دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران "راهبرد مقاومت" را کارآمدترین گزینه برای مقابله با شیوع ویروس جنگ­‌طلبی یک­جانبه­‌گرایان قدرت­‌طلب می­‌داند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) چهارمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه‌ آمبودزمان‌های اوراسیا از طریق ویدئو کنفرانس آنلاین با حضور عالی‌ترین مقامات آمبودزمانی و حقوق بشری ۹ کشور جهان، شامل ایران، روسیه، مغلوستان، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و صربستان، به میزبانی روسیه برگزار شد.

در این اجلاس، علی باقری کنی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌ی قضاییه، کرامت انسانی و حقوق بشر را مبنا و معیار همه­‌ تصمیم‌ها، سیاست­‌ها و اقدام­‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه­‌های ملی، منطقه‌­ای و بین­‌المللی برشمرد و اظهار کرد: تمام راهبردها از جمله راهبردهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص­‌های حقوق بشری تنظیم می­‌شود.

متن کامل سخنرانی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه، به شرح زیر است :

"بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به همه­‌ی حاضران در چهارمین اجلاس بین‌­المللی اتحادیه­‌ آمبودزمان­‌های اوراسیا تبریک عرض می­‌کنم.

هفتاد و پنج سال پیش جنگ جهانی دوم پایان یافت، ولی از آن زمان تاکنون جهان، هفتاد و پنج ساعت بدون جنگ را پشت سر نگذاشته است، چرا که هنوز ویروسی که جنگ جهانی دوم را آغاز کرد، از بین نرفته است. امروز جهان و جهانیان کماکان از وجود و شیوع ویروس خودبرتربینی، نژادپرستی و فزون­‌خواهی قدرت­‌طلبان در رنجند. این ویروس با زیر پاگذاشتن "حق" و قربانی کردن "عدالت"، هیچ شأن و جایگاهی برای "کرامت انسانی" و "حقوق بشر" قائل نیست.

بر این اساس، سه سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه حقوق ملت فلسطین را زیرپا گذاشتند و رسماً از اشغالگران صهیونیست حمایت و پشتیبانی کردند و عملاً با زیرپاگذاشتن "حق ملت فلسطین"، زیربنای یک جنگ بی­‌پایان را در منطقه­‌ غرب آسیا بنیان گذاشتند و اکنون نیز رژیم آمریکا با ارائه­‌ طرحی موسوم به معامله‌­ قرن قصد دارد تا استمرار جنگ در این منطقه را نهادینه کند، چرا که در این طرح "حق فلسطینی­‌ها" برای تعیین سرنوشت و بازگشت به سرزمین خود و حاکمیت بر همه‌­ سرزمین فلسطین به­ طور کامل زیرپاگذاشته شده است.

از سوی دیگر، هفتاد سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، باز هم آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد با حمایت و پشتیبانی از رژیم سعودی، با زیرپاگذاشتن حق ملت یمن و تجاوز به سرزمین­ آنها جنگ دیگری را در منطقه­‌ غرب آسیا بنیان نهادند و تا امروز که بیش از ۵ سال از تجاوز و جنایت سعودی­‌ها در یمن می­‌گذرد هم­چنان به طرف متجاوز کمک می‌کنند و اجازه­ نمی­‌دهند تا جنگ علیه ملت یمن پایان یابد.

البته ملت ایران هیچ­گاه فراموش نمی‌­کند در طول تجاوز رژیم صدام به جمهوری اسلامی ایران، آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس و آلمان، سلاح­‌های کشتار جمعی شیمیایی را در اختیار دیکتاتور بغداد قرار دادند تا شهرهای ایران در معرض بمباران شیمیایی قرار گیرد و امروز هزاران شهروند ایرانی به دلیل صدمات ناشی از به کارگیری سلاح­‌های شیمیایی هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم می‌­کنند.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که راه نجات بشریت از همه‌ بلاها و سختی­‌ها و گرفتاری­‌ها آن است که در مقابل شیوع ویروس خود برتربینی و فزون­‌خواهی قدرت­‌طلبان ایستاد و اصالت "حق" و مسیر دستیابی به آن یعنی "عدالت" را محترم شمرد تا "کرامت انسانی" جایگاه و منزلت خود را بیابد و خدشه به "حقوق بشر" به­ عنوان خط قرمز هر سیاست و تصمیم و اقدامی قلمداد شود.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران "راهبرد مقاومت" را کارآمدترین گزینه برای مقابله با شیوع ویروس جنگ­‌طلبی یک­جانبه­‌گرایان قدرت­‌طلب می­‌داند، چرا که همین راهبرد بود که هم رژیم متجاوز صهیونیستی را مجبور کرد تا دست از توسعه­‌ سرزمینی و گسترش اشغال‌گری باز دارد و هم رژیم جنگ‌طلب آمریکا را مجبور به خروج از عراق نمود.

