سعید نمکی قطعا می‌توانست ماجرای یک میلیارد دلار را در نامه‌ای رسمی و بدون جار و جنجال رسانه‌ای پیگیری کند اما اینستاگرام را ترجیح داد و این به معنی تقویت گمانه بالا گرفتن اختلافات در دولت و عنقریب بودن استعفای وی است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سایت فردا: دلنوشته دیروز سعید نمکی وزیر بهداشت برای سردار سلیمانی به شائبه اختلاف در دولت و خاصه شائبه اختلاف بین وزیر بهداشت با روحانی و چهره‌های نزدیک به او دامن زده است.

نمکی در دلنوشته‌ای تحت عنوان «دلنوشته‌ای برای سردار دل‌ها» که کنار عکسی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نوشته بود: «حدود ۸ ماه خودم و یارانم در سراسر کشور یک روز آرام نداریم. هر چه می‌گوییم همه‌گیری را نمی‌شود با التماس و تمنا متوقف کرد بی‌فایده است. هرچه التماس و تمنا و فریاد می‌کنیم که کرونا را نمی‌شود بدون کمک‌های ویژه مهار کرد، کسی باور نمی‌کند. ولی یادت هست گفتی اگر نتوانی پشتیبانی نیروهایت را فراهم کنی، می‌مانیم؟ من امروز از سربازانم در جبهه سلامت شرمسارم. مطالبات‌شان معوق مانده، انبارهایم از سلاح خالی می‌شود. پاییز سنگینی فرا می‌رسد. موج حمله جدیدی شکل گرفته، یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام. نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

این گلایه آقای وزیر که با چاشنی افشاگری همراه شده بود مورد توجه بسیاری از روزنامه‌های امروز قرار گرفت. مثلا «اعتماد» با اشاره به شایعات گاه‌و بیگاه درباره استعفای وزیر بهداشت، نوشت: «خبر از اختلافات و حواشی گهگداری به گوش می‌رسید؛ زمزمه‌هایی در مورد اینکه وزارت بهداشت و کمیته‌های تخصصی و درمانی با روندی که دولت پیش گرفت، از بازگشایی‌های زودهنگام تا انعطاف‌های بیجا و بی‌حد در مورد برگزاری برخی مراسم‌ها چندان موافق نیستند. این اختلاف‌نظر، اما کمتر علنی می‌شد تنها گاهی برخی مقامات وزارت بهداشت یا فرماندهان ستاد عملیات مدیریت کرونا در استان‌ها تلویحا با برخی تصمیمات دولت مخالفت می‌کردند، اما آنچه از ظواهر امر مشخص است، پیروز این میدان همواره تصمیم‌گیران در رئوس بالاتر بودند. با این حال دلنوشته دیروز سعید نمکی، این شبهه را تقویت کرد که عالی‌ترین مقام متخصص در دوران کرونا احتمالا با مصایب و مسائل بسیاری در عرصه سیاست‌ورزی مواجه است که دست به دامن فضای مجازی شده و با نگارش متنی خارج از موضوع و دست به دامان لفافه، گلایه‌ها را مطرح می‌کند.»

روزنامه «شرق» نیز تاکید کرد: «اولین‌بار نیست که وزیر بهداشت در رابطه با عدم پرداخت این مبلغ برای مقابله با کرونا گلایه می‌کند. او در اواسط اردیبهشت گذشته نیز یعنی یکی ماه بعد از اعلام رسمی خبر موافقت رهبری با برداشت این مبلغ از صندوق توسعه ملی، در توییتر خود در‌این‌باره به گلایه نوشته بود‌: «به لطف خدا و با جان‌فشانی همکارانم در مبارزه با کرونا از قدرتمندترین کشور‌ها جلو افتادیم، اما در مضیقه مالی و در مقایسه با آن‌ها که میلیارد‌ها دلار هزینه کردند، (همکارانم) با حال خراب می‌پرسند حداقل یک میلیارد یورو صندوق (ذخیره ارزی) چه شد؟ خبرش خراب‌تر کرد جراحت جدایی/ چو خیال آب روشن که به تشنگان نمایی.»

روزنامه اصلاح طلب «آفتاب یزد» نیز در گزارشی سراسر گلایه از دولت، حرف‌های نمکی را آفتابی دلیل آفتاب دانسته و می‌پرسد: «دلاری که اذن آن از رهبری گرفته شد و در اختیار دولت است چه شده است؟ قرار است کجا هزینه شود؟ آنهم درحالی که بسیاری از کشور‌ها هنوز به موج دوم نرسیده‌اند، اما ایران وارد موج سوم شده است!»

نکته قابل توجه و تامل این است که تا این لحظه هیچ مقام دولتی به اظهارات نمکی واکنش نشان نداده و صدا از کسی در نیامده است. این سکوت گواه روشنی است بر جدی بودن اختلافات بین آقایان. حال اگر این را نیز در نظر داشته باشیم که دفعه قبل وقتی خبر استفعای نمکی دهن به دهن می‌چرخید، سخنگوی دولت صرفا استعفا را تکذیب کرد و درباره موجود بودن اختلافات چیزی نگفت. او حتی تاکید کرد که برای گفتگو به دفتر او خواهد رفت!

دلنوشته اخیر، اما حاکی از بی‌ثمر بودن آن گفتگو‌ها است، چون در غیر این صورت آقای وزیر می‌توانست ماجرای یک میلیارد دلار را در نامه‌ای رسمی و بدون جار و جنجال رسانه‌ای پیگیری کند. استفاده از اینستاگرام برای این کار، اما گمانه بالا گرفتن اختلافات و عنقریب بودن استعفای وی را تقویت می‌کند.