آفتاب یزد: حتی اگر باور کنیم و بپذیریم که انتخابات آمریکا و نتیجه آن انتخابات که درست یک هفتهدیگر پایان می‌یابد اصلا برای ما مهم نیست اما نمی‌توانیم کتمان کنیم که سرنوشت برجام در صورت پیروزی هر یک از دو نامزد می‌تواند دچار تغییراتی عجیب و غریب شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جمهوری خواهانی که تقریباً شکست ترامپ را محتمل فرض کرده‌اند برای آن که تلخی این شکست را کمرنگ جلوه دهند، می‌گویند: نوع تحریم‌ها به گونه‌ای است که حتی اگر بایدن هم بخواهد نمی‌تواند به سرعت آن‌ها را بردارد، نکته ی مهم دیگر اما برجام و تصمیم دولت بعدی آمریکا ـ منهای ترامپ ـ است، مسئله‌ای که دکتر بیگدلی می‌گوید:«برجام بایدن با برجام اوباما متفاوت است اما جوبایدن تلاش خواهد کرد ایران به جامعه ی بین‌المللی بازگردد و شاید این تنها نقطه ی عطف روی کار آمدن جو بایدن باشد.»

بیگلدلی دیدگاه آمریکا را نسبت به اینکه آیا برجام هم همانند ایران برای آن‌ها یک مسئله استراتژیک است این طور شرح می‌دهد:

بله! قطعا برای آمریکایی‌ها مهم و استراتژیک است. دلیل آن هم این است که ما ذاتاً با آمریکا مشکل نداریم آمریکا انقلاب ما را به رسمیت شناخته است. حتی به شاه هم به دلیل اینکه بین ایران و آمریکا دشمنی به وجود خواهد آمد ویزای ورود به آمریکا را نداد. بنابراین آنچه که در برجام اهمیت دارد این است که آمریکا خصوصا در زمان آقای ترامپ تعهداتشان نسبت به حفظ و سلامت اسرائیل خیلی بالا گرفته است زیرا، ترامپ با حمایت آمریکایی‌های یهودی تبار قدرت را به دست گرفت به همین دلیل اقدامات او در سیاست خارجی بیشتر متوجه اسرائیل بود هم بلندی‌های جولان هم انتقال پایتخت از تلاویو به بیت المقدس و هم اقدامات اخیر در علنی‌سازی ارتباط کشورهای عربی با اسرائیل. این‌ها همه نشان‌دهنده این بود که ترامپ تعهداتی نسبت به لابی‌های یهودی دارد.

>خشن‌ترین تحریم‌ها برای ایران وضع شده است

این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان می‌کند: ترامپ ممکن است اشتباهاتی در دوره چهار ساله حکومت خود کرده که لطمه‌ای به فضای مقبولیت و محبوبیت خود وارد کرده باشد که هر روز هم شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات در حال افزایش است بنابراین برجام را به این دلیل و علت که ایران اگر صاحب بمب هسته‌ای شود امنیت اسرائیل را به خطر خواهد انداخت بد می‌داند و نهایت محدودیت ایران بر اساس برجام اول تا سال 2025 بوده صحبت ترامپ این بود که اصلا باید محدودیت زمانی را برداریم. ترامپ گفته است که ایران در هیچ زمانی نباید صاحب بمب هسته‌ای شود. اختلاف با ایران هم بر سر همین قضیه است پس حتما جنبه استراتژیک دارد.

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی ادامه می‌دهد: تحریم‌هایی که آمریکا علیه کشورهای دیگر مثل ونزوئلا، کوبا و کره شمالی اعمال کرده است البته منهای کره شمالی اینقدر خشن نیست که در حوزه ایران وضع کرده این نشان‌دهنده اهمیت ایران برای آمریکا است و موقعیت ژئوپولتیک ایران به خاطر نزدیکی به رژیم صهیونیستی برای لابی‌های یهودی هم مهم است.

>تحریم زنگنه یعنی ترامپ از انتخاب مجدد ناامید شده است!

