رئیس‌جمهوری با اشاره به پایان دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا گفت: آنهایی که می‌خواستند ملت ایران سال 97 جشن سالگرد پیروزی انقلاب خود را نبینند و آنها وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و همه دوران قلدری‌هایشان پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وی صبح پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه «سال‌هاست که دچار تحریم هستیم» اظهار کرد: در این 3 سال اخیر در یک جنگ رویاروی بودیم و دشمنان با تمام توان مقابل ملت ایران آمدند و شکستی مفتضحانه خوردند. اهم اظهارات حسن روحانی از این قرار است:

آنهایی که می‌خواستند ملت ایران سال 97 جشن سالگرد پیروزی انقلاب خود را نبینند و آنها وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و همه دوران قلدری‌هایشان پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند. این ملت ایران بود که در این سه سال مانند قبل مقاوم ایستاد و پیروز شد و این دشمنان ایران بودند که دچار شکست شدند، در این سال‌ها نشان داده شد اقتصاد ایران بزرگ و مقاوم است و فکر نمی‌کنم در منطقه هیچ کشوری چنین قدرتی داشته باشد که بتواند در سه سال جنگ رویاروی بایستد و پیروز شود؛ این نتیجه‌ عظمت و قدرت و تاب‌آوری ملت ایران در سایه خوداتکایی و درون‌زایی و ژئوپلیتیک ایران است؛ ایران جایگاه جغرافیایی عظیمی است که قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را به‌خاطر جایگاه خاصی که دارد فرهنگ و همچنین مقاومت‌های بسیاری که در طول تاریخ داشته است، از منطقه و جهان حذف کند. خیلی‌ها می‌خواستند کشور ما را از بین ببرند و نتوانستند؛ حال اینها آخرین‌هایی بودند که آمدند، اما به نتیجه نرسیدند و شکست خوردند.

شاهد افتتاح بزرگی بودیم؛ مردم شاهدند در شرایطی که می‌خواستند ما را تحریم و منزوی و با تصور خام خود ما را نسبت به آینده خود مایوس کنند، امروز شاهد افتتاح طرح‌هایی با ارزش 30هزار میلیارد تومان هستیم؛ این برای آنهایی که برای ملت ما طراحی‌های شوم کردند باورکردنی نیست که در یک روز این افتتاح‌ها را داشته باشیم. طرح راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد اُوره و آمونیاک کشور در چهارمحال بختیاری هم جهش صادرات و هم جهش تولید است. همچنین واحد 50هزار بشکه‌ای فراورش نفت خام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چراکه با این مدل فرآورش اولین‌باری است که در این صنعت قدم گذاشتیم. در حوزه ساخت مخازن نیز اتفاق بسیار مهمی افتاده است؛ چراکه تاسیس مخازن بزرگ برای نفت، میعانات و گاز یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است.

ایران آباد و پیشرفته تنها برای مردم ایران نیست بلکه برای مردم منطقه و جهان است؛ ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی در برخی موارد نیازمندی‌های جهان را ارزان‌تر و راحت‌تر تامین کند. اگر می‌خواهیم در صنعت با جهش و شتابی خوب مواجه شویم نیازمند سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی هستیم؛ امروز دیدیم که طرح‌هایی افتتاح شد که بخشی از منابع آن خارجی بود؛ اگر سرمایه خارجی در کنار داخلی قرار بگیرد می‌توانیم شاهد تحولات بزرگی باشیم.

دومین موضوع در جهش تولید مواد اولیه است؛ در بسیاری از صنایع به ویژه پتروشیمی، نفت، گاز، فولاد، مس و آلومینیوم مواد اولیه خوبی در اختیار داریم که بسیار مهم است. مساله سوم در جهش تولید تکنولوژی است؛ در نبود تکنولوژی با قیمت گران حداقل استفاده را می‌توان برد. در استفاده از تکنولوژی باید هم به داخل و هم به خارج توجه کرد؛ در حوزه داخلی شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفت‌های بسیار خوبی دارند؛ در استفاده از تکنولوژی خارجی نیز همواره استفاده کردیم و باز هم استفاده می‌کنیم؛ به لطف خدا آمریکا و کشورهای دیگر در این زمینه هیچ‌گاه نتوانستند مانع شوند؛ چون ما درهرحال که خواستیم تکنولوژی را آوردیم؛ حال ممکن است تحریم‌ها و فشارها باعث افزایش هزینه‌های مالی شود اما هیچ‌کس نمی‌تواند در اصل استفاده از تکنولوژی خارجی مانع شود.

پایه چهارم جهش تولید بازار است؛ برای تولید باید تقاضاهایی وجود داشته باشد؛ گاهی این بازار داخلی است گاهی خارجی است؛ ما باید میلیاردها جمعیت و بازارهای متنوع را ببینیم و اینجاست که تعامل سازنده می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ تعامل سازنده در کنار قدرت ملی اهمیت دارد؛ اگر کشوری ضعیف باشد در تعامل سازنده باید التماس کند؛ درحالی‌که تعامل سازنده یعنی قدرت ملی ما در جایگاهی قرار بگیرد که آنها به ما نیازمندند ما هم علاقه‌مندیم که با آنها تجارت و تعامل داشته باشیم. این 4 اصل امروز در ایران وجود دارد و ملت ما امروز در مسیر صحیحی قرار گرفته است و کسی هم نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله بگیرد. خوشبختانه در کشور ما همه حرکات ساختاری ما بر مبنای مردم‌سالاری است؛ مردم‌سالاری بسیار مهم است تا افکار را در مسیر درست قرار دهد و این افکار درست است که می‌تواند نسل جوان، کشاورز و صنعتگر را جذب کند؛ از 22 بهمن 57 ما در مسیر مردم‌سالاری رفتیم و امام راحل مردم‌سالاری را به‌خوبی دید و در 47 روز اول به مردم گفت پای صندوق بروید؛ این مردم‌سالاری تضمین‌کننده اصل نظام و تصحیح افکار ماست.

بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم؛ ما که اعتنایی نمی‌کنیم و اگر کسی بداخلاقی کند اصلا خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند اما ما پیامبری داریم که فرمودند: «فقط برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاقی را کامل کنم.» ما جمهوری اسلامی ایران هستیم و افتخار ما اخلاق و ادب است؛ این معنایش این نیست که کسی انتقاد نکند؛ انتقاد سازنده مفید است، اما انتقاد غیر از بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است و ملت ما نیز این موارد را برنمی‌تابد؛ همه باید به خدمت به مردم و افتخار و سرافرازی ایران فکر کنیم.