متخصص مغز و اعصاب بیمارستان دکتر شریعتی فسا گفت: سکته مغزی، تشنج، اختلال در هوشیاری، گزگز اندام‌ها، عفونت مغز، اختلالات اضطرابی و اختلالات عروق مغزی از جمله عوارض ناشی از تاثیر ویروس کرونا بر سیستم عصبی است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دکتر کاوه کاشانی افزود: سرگیجه، سردرد و اختلال در حس‌های بویایی و چشایی از علائم مهم تاثیر کرونا بر سیستم عصبی مبتلایان به این بیماری است.

به گفته وی بیماری کرونا در ۳۰درصد از مبتلایان می‌تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود.

این متخصص مغز و اعصاب بیان کرد: یکی از مهم‌ترین نواحی مغز که به وسیله این دسته از ویروس‌ها دچار عفونت می‌شود، بصل‌النخاع است که در کنترل عملکرد سیستم تنفس و قلب و عروق نقش دارد و ایجاد عفونت و در نتیجه اختلال در عملکرد نورون‌های (سلول‌های عصبی) بصل النخاع می‌تواند مشکلات تنفسی بیماران مبتلا به کرونا را تشدید کند.

 

دکتر کاشانی اضافه کرد: در نتیجه آسیب ناشی از ویروس کرونا بر سیستم تنفسی، کارایی این سیستم برای تبادل گازهای تنفسی کاهش می‌یابد و به دنبال آن از میزان اکسیژن خون کاسته می‌شود و این موضوع می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز شود.

وی تاکید کرد: اختلال در کارکرد سیستم عصبی و مغز ممکن است اثراتی دراز مدت به دنبال داشته باشد و این آثار حتی پس از بهبود نشانه‌های بیماری در فرد مشاهده می‌شود.