فردا: *گفته می‌شود مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده تماس تلفنی را برهم صالح و مصطفی الکاظمی رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق داشته و آن‌ها را به بستن سفارت آمریکا در عراق تهدید کرده است، البته در صورتی که حملات موشکی به این سفارت متوقف نشود. این البته نهایت وقاحت و فریبکاری است همچنین رفتاری خارج از عرف و قواعد بین المللی.‌

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نمی‌دانیم چگونه رئیس جمهور و نخست وزیر عراق این برخورد نماینده عمو سام آمریکایی را پذیرفته اند و به او اجازه داده اند اینطور رفتار کند. به شکلی با او برخورد شده که انگار آن‌ها کارمند پمپئو هستند یا اتباع کشورش.

بر مبنای پروتکل‌های دیپلماتیک و بین المللی وزیر با وزیری در شان خودش گفتگو می‌کند نه آنکه رئیس جمهور کشوری را تهدید کند که هشت هزار سال از تاریخ تمدنش می‌گذرد.

ما دخالتی در موضوع حمله موشکی به سفارت‌های بیگانه در خاک عراق نداریم که از مسائل داخلی این کشور است، اما سفارت آمریکا در عراق تبدیل شده به لانه جاسوسی و کانون توطئه آن هم در زمینی به وسعت ۱۷۰ کیلومتر مربع که آن را غصب کرده اند.

این بزرگ‌ترین سفارت یک کشور در سراسر جهان است و در آن هزاران جاسوس مشغول فعالیت هستند. در واقع این سفارت آمریکا نیست بلکه مقری است برای حکومت بر عراق.

نمی‌دانیم میزان جدیت این تهدیدات در خصوص بستن سفارت آمریکا چقدر است و بعید هم نیست که بازی تازه‌ای برای حکومت عراق باشد یا پروژه جدیدی برای ایجاد اختلافات درونی و فتنه‌های قومی و مذهبی بین شیعیان و اهل سنت، یا بین اعراب و کرد‌های کردستان عراق.

آمریکا کشوری است که عراق را نابود کرد و دو میلیون نفر از فرزندانش را به قتل رساند چه در زمان تحریم، چه در اشغال این کشور و چه در نابودی آن یا حمایت از گروه‌های تروریستی و تندروها.

بیش از ۲۰۰۰ سازمان مختلف غیر دولتی در عراق تحت حمایت آمریکا قرار دارند که بیشتر آن‌ها برای پیش برد اهداف و پروژه‌های ایالات متحده در این کشور تلاش می‌کنند و تخم فتنه و اختلاف می‌کارند تا نگذارند عراق رنگ آرامش ببیند.

هیچ کدام از موشک‌هایی که به سوی سفارت آمریکا و منطقه سبز شلیک شده به هدف برخورد نکرد و هیچ خسارتی به بار نیاورد. حتی یک کارمند آمریکایی هم در این حملات مجروح نشد، در حالی که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا از پایگاه نظامی آمریکایی در عراق برخواست و به دستور مستقیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیرو‌های سپاه قدس ایران و دوستش ابومهدی مهندس یکی از فرماندهان حشد الشعبی عراق را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کرد.

آیا این جنایت بر خلاف عرف و قوانین بین المللی نبود و حاکمیت یکی از دولت‌های قانونی مورد تایید سازمان ملل متحد را نقض نکرد؟ از کجا معلوم که این عملیات ترور دستپخت سفارت آمریکا در بغداد نبود؟

این سفارتی است که عراق را اشغال کرده، میلیون‌ها نفر از فرزندانش را را به خاک خون کشیده و از اساس نباید در خاک عراق باقی بماند چرا که مظهر استکبار و اختلاف افکنی قومیتی و تمامی توطئه‌هایی است که برای نابود عراق طراحی می‌شود.

اگر سفیر و جاسوس هایش تصمیم گرفتند به اربیل فرار کنند و عملیات جاسوسی خودشان را در بغداد متوقف ساخته اند جای تاسف نیست. نفرین‌ها در اربیل هم به دنبال آن‌ها روانه می‌شود و حتی در آنجا هم امنیت نخواهند داشت خصوصا زمانی که پمپئو تهدید کرده از موشک اندازان به سفارت در بغداد انتقام می‌گیرد.

آمریکا قبل از اینکه از قوانین و معاهدات بین المللی سخن بگوید باید به جبران اشتباهات بزرگ خودش در عراق رسما از این کشور عذرخواهی کند و ترلیون‌ها دلار به مردمان این سرزمین، یتیمان و بیوه هایش بپردازد.

اگر لیبی قذافی به پرداخت سه میلیارد دلار در حق ۳۰۰ قربانی حادثه لاکربی محکوم شد آمریکا باید چه مبلغی به ملت عراق پرداخت کند؟

مقاومت عراق در سال ۲۰۱۱ موجب شد آمریکایی‌ها با ذلت نیرو‌های خودشان را از عراق خارج کنند و همچنان آن‌ها را مجبور خواهد کرد که مابقی نیرو‌ها و جاسوس‌های خودشان را بیرون بکشند. خواهیم دید که عراقی‌ها وجود اشغالگران آمریکایی را در سرزمینشان تحمل نخواهند کرد.