کسی که می خواهد وارد فرآیند ثبت نام شود نباید پلاک فعال داشته باشد.خودروسازان تا پایان سال 4 مرحله دیگر فروش فوق العاده دارند/ انجام پیش‌فروش در ماه جاری

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: تا پایان سال چهار مرحله دیگر فروش فوق‌العاده خودرو خواهیم داشت.
​به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رادیو اقتصاد، مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه طبق طرح ساماندهی نحوه فروش خودرو از این به بعد سه روش فروش خودرو در کشور خواهیم داشت، افزود: سه روش فروش خودرو شامل «فروش فوق العاده»، «پیش فروش خودرو و تحویل تا یک سال» و «مشارکت در تولید» است.
وی گفت: شعاری که برای طرح ساماندهی نحوه فروش خودرو پیش بینی شده به عنوان واقعی کردن تقاضا و عدالت در توزیع است.

وی با بیان اینکه برای واقعی کردن تقاضا یکسری محدودیت ها وضع شده است، تصریح کرد: عدم خرید خودرو در ۳۶ ماه گذشته از هیچ یک از خودروسازان، نداشتن پلاک فعال و داشتن گواهی نامه معتبر از جمله این محدودیت هاست.

وی توضیح داد: محدودیت جدیدی که در حال حاضر وضع شده به خصوص در فروش فوقالعاده اینکه کسی که می خواهد وارد فرآیند ثبت نام شود نباید پلاک فعال داشته باشد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: این محدودیت ها باعث می شود مصرف کنندگان واقعی وارد فرآیند فروش فوق العاده شوند.

وی افزود: طبق ضوابط کمیته خودرو در طرح فروش فوق العاده تا سه ماه خودرو به مشتری تحویل می شود.

صادقی نیارکی اظهارداشت: زمان ثبت نام ۵۰ درصد قیمت خودرو از فرد متقاضی دریافت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سایت ثبت نام فروش فوق العاده تا یک هفته باز است، گفت: هرکسی خودرو نیاز دارد و طی ۳۶ ماهه گذشته خرید نکرده و در حال حاضر پلاک فعال ندارد، می تواند در این طرح ثبت نام کند.

وی گفت: تحویل خودرو در این طرح سه ماهه است و در این مدت سود مشارکت و انصراف ندارد.

وی افزود: بعد از زمان ثبت نام فرصتی مهیا شده چنانچه تعداد متقاضی بیشتر از تعداد خودروهای مورد عرضه باشد بین متقاضیان با حضور مراجع نظارتی قرعه کشی انجام شود.

صادقی نیارکی تصریح کرد: کسانی که منتخب می شوند بقیه وجه را تکمیل و خودروی خود را در مدت سه ماه تحویل می گیرند.

وی ادامه داد: افرادی که در این مرحله حائز شرایط نشدند در مدت 7 روزکاری پول آنان از طریق شبای بانکی عودت داده می شود و شماره شبا باید متعلق به فرد ثبت نام کننده باشد.

وی افزود: نیمه دوم همین ماه پیش فروش خودرو را خواهیم داشت که عدد آن قابل توجه است.

صادقی نیارکی بیان داشت: قیمت خودرو در طرح اول تثبیتی است یعنی قیمت هایی که شورای رقابت اعلام کرده است.

وی گفت: توضیح اینکه در مرحله پیش فروش، تحویل خودرو تا یک سال، قیمت بر اساس نرخ روز تحویل است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت افزود: به طورکلی در این مرحله هم ۵۰ درصد قیمت خودرو اخذ می شود، در ضمن سود مشارکت برای یک سال ندارد.

وی با تاکید بر اینکه خودرو باید به یک کالای مصرفی با دوام در جامعه درآید، اظهار داشت: هیچ دلالی نباید در این فضا وارد شود.

صادقی نیارکی ادامه داد: نکته مهم در طرح فروش فوق العاده اینکه سند یک سال در رهن می ماند به عبارتی کسی که خودرو دریافت می کند تا یک سال حق فروش ندارد.

وی گفت: پلیس همیشه اعلام می کرد که فروش خودرو به صورت وکالتی ممکن است برای کسی که خودرو را می فروشد و کسی که خریداری می کند مشکلاتی را ایجاد کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