راهبرد مقاومت که بر مبنای آموزه‌­های دینی شکل گرفته است، اجازه نمی‌­دهد تا در مسیر دستیابی به حق، عدالت زیر پاگذاشته شده و یا کرامت انسانی مخدوش گردیده و یا حقوق بشر نقض شود. به همین دلیل در طول جنگ هشت­ ساله­‌ رژیم صدام به ایران، با وجود اینکه بارها و بارها مدرسه­‌ها، مسجدها و ورزشگاه‌­ها و دیگر اماکن تجمع شهروندان عادی در شهرهای ایران با توپخانه و بمب و موشک هدف قرار گرفته شد، اما جمهوری اسلامی ایران، با وجود برخورداری از تسلیحات و تجهیزات لازم، حتی یک­بار هم مدرسه‌ها، مسجدها، ورزشگاه­‌ها و دیگر اماکن تجمع مردم عادی عراق را مورد هدف قرار نداد، ولی با این وجود توانست ریشه­‌ تجاوز را بخشکاند و پیروز میدان شود.

آمریکا و چند کشور اروپایی که قدرت و منافع خود را در گرو ایجاد و استمرار جنگ می­بینند، با "راهبرد مقاومت" مخالفند، چرا که در عمل مشاهده کرده‌اند که این راهبرد موجب ریشه­‌کنی جنگ و از بین ­رفتن نقشه و برنامه­‌ آنها برای زیاده‌­طلبی و فزون­‌خواهی می­‌شود و به همین دلیل تلاش می‌کنند تا " مقاومت" را "تروریسم" جلوه دهند، در حالی که نقش‌­آفرینی مقاومت با هدایت سردار سپهبد شهید سلیمانی، مقتدرترین فرمانده مدافع حقوق ملت‌­های منطقه بود که توانست تروریسم تکفیری مورد حمایت غربی­‌ها یعنی داعش را در عراق و سوریه از بین برده و به جنگ و خون­ریزی تروریست­ها در این دو کشور پایان داده و امنیت و آرامش را برای ملت­‌های عراق و سوریه و دیگر ملت­‌های منطقه به ارمغان بیاورد.

کرامت انسانی و حقوق بشر، مبنا و معیار همه­‌ تصمیم­‌ها، سیاست‌­ها و اقدام­‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه­‌های ملی، منطقه‌­ای و بین‌المللی است تا جایی که حتی راهبردهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص­‌های حقوق بشری تنظیم می‌­شود. در همین چارچوب، نه ­تنها حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت­‌های فلسطین و یمن به دلیل صیانت از حقوق این ملت­‌ها است، بلکه فتوای حرمت ساخت، نگه‌داشت و کاربرد سلاح هسته‌­ای از سوی رهبر جمهوری اسلامی که در عین حال فرمانده­ کل نیروهای مسلح نیز هستند، به دلیل آن است که به­ کارگیری این سلاح­‌ها موجب نابودی حرث و نسل (انقراض نسل انسان) می­‌شود.

آن چیزی که به جنگ جهانی دوم پایان داد مقاومت ملت های مستقل در برابر زیاده طلبی قدرت‌ها و عدم پذیرش اشغال‌گری و تجاوزگری بود. از این‌رو ما کشورهای شرکت کننده در اجلاس اتحادیه‌ آمبودزمان‌های اوراسیا ایستادگی در برابر یک جانبه‌گرایی آمریکا و مقاومت در قبال نقض حق استقلال و نقض حق پیشرفت ملت‌های آزاده جهان را تنها راهکار رهایی از جنگ و دستیابی به صلح پایدار می‌دانیم.

بر این اساس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، آمادگی دارد تا برای ارتقای کرامت انسانی و صیانت از حقوق ملت­‌ها با نهادهای مسئول حقوق بشر در حوزه‌­ اوراسیا تعامل دوجانبه و همکاری منطقه‌­ای داشته باشد و در این مسیر از هرگونه تبادل تجربیات و دستاوردهای حقوق بشری استقبال می‌­کند."

 

آیا این خبر مفید بود؟