یک مفسر نظامی روسی با انتشار مقاله ای در خبرگزاری "تاس" توانمندی های سامانه موشکی اس 400 را تشریح و علت برتری این سامانه نسبت به سامانه موشکی آمریکایی پاتریوت را تبیین کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

العالم: بنابر گزارش اسپوتنیک، ویکتور لیتووکین، مفسر نظامی، با انتشار مقاله ای در خبرگزاری روسی "تاس" از زبان آلکساندر لمانسکی، طراح ارشد موشک های اس ـ 400 "تریومف" به انتشار اطلاعاتی در باره این سامانه موشکی مبادرت کرده است.

وی خاطرنشان کرده که سامانه موشکی ضد هوایی روسی اس ـ 400 "تریومف" نسبت به سامانه موشکی آمریکایی MIM-104 Patriot برتری دارد زیرا قادر است هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های در حال پرواز در ارتفاع کمتر از صد کیلومتر را از مسافت ده ها کیلومتری کشف کند.

لیتوکین خاطرنشان کرده که این دانشمند روس در دهه 90 با دیوید ناکس برتون ، طراح موشک ها MIM-104 Patriot ملاقات کرد و در این دیدار طراح آمریکایی از سامانه شوروی اس 300 که قبل از اس ـ 400 ساخته شده بود، ستایش کرد.

به عقیده مفسر نظامی خبرگزاری روسی "تاس" ، برتری این سامانه دفاع هوایی شوروی نسبت به نوع مشابه آمریکایی به ویژه " در زمینه آرایه فازی - کانال ردیابی و نشانه گیری آن است که به روسها امکان می دهد به مؤثرترین شکل اهداف واقع در ارتفاع پایین را مورد اصابت قرار دهند.

در اکتبر سال 2019 ، استفان بوچی ، معاون سابق دستیار رئیس پنتاگون در امور دفاع ملی به عنوان مهمان دعوت شده به مرکز تحلیلی Heritage Foundation اظهار داشت که اس ـ 400 "تریومف" همانند سامانه آمریکایی MIM-104 Patriot قادر به مقابله با حمله سپتامبرسال 2019 به تأسیسات شرکت نفتی Saudi Aramco در عربستان نخواهد بود.

اس ـ 400 (Triumf) نسل جدید سامانه های پدافند هوایی روسیه است که توسط مرکز طراحی "الماس" طراحی شده و به عنوان نوع بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌شمار می‌رود.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 "تریومف" برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.