رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده شورای گفتگوی دولت به منظور بررسی آخرین سیاست ها، مسائل و مشکلات ارزی و صادرکنندگان در روز دوشنبه هفته جاری خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمدرضا پورابراهیمی درباره برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای گفت‌وگو به منظور بررسی آخرین وضعیت صادرات و واردات گفت: این جلسه به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار می‌شود و در این نشست وزرای اقتصاد، صمت، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز حضور خواهند داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در این جلسه طرح پیشنهادی این کمیسیون برای صادرات کشور در شرایط کنونی ارائه خواهد شد.

وی رفع مشکلات و محدودیت‌های صادرکنندگان را در شرایط کنونی از محور اصلی این جلسه ذکر کرد و گفت: بررسی عملکرد شش ماهه نشان می‌دهد، علی رغم کاهش ارزش پول ملی که انتظار افزایش صادرات وجود دارد، وضعیت تراز تجاری حاکی از کاهش غیر قابل قبول صادرات غیر نفتی است.

 پورابراهیمی افزود: بخش عمده‌ای از این دلایل وضعیت به سیاست‌های بانک مرکزی مربوط می‌شود.

وی در ادامه گفت: در جلسه روز دوشنبه شورای گفتگو در این زمینه بحث و تبادل نظر خواهد شد و راهکار‌های پیشنهادی ارائه می‌شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: تشکیل گروه صادرکنندگان خوشنام، ایجاد مشوق‌های صادراتی و حذف تعهدات پیمان سپاری ارزی برای صادرکنندگان خوشنام در حوزه‌های مختلف صادراتی به ویژه در بخش صادرات محصولات کشاورزی از دیگر موضوعات جلسه فوق العاده شورای گفتگو خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در نشست مشترک اخیر این کمیسیون با وزیر صمت، سیاست‌های اخیر این وزارتخانه در خصوص اقدامات سازمان توسعه تجارت و بازرگانی خارجی نشان دهنده همسویی این سیاست‌ها با محور‌های پیشنهادی کمیسیون اقتصادی مجلس در گره گشایی وضعیت کنونی صادرکنندگان است.

 پورابراهیمی اظهار امیدواری کرد: تصمیماتی که در شورای گفتگو اتخاذ خواهد شد، به جهش اساسی تولید در نیمه دوم سال ۹۹ منجر شود.