رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه فضاسازی‌ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد: نباید در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور آرا به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیریم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به خراسان‌جنوبی در جلسه شورای قضایی این استان که به صورت ویدئو کنفرانس برای واحدهای قضائی شهرستان‌ها هم پخش می‌شد، از عملکرد همکاران دستگاه قضا در این استان که مخلصانه و مجاهدانه در خدمت مردم هستند، تقدیر کرد.

رئیس قوه قضاییه، دادگستری استان خراسان‌جنوبی را از جمله بخش‌های موفق دستگاه قضایی دانست و افزود: اگر بخواهیم ۱۰ استان را جزو استان‌های پیشرو در حوزه قضایی معرفی کنیم، خراسان‌جنوبی حتماً در زمره این استان‌هااست که عملکرد و جایگاه خوبی در ارزیابی‌ها دارد و باید برای تداوم این توفیقات، با همتی مضاعف کاستی‌ها را برطرف کنیم.

رئیسی از نیروی انسانی کارآمد به عنوان سرمایه دستگاه قضا یاد کرد و با تأکید بر لزوم صیانت جسمی و روحی از این سرمایه عظیم گفت: اعتبارات، امکانات و برنامه‌ریزی برای خدمت و حسن انجام کار مهم است اما مهم‌ترین عامل توفیق یک سازمان مدیریت آن مجموعه است.

رئیس قوه قضاییه توجه به رونق و جهش تولید را از مهم‌ترین مأموریت‌های دستگاه قضایی عنوان کرد و اظهارداشت: باید موانع تولید برطرف شود و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران مورد حمایت قرار گیرند تا اشتغال ایجاد کنند و چرخ‌های تولید را به حرکت درآورند و عمده این مسئولیت بر عهده دولت است.

رئیسی با اشاره به اقداماتی که در جهت رفع محرومیت در استان خراسان‌جنوبی انجام شده است، افزود: به برکت نظام و اراده رهبری و خدمت دولتمردان گام‌های بلندی برای رفع محرومیت در خراسان‌جنوبی برداشته شده و چهره استان متفاوت شده اما مردم مومن این دیار نیازمند توجه بیشتری هستند.

رئیس قوه قضاییه مردمی بودن دستگاه قضا را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: حفظ کرامت مردم رویکرد محوری ما و فراتر از یک توصیه اخلاقی بوده و در واقع یک الزام برای همکاران قضایی در سراسر کشور است و همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه‌ها حکم کنیم

رئیسی اجرای عدالت و قانون را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه فضاسازی‌ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد: همکاران دستگاه قضایی نباید در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور آرایشان به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیرند.

رئیس قوه قضاییه وظیفه قاضی را کشف حقیقت دانست و گفت: گرایش ما باید اجرای قانون و عدالت باشد و نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه‌ها حکم کنیم بلکه باید غبار را کنار بزنیم و بر اساس حق و برای رضای خدا تصمیم بگیریم که راه نجات ما و موجب سعادت دنیا و آخرت است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار و گفتگوی خود با یکی از محکومین مالی که به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی شده و برای دیدار امروز از زندان مرخصی گرفته بود، اشاره کرد و بیان‌کرد: مهریه دِینی است که زوج باید به زوجه پرداخت کند و اگر کسی از انجام تعهد امتناع می کند باید طبق قانون با او برخورد کرد و قاضی ما اجازه نمی‌دهد حق کسی ضایع شود اما اگر بررسی‌ها نشان داد شخصی توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد.

وی یادآور شد: در تقسیط مهریه باید به توان اقتصادی فرد هم دقت شود و اگر کسی واقعاً از پرداخت مهریه ناتوان بود نباید به زندان برود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه باید در محکومیت‌های مالی وضعیت اقتصادی افراد را هم در نظر گرفت، افزود: ما نباید بر اساس اصرار دیگران برای صدور حکم تصمیم بگیریم بلکه نظر بزرگان دین و فقه و قانون‌گذار این است که فقط بر اساس مقررات و حق نظر بدهیم و ابعاد و زوایای تصمیمات خود را هم برای مردم تبیین نماییم.

تبیین تصمیمات قضایی برای مردم و نخبگان از اولویت‌های قوه قضائیه است

رئیسی تبیین تصمیمات قضایی برای مردم و نخبگان و تنویر افکار عمومی را از مهم‌ترین برنامه‌های تحولی دستگاه قضایی در دوران مسئولیت خود عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه «تسریع در تعیین تکلیف افراد تحت قرار» و «تسریع در معاینات و اظهارنظرهای پزشکی قانونی برای کاهش اطاله دادرسی» را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: برای تسهیل خدمت رسانی به مراجعان پزشکی قانونی در مناطق محروم ۴۹ مرکز پزشکی قانونی فعال خواهد شد که تاکنون بخش قابل توجهی از آنها نیز فعال شده‌اند.

رئیسی بر لزوم نظارت بر فرایند مزایده‌ها و مناقصات نیز تأکید کرد و نظارت در این حوزه را از مأموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور دانست اما در عین حال اظهارکرد: دستگاه‌های برگزار کننده مزایده‌ها و مناقصه ها هم باید به نظارت درون سازمانی توجه ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌های دولت برای تأمین منابع مالی کشور تأکید کرد و ادامه‌داد: انشاءالله با انسجام و همدلی و با شعار «ما می توانیم» مشکلات کشور حل می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمنان همواره دنبال بهانه تراشی هستند، بیان‌کرد: شرایطی که در آن قرار داریم پایدار نخواهد بود و با تکیه بر خدا، اعتماد به نفس مردم عزیز و تلاش مدیران از این شرایط به خوبی عبور خواهیم کرد.

سطح امنیت مرزها روزافزون افزایش یابد

رئیسی با اشاره به وضعیت امنیتی خوب استان خراسان‌جنوبی بر لزوم حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی تأکید کرد و گفت: حفظ امنیت مساله مهمی است که دستگاه قضایی نیز علاوه بر نیروهای مسلح و نیروی انتظامی سهم جدی در آن دارد و دادگستری و دادستان‌های ما باید با همکاری شورای تأمین استان سطح امنیت را روز به روز افزایش دهند.

وی یادآورشد: مردم باید در مراجعه به عدلیه احساس عدالت کنند و این کار هم با حرف و بخشنامه قابل تحقق نیست.

رئیس قوه قضاییه اظهارکرد: وقتی سروکار کسی به دادگستری افتاد، هم سریع و هم دقیق به کارش رسیدگی و حقوق احیا شود و متوجه باشیم که برخورد ما و خدمتی که انجام می‌دهیم موجب افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و کل نظام خواهد شد.