واعظ آشتیانی گفت: اصلا فرض کنیم که آقای قالیباف نگاه انتخاباتی دارد. از این که بالاتر نداریم. با آن نگاه هم که سفر برود، هدف دیدن مشکلات و تلاش برای رفع آن است. کجای این بد است؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با خبرنگار «فردا» انتقادات و هجمه‌ها به سفر‌های استانی رئیس مجلس را ناشی از نگاهی غیرمنصفانه دانست و گفت: «متاسفانه قیاسی بین عملکرد آقای قالیباف با عملکرد روسای قبلی مجلس صورت می‌گیرد و انتقادات نیز ناشی از همین است».

وی در تشریح ضرورت اینگونه سفر‌ها و بازدید‌ها گفت: «مجلس محل قانون گذاری است. وقتی هم که قانون را تصویب کرده و به قوه مجریه می‌دهد باید به اجرای آن هم نظارت داشته باشد تا اگر نقصی در قانون وجود دارد، اصلاح شود و یا اگر ایرادی در کار مدیران اجرایی است، تذکر داده شود.»

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه «لازم است منصفانه به موضوع نگاه کنیم» گفت: «متاسفانه آلودگی سیاسی در کشور ما را به یک بیراهه می‌رود و به هر عملی با دید منفی می‌نگریم. اینکه آقای قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری باشد یا نه چه فرقی در اصل موضوع دارد. او وظیفه دارد که از ابزار نظارتی خود در مجلس استفاده کند».

واعظ آشتیانی افزود: «هجمه‌هایی که هر روز در سایت‌ها و روزنامه‌های طیف خاص شاهدیم و می‌گویند که قالیباف به سفر‌های انتخاباتی و تبلیغاتی می‌رود ناشی از همین بدبینی و بی‌انصافی‌ها است. مگر رئیس مجلس باید از کسی اجازه بگیرد؟ تفکیک قوا در قانون اساسی مشخص است. من قصد دفاع از قالیباف یا تکذیب او را ندارم، اما باید منصف بود. اگر علی لاریجانی مثل قالیباف سفر‌های استانی می‌رفت همین را می‌گفتند و مدعی می‌شدند که برای انتخابات ۱۴۰۰ زمینه‌سازی می‌کند. لازم است که این مغلطه‌گویی را کنار بگذاریم و دست به دست هم داده و فضای سیاسی کشور را تلطیف کنیم».

وی ادامه داد: «من واقعا تاسف می‌خورم که به جای تشویق مسئولان و مدیران کرخت و بی‌خاصیت که از راه دور کشور را اداره می‌کنند تا راه بیفتند، جلوی پای کسی که راه افتاده هم سنگ می‌اندازیم».

واعظ آشتیانی همچنین تاکید کرد: «در نظر داشته باشید که ما واقعا یک سری کم کاری‌ها در قوه مجریه داریم که نمایندگان مجلس باید با استفاده از ابزار نظارتی خود آن‌ها را پیگیری کنند».

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین در پاسخ به منتقدانی که معتقد هستند هر استانی نماینده دارد و سفر‌های رئیس مجلس ضروری نیست، گفت: «دقت داشته باشید که رئیس مجلس از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. ورود او هم در هر استانی متولیان سیاسی استان را به تحرک می‌اندازد ضمن اینکه مسئولان استانی ناگزیر هستند آن گزارشاتی که گا‌ها شنیده می‌شود به برخی نمایندگان نمی‌دهند را به او بدهند. یعنی یک ظرافت‌هایی در این بین است. شما نباید یک نماینده مجلس در شهر را با رئیس مجلس مقایسه کنید. درست است که هر دو در مجلس یک رای دارند، اما رئیس مجلس نماینده نمایندگان است و در واقع نماینده ملت است. او با رئیس جمهور به لحاظ جایگاهی – اگر چه تفاوت‌هایی اجرایی دارد- تفاوت چندانی ندارد؛ لذا رفتن رئیس مجلس به یک منطقه نشان از این است که می‌خواهند معضلات پنهان و نیاز به اصلاح یا تصویب قوانین دارد را پیدا کنند.»

وی با تاکید مجدد بر اینکه نباید نیت‌خوانی کرد و هر اقدامی را انتخاباتی و تبلیغاتی دانست، گفت: «اگر آقای روحانی هم راه می‌افتاد و در شهر و روستا‌ها می‌چرخید و نظارت می‌کرد، ما استقبال می‌کردیم. این عمل خوب و لازم است فرقی ندارد که کدام مسئول انجام می‌دهد. آقای قالیباف در این سفر‌ها هر کاری هم کند، مردم را دیده و حرف دل آنان را می‌شنود و همین هم برای مردم تسکین است. لازم است که به جای اینکه از دور ایستاده و فقط دستور دهیم، کنار مردم ایستاده و به مشکلات آن توجه داشته باشیم».

وی افزود: «منتقدان سفرهای آقای قالیباف چندی قبل به سفرهای آقای رئیسی هم انتقاد می‌کردند. مشکل این‌ها انتخابات 1400 است و نگران هستند که عملکرد مثبت دو قوه دیگر در آن نقشی داشته باشد. این درحالی است که گره زدن هر اقدامی با انتخابات آتی منصفانه نیست».