همزمان با گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه آیا جو بایدن ۷۷ ساله برای انتخاب مجدد خود را نامزد خواهد کرد یا نه، خواهر رئیس جمهور منتخب می‌گوید که او چنین خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از ایندیپندنت، بایدن هنگام روی کار آمدن در سال ۲۰۲۱، ۷۸ ساله خواهد بود و اگر برای بار دوم برای این مقام برگزیده شود و در سن ۸۲ سالگی وارد کاخ سفید شود، تنها رئیس ‌جمهور هشتاد ساله در تاریخ آمریکا خواهد بود. در آن صورت، وی در حالی کاخ سفید را ترک خواهد کرد که ۸۶ ساله است.

حتی قبل از تأیید رسمی نتایج انتخابات و قسم خوردن رئیس جمهور، دموکرات‌ها با این سوال روبرو هستند که آیا  قبل از انتخابات ۲۰۲۴ بایدن کنارگیری خواهد کرد و زمام کار را به معاون منتخب رئیس جمهور، کامالا هریس، خواهد سپرد یا نه.

"والری بایدن اوونز"، خواهر جو بایدن در مصاحبه با اکسیوس در اچ‌بی‌او در پاسخ این پرسش که آیا بایدن که پیش از این از خود به عنوان «نامزد انتقالی» نام برده است، برای دوره دوم نامزد می‌شود، پاسخ داد که او «قطعاً» این کار را خواهد کرد.

وی گفت: «او از این حیث انتقالی است که همه این جوانان را با خود همراه کرده است و [ما] را دوباره برمی‌گرداند به وضعیت پیشین [بنابراین] ما ملت تقسیم‌شده‌ای نخواهیم بود ... اما مطمئناً، او قوی است.»

در ماه ژوئن بایدن در یک مراسم انتخاباتی برای جمع‌آوری کمک مالی گفت که او استعدادهای چشمگیری را در تیم خود بر خواهد گزید که «آماده ورود به میدان باشند.»

وی گفت: «من خودم را به عنوان یک نامزد انتقالی می‌بینم. شما باید افراد زیادی را روی نیمکت داشته باشید که آماده ورود به میدان باشند. کسانی که به مربی بگویند: من آماده بازی هستم. مرا به زمین بفرست. خوب، افراد زیادی وجود دارند که آماده بازی هستند، هم زن و هم مرد.»

بایدن گزارش‌های منتشر شده در پولیتیکو را مبنی بر اینکه وی  به دلیل سن بالا و انتقادهایی که از «گاف‌های لفظی» او می‌شود، قصد دارد در همان دور اول ریاست جمهوری کناره‌گیری کند و به دنبال انتخاب مجدد نباشد، تکذیب کرده است. 

بایدن در نوادا در جریان تبلیغات انتخاباتی به خبرنگاران گفت: «من برنامه‌ای برای رئیس‌جمهور یک‌دوره‌ای بودن ندارم. من هنوز به آنجا نرسیده‌ام.»

در طول مبارزات انتخاباتی، دونالد ترامپ این ادعا را مطرح کرد که دموکرات‌ها قصد دارند با به راه‌ انداختن سازوکار متمم ۲۵‌ام قانون اساسی، و طرح عدم توانایی بایدن، خانم هریس را جایگزین او کنند.

ترامپ در توئیتی نوشت: «نانسی پلوسی دیوانه به دنبال استفاده از متمم ۲۵ است تا کاملا هریس را جایگزین جو بایدن کند. دموکرات‌ها می‌خواهند که این کار هر چه سریعتر اتفاق بیفتد، زیرا جوی خواب‌آلود از دست رفته است.»

خانم بایدن اوونز گفت که برادرش قصد «بخشش» رئیس جمهوری را ندارد و تنها کارش این است که ترامپ را نادیده بگیرد.

وی گفت: «او دیگر هرگز به دیدن دونالد ترامپ نخواهد رفت. دونالد ترامپ در تاریخ ۲۰ ژانویه از صحنه خارج می‌شود. او دیگری بخشی از تاریخ خواهد بود. جو قرار نیست درباره دونالد ترامپ صحبت کند. ادعاهای ترامپ دیگر برای کسی مهم نخواهد بود.»