رییس جمهور در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه باور مردم به ایستادگی علت پیروزی ما تاکنون بوده است، گفت: هدف صدام در دوران دفاع مقدس ضربه به کشور، سرنگونی نظام و پاره کردن یک عهدنامه بود، تلاش آمریکا نیز همین بود که یک توافق را از بین ببرند و در کشور بلوا ایجاد کنند و نظام اسلامی را ساقط کنند که در همه اهداف خود ناکام ماندند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:

* در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی داشتیم.

* بعضی از روزها بسیار غرورآفرین بود و جایگاه ملت ما را به جهانیان به خوبی نشان می داد.

* دشمن به دلیل توهمات و محاسبات غلط در شهریور ۵۹ به ایران حمله کرد.

* هدف صدام سرنگونی انقلاب و نظام بود.

* ما از سال 1359 تحریم اقتصادی داشتیم اما جنگ اقتصادی آمریکا با ایران از سال 1397 شروع شد.

* دو سال و نیم پیش که آمریکا جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرد بر مبنای تصورات و محاسبات غلط بود.

* آمریکا از لحاظ اقتصادی با ایران وارد جنگ شده است.

* آمریکایی ها فکر می کردند فرش قرمز در فرودگاه مهرآباد پهن شده است.

 آمریکایی ها اول می خواستند نظام را سرنگون کنند و اگر توانستند یک بلوای بزرگ در کشور ایجاد کنند اما به هیچ کدام از اهدافشان نرسیدند.

* ترامپ به رهبران اروپایی گفته بود که سه ماه شما صبر کنید، با این فشار اقتصادی ما که به ایران آورده ایم شما هم کمک نکنید، تمام است. این توهم بود.

* وقتی آمریکا یک نگاه می‌کرد، ۲۰ کشور عقب می‌نشست. تصور نمی‌کردند ۱۳ کشور روبه‌روی آنها بایستند.

* این پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است؛ همانند ایستادگی در ۴۰ سال قبل و هشت سال دفاع مقدس.

* امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورد.

* علت این پیروزی فقط باور و ایستادگی مردم است.

*  جنگی که مردم و فرزندان مسئولان کنار هم باشند هرگز شکست نمی‌خورد.

* زمان جنگ من دیدم فرزندان رییس‌جمهور و مسئولان رده‌بالای کشور در جنگ هستند.

* گفتم این جنگ امکان ندارد شکست بخورد چون همه، از مردم تا فرزندان روسای قوا در آن هستند.

* ما در یک جنگ بزرگ وارد شدیم.

* همه باید در کنار هم باشیم.

* امروز همه قوا ، نیروهای مسلح و همه قوا متحد هستند.

* ما در جنگ با یک قلدر هستیم که به حرف کسی گوش نمی دهد.

* مردم ما بدانند که مسئولان کشور در این دو سال و نیم فداکاری کردند و الان هم فداکاری می‌کنند.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با ادای احترام به ایثارگران و رزمندگان اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی داشتیم. برخی روزها غرورآفرین بود و روزهایی هم بود که برای ما سخت بود. روز اول مهر ۵۹ نیروی هوایی ما قدرتمندی ای در منطقه کرد و این روز به نام نیروی هوایی در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد. عصر روز ۳۱ شهریور هواپیماهای عراقی به کشور ما حمله کردند و فردای آن روز  ۱۴۰ هواپیمای ما وارد عراق شد و به مواضع استراتژیک ارتش بعث عراق ضربه قاطعی زد.

وی ادامه داد: رهبری در مجلس پشت تریبون قرار گرفت و خبر خوش حمله هواپیماهای ما را اعلام کرد. امام روشن کرد برای مردم که کسی سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب می دهد. بیان قاطع امام و قدرتمندی نیروی هوایی به دنیا نشان داد تصورات آنها واهی بوده است. در سال ۶۰ هم با عملیات ثامن الحجج  حصر آبادان شکست. عملیات فتح المبین در سال ۶۱ انجام شد و آزادی خرمشهر بهترین روز دفاع مقدس بود. وقتی صداوسیما خبر آزادی خرمشهر را اعلام کرد، همه مردم به خیابان ریختند و شادی کردند. البته روزهای تلخی هم داشتیم وقتی مردم دزفول بمباران می شدند یا روزی که دشمن سلاح شیمیایی در سردشت و حلبچه استفاده کرد یا سلاح های مخرب علیه رزمندگان استفاده شد. روزی که هواپیمای مسافربری توسط جنگنده عراقی سرنگون شد و مسئولان اجرایی، قضایی، نظامی و نمایندگان مجلس به شهادت رسیدند، ایمان رزمندگان ما و حضور مردم در صحنه وجود داشت.

روحانی با طرح این سوال که چرا دشمن به ما حمله کرد؟ گفت: به دلیل محاسبات و توهمات اشتباه به ما حمله کردند. عراق گفت وقتی آمریکا با ایران قطع ارتباط کرده است، نیروی هوایی ایران کارایی ندارد و ارتش هم آمادگی ندارد. سپاه هم به شکل نیروی انتظامی بود. عراق معتقد بود که کشورهای منطقه به آنها  قول حمایت دادند. در داخل کشور هم اختلاف هایی بود و ایران حامی خارجی ندارد پس با حمله برق آسا انقلاب را سرنگون می کنیم. هدف صدام سرنگونی انقلاب و نظام بود و گفت اگر به هدفم رسیدم، بخشی از ایران را تصرف می کنم یا معاهده ایران و عراق را پاره می کنم و حاکمیت خود بر اروندرود را اعمال می کنم ولی رسوا و سرنگون شدند. همه کشورهای منطقه که از آنها حمایت کردند، ابراز پشیمانی کردند. گفتند چه پول هایی به صدام داده اند.

روحانی ادامه داد: امروز  همین اتفاق تکرار شده است. تحریم های آمریکا هم بر اساس محاسبات اشتباه بود. ملت دقت کنند ما تحریم اقتصادی از سال۵۹ داشته ایم، اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد. آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است. صدام گفت ادامه مصاحبه را در اهواز انجام می دهم آمریکا هم گفت چند ماه دیگر وارد تهران می شویم و انقلاب چهل سالگی خود را نمی بیند. فکر می کرد در فرودگاه مهرآباد یا امام برای آنها فرش قرمز پهن شده است. کشورهای اروپایی گفته بودند سه ماه دیگر جمهوری اسلامی وجود ندارد. خواستند نظام را سرنگون کنند و توافق را از بین ببرند ولی به اهدافشان نرسیدند. همان قطعنامه ۲۲۳۱ در برابر آنها ایستاد و آنها را مفتضح کرد. آمریکا چند نوبت به شورای امنیت رجوع کرد  زیرا آنجا را حیاط خلوت خود می دانست ولی قطعنامه آنها علیه ایران برای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تمدید تحریم تسلیحاتی موفق نشد و فقط دومینیکن با آنها همراه شدند و سایر کشورها مقابل آنها ایستاد؛ ابهت آمریکا فرو ریخت.