«چاک شومر»، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا بعد از شرکت در یک نشست توجیهی محرمانه گفت که بر خلاف ادعای مدیر اطلاعات ملی آمریکا ایران قصد تضعیف هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نوشته پایگاه «هیل»، وابسته به کنگره آمریکا شومر گفت بعد از شرکت در نشست توجیهی پشت درهای بسته با مدیر اطلاعات ملی آمریکا مجاب نشده که ایران قصد تضعیف «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور مستقر آمریکا را داشته است.

شومر در مصاحبه با شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «من عصر امروز در جریان یک گزارش طبقه‌بندی‌شده در این خصوص قرار گرفتم. نمی‌توانم درباره جزئیات این گزارش صحبت کنم ولی می‌توانم بگویم که یک چیز برای من روشن بود و آن اینکه قصد ایران در اینجا و قصد روسیه در خیلی جاهای دیگر، اساساً تضعیف اعتماد به انتخابات ما است.»

چاک شومر در ادامه اضافه کرد: «من فکر نمی‌کنم که هدف این فعالیت، اعتبارزدایی از رئیس‌جمهور ترامپ بوده باشد.»

«جان راتکلیف»، مدیر طلاعات ملی آمریکا بامداد پنچشنبه مدعی شد روسیه و ایران تلاش کرده‌اند در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ دخالت کنند.

راتکلیف این ادعا را در یک کنفرانس خبری مختصر که «کریستوفر رای»، رئیس سازمان اطلاعات داخلی و امنیتی آمریکا (اف‌بی‌آی) هم در آن حضور داشت مطرح کرد.

او ادعا کرد: «ما می‌توانیم این را تأیید کنیم که برخی از اطلاعات ثبت‌نامی رأی‌دهندگان در اختیار ایران و مستقل از آن در اختیار روسیه قرار گرفته است.»

خبرگزاری رویترز نوشته این ادعا در حالی مطرح شده که بخش زیادی از اطلاعات ثبت‌نامی رأی‌دهندگان برای عموم مردم قابل دسترس است.

با وجود این، راتکلیف مدعی شده ایران از طریق ارسال ایمیل‌های جعلی به دنبال ارعاب رأی‌دهندگان بوده است.

چاک شومر درباره اظهارات راتکلیف در نشست پشت درهای بسته گفت: «اینکه او در این نشست چه چیزهایی به من گفت را نمی‌توانم بگویم ولی می‌توانم به شما بگویم که برداشت من این است که هدف این اقدامات، بیشتر تضعیف اعتماد به انتخابات ما بوده و شخص خاصی را نشانه نگرفته است.»

وی تأکید کرد: «این برداشت من از آن جلسه بود. این حس به من دست نداد که هدف این فعالیت‌ها تضعیف فرد خاصی بوده و اینکه راتکلیف چنین ادعایی را مطرح کرده باعث تعجب من شد.»