دکتر علی بیگدلی با اشاره به موقعیت متزلزل ترامپ اظهار می‌دارد: مثلا تحرم‌هایی که اخیرا در حوزه نفتی انجام داده گفته شده به دلیل کمک به تروریست است و البته نشان‌دهنده این هم است که ترامپ از انتخاب مجدد خود ناامید شده است و بعد از آمدن آقای بایدن به عنوان رئیس جمهور احتمالی برداشتن این‌ها قدری مشکل خواهد شد چون بار تروریستی دارد و سیاست عمومی آمریکا مبارزه با تروریست است. بنابراین با آمدن آقای بایدن هم روزگار خوش و مطلوبی نخواهیم داشت و به راحتی نمی‌توانیم با او به توافق عمومی برسیم با توجه به اینکه بایدن عنوان کرده است که به برجام برمی گردد و باید بدانیم برجام اوباما با برجام بایدن خیلی تفاوت دارد و مسائل دیگری را در بر می‌گیرد حالا اینکه آیا ایران حاضر است به پیشنهادات بایدن جواب مثبت دهد کار مشکلی است که مثلا از تمام نفوذش در منطقه دست کشد که با توجه به این همه هزینه‌ای که شده و شهدایی که داده‌ایم سخت خواهد بود.

>ایران نه مورد قبول جمهوری خواه است نه دموکرات

دکتر بیگدلی معتقد است به هیچ وجه آمریکا ایران هسته‌ای را نخواهد پذیرفت و ادامه می‌دهد: آمریکا هیچ گاه اجازه نخواهد داد ایران صاحب دانش هسته‌ای شود. بایدن هم نمی‌تواند از زیر سلطه لابی‌های یهودی خارج شود بنابراین او هم از ایران همین تقاضا را خواهد داشت به اضافه تقاضاهای دیگر چون رعایت حقوق بشر، کنترل موشکی، کاهش برد موشک ها، عدم دخالت ایران در منطقه و عدم پرداخت کمک‌های مالی به گروه‌های تروریستی. بنابراین اکنون ایران به دلیل همسایگی با اسرائیل بیش از کره شمالی، کوبا و ونزوئلا تحت فشار است.

>بایدن مسیر اوباما را طی خواهد کرد

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی در ادامه ی گفتگوی خود با آفتاب یزد به دوران اوباما بازگشته می‌گوید: اوباما در سخنرانی که در استرالیا بود گفت که ما از خاورمیانه دست کشیده‌ایم و به سمت شرق آسیا می‌رویم. یکی از دلایلی که به پیشنهاد اوباما برجام عملی شد این بود که ما ایران را وارد نظام بین‌المللی کنیم تحریم‌ها را برداریم و سیاست خشونت متقابل را کاهش دهیم. ایران را

رفته رفته به تعهدات بین‌المللی متعهد کنیم و بعد در این مسیری که خصومت وجود ندارد کم کم از ایران بخواهیم در منطقه دخالت نکند. این سیاست سیاست پسندیده‌تری بود شاید ایران هم به این مسئله تن می‌داد. اما رفتار خشونت آمیز ترامپ ایران را ناچار کرد که سیاست‌های متقابل را در پیش گیرد که باعث تاریکی روابط شد. تصور من این است که بایدن هم باز برگردد به همان شیوه که ایران را از این حالت خصومت آمیز رها کند.

>دنیا،دنیای اقتصاد است

بیگدلی تاکید می‌کند: دنیا دیگر دنیای نظامی نیست نظامی‌ها در حال عقب نشینی‌اند روسیه با این توان و قدرت نظامی الان به قدرت درجه دوم تبدیل شده است.دنیا دنیای اقتصادی است نگاه آدم‌ها به یکدیگر اقتصادی است بنابراین سیاست و نظامی گری تابعی از اقتصاد است بنابراین ما باید برگردیم به دنیای جدیدی که مبانی پایه‌ای آن بر اساس اقتصاد است.