رئیس جمهور آمریکا به سادگی نمی‌تواند به هدف خود مبنی بر "تعویق انتخابات" دست پیدا کند، زیرا قانون اساسی آمریکا دستان وی را در عمل بسته است.

حجم ویدیو: 3.34M | مدت زمان ویدیو: 00:00:24
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فردا: رئیس جمهور آمریکا در یکی از تازه‌ترین توئیت خود، بر "تعویق انتخابات" تاکید کرده و مدعی شده است که برگزاری انتخابات به صورت پستی (به دلیل شیوع کرونا در برخی ایالات) منجر به تقلب و به دست آمدن نتایج دروغین می‌شود. این سخنان ترامپ در حالی مطرح می‌شود که نظرسنجی‌های اخیر در آمریکا، جایی برای خوشبینی نسبت به پیروزی وی در انتخابات ماه نوامبر باقی نگذاشته است. ترامپ در توئیت جنجالی اخیر خود نوشته است:

"با رأی‌گیری از طریق پستی (نه رأی‌گیری غیابی، که چیز خوبی است)، انتخابات سال ۲۰۲۰ ناسالم‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. این برای آمریکا بسیار شرم‌آور خواهد بود. آیا نباید انتخابات را به تعویق انداخت تا زمانی که مردم بتوانند به درستی، ایمن و با اطمینان رای دهند؟ "

دستان ترامپ بسته است!

دونالد ترامپ

رئیس جمهور آمریکا به سادگی نمی‌تواند به هدف خود مبنی بر "تعویق انتخابات" دست پیدا کند، زیرا قانون اساسی آمریکا دستان وی را در عمل بسته است. قانون اساسی آمریکا نیز محدودیت‌هایی را برای مدت زمان حضور یک رئیس جمهور در کاخ سفید وضع کرده است. بر اساس قانون مصوب سال ۱۸۴۵ میلادی، انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده باید هر چهار سال در روز بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار شود. فراتر از آن، تعویق انتخابات نیازمند تایید هر دو مجلس نمایندگان و سنا می‌باشد. مجلس نمایندگان آمریکا در دست اکثریت حزب دموکرات می‌باشد. در مجلس سنا نیز حتی برخی سناتور‌های جمهوریخواه با ایده "تعویق انتخابات" مخالف هستند.

نقش داماد ترامپ در طرح ایده تعویق انتخابات

"جرد کوشنر" داماد رئیس جمهور آمریکا و مشاور او، اصلی‌ترین نقش را در طرح ایده "تعویق انتخابات" ایفا کرده است. "کوشنر" حدود دو ماه قبل در سخنانی دو پهلو به احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر سال جاری در ایالات متحده به دلیل شیوع ویروس کرونا دامن زد. او در گفتگو با مجله تایم تاکید کرده بود:

"نمی‌توانم با اطمینان در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در موعد مقرر یا در جهت دیگر اظهار نظر کنم، اما تا این لحظه همان‌چیزی است که قبلا پیش بینی شده است! البته من در جریان هیچ بحث و گفتگویی با هدف تلاش برای تغییر تاریخ انتخابات ریاست جمهوری نیستم. "

ترامپ دقیقا به دنبال چیست؟

رئیس جمهور آمریکا به خوبی می‌داند که "تعویق انتخابات ریاست جمهوری"، تا حد زیادی ناممکن است. فراتر از آن، شرایط ناشی از شیوع کرونا (به عنوان وضعیت فوق العاده‌ای که ترامپ می‌خواهد برای تعویق انتخابات به آن استناد کند)، احتمالا طی ماه‌های آتی نیز در آمریکا باقی خواهد ماند. در چنین شرایطی اصرار ترامپ مبنی بر "تعویق انتخابات" نشانه چیست؟ در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

