ایرنا- سخنگوی دولت گفت: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا که ساعت ۹ برگزار می شود، در مورد مجازات افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تصمیم‌گیری می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز شنبه در حاشیه بازدید از ایستگاه مترو تئاترشهر تهران با تاکید بر اینکه اجباری شدن ماسک تصمیم درستی است، افزود: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا در مورد چگونگی مجازات افرادی که مبتلا هستند و بیرون می‌آیند و افرادی که مبتلا نیستند ولی رعایت نمی‌کنند، تصمیم‌گیری خواهد شد. 

وی با اشاره به اینکه روی جرایم و شیوه شناسایی افراد مبتلا کار شده است، اضافه کرد: آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی باید همه اطلاعات را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند و وزارت بهداشت نیز آنها را آنلاین در اختیار نیروی انتظامی و بسیج و سایر بازرسان قرار می‌دهد.

ربیعی ادامه داد: هر فردی که در آزمایشگاه به او اعلام شده که مبتلاست، از شیوه های مختلف از جمله ردیابی موبایل مورد کنترل قرار می گیرد و در صورت خروج از خانه، جرایم سنگینی به وی تعلق می‌گیرد.

وی تاکید کرد: نمی‌خواهیم درگیری فیزیکی در قبال اجرای این طرح رخ دهد و شیوه‌هایی اتخاذ خواهد شد که افرادی که رعایت نمی‌کنند جریمه شوند.  

وی همچنین با تاکید بر اینکه دیگران هم حقوقی دارند و باید به حقوق دیگران احترام گذاشته شود، بیان کرد: مبارزه به رعایت پروتکل‌ها به خصوص استفاده از ماسک نیاز دارد زیرا بیشترین موارد این بیماری از طریق تنفس منتقل می شود.

وی اضافه کرد: همه کشورهایی که پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا را رعایت کرده‌اند، در مبارزه با کویید ۱۹ موفق شده‌اند.  

ربیعی افرود: در مدتی که پروتکل‌ها را بیشتر رعایت می‌کردیم میزان مرگ و میر نیز پایین بود اما در دوره‌های اخیر در شهر تهران رعایت پروتکل‌ها به زیر ۴۰ درصد رسید. 

وی بیان کرد: مشکل ما در محل های تجمع مردم چون فرودگاه‌ها، پاسارها و بعضی از صنوف مثل نانوایی‌هاست و از سوی دیگر نیز کمبود وسایل حمل و نقل در شهرهای بزرگ هم وجود دارد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای رفع این کمبود به خوبی پیش می‌رفت ولی با توجه به تحریم‌های ظالمانه، واردات قطعات به ارز زیادی نیاز داشت و به مشکل برخورد کردیم.

وی اضافه کرد: در دو جلسه قبل ستاد اقتصادی دولت طرحی را وزیر کشور با همکاری وزارت صمت و با کمک شهرداری‌ها مطرح کردند تا از محل منابع تهاتر یا به شکلی دیگر، ارزی را تامین کنیم و اتوبوس‌هایی را در داخل تولید کنیم.

ربیعی اظهار داشت: اکنون سه وزارتخانه روی طرحی برای تامین منابع مالی و ارزی کار می کنند تا اتوبوس‌هایی که از رده خارج شده اما نوسازی آنها امکانپذیر است، به چرخه حمل و نقل برگردد.  

به گزارش ایرنا استفاده از ماسک از درب منازل از امروز، شنبه در تهران الزامی شد و سخنگوی دولت نیز قبل از حضور در جلسه ساعت 9 امروز ستاد ملی کرونا، با حضور در مترو تهران از روند اجرای این طرح و نظارت بر حسن اجرای آن بازدید کرد.