«وندی شرمن» سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در مذاکرات منتهی به برجام، اخیرا تأکید کرده است که به دلیل تفاوت شرایط امروز با سال 2016 میلادی و پروسه حقوقی سخت بازگشت به تعهدات آمریکا در برجام ، دولت بایدن مسیر سختی را در این خصوص پیش رو خواهد داشت!به عبارت بهتر از اکنون مقامات آمریکایی بهانه جویی را برای کسب امتیازات بیشتر از ایران در عین عدم بازگشت واقعی به تعهدات در قبال ایران آغاز کرده اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

براساس رفتار مشابه دموکرات ها و جمهوری خواهان است که وزیر انرژی رژیم صهیونیستی (اشتاینیتز) بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گوید: «اگر دولت بایدن با ایران توافق کند، ایران ضعیف باقی خواهد ماند. ایران در وضعیتی دشوار قرار دارد و حتی اگر توافق هسته ای دیگری با آمریکا منعقد کند، وضعیتش تغییر نخواهد کرد.»

وزیر امور خارجه آلمان نیز با ابراز خرسندی از پیروزی بایدن اعلام می کند: « باید با ایالات متحده و ایران درباره این که آیا امکان گسترش این توافق به نحوی که بتوان مسائل دیگر را در آن گنجاند وجود دارد یا خیر.»با استناد به مواضع وزیر امور خارجه و همچنین تلاش فرانسوی ها و شخص ماکرون در گنجاندن بندهای دیگر به برجام که عملا باعث تهی سازی قدرت جمهوری اسلامی است، به نظر می رسد که غرب به دنبال یک توطئه خطرناک دیگر در بستر دیپلماسی باشد. 

اندیشکده مرکز امنیت آمریکایی نیز در مقاله ای تحت عنوان این که « ریل گذاری مجدد برای تعامل با ایران»، می نویسد:« ایران برای رهایی از سیاست فشار حداکثری، به سمت مذاکره با جو بایدن خواهد رفت. این اندیشکده استراتژی دیپلمات آمریکا برای مذاکره با ایران را چنین می شمارند