صلاحیت‌ش برای اداره دولت را اول به آزمون شورای نگهبان و بعد به محک مردم بگذارد.

اول، از سوی جریان رقیب که به نظر برآشفته‌اند اما در تلاش‌اند بگویند که عزم سفر جدیدش، به مقصدی که انتخاب کرده نخواهد رسید؛ نمونه این دیدگاه، امیرحسین ثابتی از شاگردان سعید جلیلی است که به تازگی پایش به پارلمان سیزدهم رسیده و خود را وام‌دار جلیلی می‌داند.

دومین واکنش‌ها به رقیبان سابق و _شاید_ دوستان امروز مربوط است. چهره‌های اصلاح‌طلب و اعتدالیون، واکنش مثبت به این کاندیداتوری داشته‌اند؛ موضوعی که در گام اول، ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به نفع لاریجانی را محتمل می کند. به گزارش اقتصادنیوز،  شاهدش توییت معنادار محمدجواد آذری جهرمی است که به اعلام حضور نمادین لاریجانی، نمادین حمایت کرد و در توییتی نوشت: بدون شما به مقصد نمی‌رسیم.

gftYkGIxtQPH

سومین دسته از واکنش‌ها را گروهی از اصولگرایان از خود بروز دارده اند؛ افرادی پیشتر دشمن لاریجانی بودند و حالا او  را مرد بزرگ ایران خطاب می‌کنند؛ برخی نزدیکان دیرین محمود احمدی نژاد و یاران امروز لاریجانی‌؛ همان‌ها که در یکشنبه سیاه مجلس کنار احمدی‌نژاد بودند و چند سالی‌ست مسیر دیگری رفته اند. عبدالرضا داوری در واکنش به آمدن علی لاریجانی دست به توییت شد و در شبکه ایکس نوشت: علی لاریجانی، نماد عقلانیت و توسعه گرایی ایران، برای مقابله با تحجر و بنیادگرایی آمد.

او از آنان که "توسعه گرایان ایران" خطابشان می‌کند خواست "متحد" شوند.

با این همه لاریجانی تا لحظه تدوین این گزارش، به وزارت کشور نرفت تا نامش را رسما به فهرست داوطلبان حضور در راس پاستور ثبت کند اما چند مولفه می‌تواند مسیر او را در عبور از خط پایانی تضمین کند؛ علی لاریجانی که گام نخست را با رسانه‌های غیررسمی برداشت، به نظر قاصد یک پیام بود؛ آنکه به دنبال اقناع جمعی است؛ البته از طریق ابزارهای موجود. به نظر می‌رسد او روی رای اصلاح‌طلبان حساب ویژه باز کرده و قصد دارد با استفاده نیروی اقناع کنندگی جریانات میانه در دو سوی اصولگرا و اصلاح‌طلب، ریاست جمهوری خود را تضمین کند؛ موضوعی که بی‌تردید، میزان مشارکت مردم در انتخابات ۸ تیر برایش تعیین کننده خواهد بود.