نخستین موضوع، به کاهش شدید محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی باز می‌گردد. آخرین نتایج منتشر شده نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا در شش ایالت آریزونا، ویسکانسین، فلوریدا، میشیگان، پنسیلوانیا و کارولینای شمالی وضعیت خوبی ندارد و حتی در ایالت مهم "اوهایو" نیز شانس پیروزی خود در برابر بایدن را تا حد زیادی از دست داده است. بدیهی است که اگر نتایج این نظرسنجی‌ها محقق شود، ترامپ شکست سختی را در انتخابات ماه نوامبر تجربه خواهد کرد. حتی برخی رسانه‌ها از احتمال تحقق شکستی بی سابقه برای جمهوریخواهان سخن می‌گویند. همان گونه که مشاهده می‌شود، رئیس جمهور آمریکا وضعیت بسیار متزلزلی دارد. برخی معتقدند که ترامپ قصد دارد با طرح موضوع "تعویق انتخابات"، شکست احتمالی خود در این آوردگاه سیاسی را مرهون "تقلب در انتخابات پستی" دانسته و از این طریق، شکست احتمالی خود را توجیه کند. بنابراین، تاکتیک "تعویق انتخابات" می‌تواند ناظر به آینده باشد نه زمان حال!

دومین مسئله، به اعلام رسمی کشف واکسن کرونا در آمریکا و توزیع آن در این کشور باز می‌گردد. ترامپ معتقد است اعلام رسمی کشف واکسن آمریکایی کرونا، منجر به افزایش محبوبیت وی در نظرسنجی‌ها خواهد شد. با این حال ممکن است "تایید ادعای ترامپ" مبنی بر موفقیت آمیز بودن کامل واکسن، تا پایان ماه نوامبر به طول انجامد! به عبارت بهتر، متخصصین آمریکایی اصرار دارند تا پروسه "آزمایش واکسن‌های ادعایی" به صورت کامل طی شود. مشخص‌ترین زمانی که سازمان داروی آمریکا می‌تواند این واکسن را تایید کند، احتمالا پایان ماه نوامبر خواهد بود. اگرچه اعلام اولیه موفقیت آمیز بودن واکسن و وعده تولید گسترده آن در آینده می‌تواند تا حدودی وضعیت ترامپ در نظرسنجی‌ها را بهبود بخشد، اما شاید نتواند منجر به بازگرداندن کل صحنه بازی به سود جمهوریخواهان شود!

کاخ سفید "زمان" می‌خواهد

ترامپ در صدد است با خرید زمان، حتی به صورت محدود و دو ماهه، زمینه افزایش محبوبیت خود در نظرسنجی‌ها را فراهم سازد. به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا به شدت "زمان" می‌خواهد! او به این نتیجه رسیده است که با توجه به نظرسنجی‌های موجود و بحران‌های به وجود آمده در آمریکا، حداقل ۴ یا ۵ ماه زمان می‌خواهد تا صحنه بازی را به دوران انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ باز گرداند! در مقابل، دموکرات‌ها متوجه تاکتیک انتخاباتی ترامپ شده اند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که "گذشت زمان" قطعا به سود بایدن نخواهد بود. از این رو اصرار دارند که انتخابات در زمان مقرر برگزار شود. نگرانی ترامپ در خصوص برگزاری انتخابات در موعد مقرر، به برخی جمهوریخواهان نیز سرایت کرده است. عده‌ای از سناتور‌ها و اعضای مجلس نمایندگان که متعلق به حزب جمهوریخواه هستند، معتقدند که عصبانیت افکار عمومی از ترامپ می‌تواند منجر به شکست آن‌ها در کنگره شود. در این صورت، جمهوریخواهان علاوه بر کاخ سفید، مجلس نمایندگان و مجلس سنا را نیز از دست خواهند داد. از این رو امکان دارد برخی سناتور‌های جمهوریخواه برای فرار از این وضعیت، با ایده "تعویق انتخابات"همراهی کنند. البته این همراهی بعید است ثمره‌ای برای جمهوریخواهان داشته باشد، زیرا دموکرات‌هایی که اکثر مجلس نمایندگان را در دست دارند با چنین طرحی موافق نیستند. در هر حال، جدال بر سر تعویق انتخابات طی روز‌های آتی ادامه خواهد داشت. دیگر بر همگان محرز شده است که دلیل ترامپ برای طرح این موضوع، هر چه باشد، قطعا "نگرانی از سلامت مردم در روز انتخابات" نیست!