یکی از پست هایی که در یکی، دو روز گذشته در شبکه های اجتماعی پر بازدید شد مربوط به ویدئویی از حضور پوتین رئیس جمهور روسیه در یک کارخانه و روش او برای راه اندازی مجدد آن کارخانه است که به دنبال اختلاف میان مالکان تعطیل شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 امروز ضمن روایت ماجرای سال 2012 در شهر «پیکالیووا»ی روسیه به دلیل این برخورد و البته بازتاب نظر موافقان و مخالفان این روش پرداخته ایم.

ماجرا چه بود؟ پوتین در سال 2012 بدون اطلاع قبلی وارد شهر پیکالیووا شد که در آن زمان دچار بحران اقتصادی بود. او با استفاده از خشم کارگران شهر، مدیران و سرمایه‌داران یکی از کارخانه‌های بزرگ شهر به نام  (UC Rusal) از جمله «اولگ دریپاسکا»، یکی از متنفذان ارشد روسیه را در جلسه‌‌ای گرد هم آورد و پیش از وا داشتن‌شان به امضای تعهدنامه برای بازگشایی کارخانه، آن ها را با الفاظی چون «سوسک»، «بی‌کفایت» و «بی‌مسئولیت» تحقیر کرد و این افراد را مسئول گروگان گرفتن هزاران کارگر دانست. در پایان پوتین به آن‌ها هشدار می دهد که  اگر نتوانند به توافق برسند و تولید در کارخانه را شروع کنند، خودش کارخانه را بازگشایی خواهد کرد. سپس دریپاسکا را که از میلیاردرهای با نفوذ روسیه است مجبور می کند توافق بازگشایی کارخانه را امضا کند.             

مبارزه با سرمایه داران فاسد یا اخاذی؟ با شروع دهه 1990 و از دست رفتن مهار امور از دستان گورباچف، که به دنبال حفظ شوروی با انجام اصلاحات اساسی بود، تجارت و اقتصاد شوروی هم با شیب تند به سمت اقتصاد بازار حرکت کرد و با انحلال اتحاد جماهیر شوروی و به قدرت رسیدن «بوریس یلتسین» عظیم ترین خصوصی سازی تمام تاریخ بشر رقم خورد و بسیاری از کارخانه ها به دست غول های سرمایه دار روسیه افتاد که به گزارش مشرق حضور پوتین باعث از میان برداشته شدن بسیاری از این غول های سرمایه دار بود که با روابط سیاسی توانسته بودند به این ثروت دست یابند و گلوگاه‌های اقتصادی روسیه، در بخش انرژی و فلزات را تحت کنترل داشتند. با این حال برخی هم او را به اخاذی از ثروتمندان متهم می کنند تا به ثروت هنگفت خود اضافه کند به طور مثال سی ان ان  در گزارشی نوشته: «یل برودر، یک سرمایه‌گذار روس است که پس از اخراج از روسیه به منتقد سرسخت پوتین تبدیل شد. او در مقابل سنای آمریکا ثروت پوتین را حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد. برودر که از فعالان ضد فساد است، به سی‌ان‌ان‌گفت: کلکسیون ساعت‌های قابل مشاهده پوتین ارزشی چند برابر درآمد رسمی او دارد. ثروت او حاصل اخاذی و سرقت هنگفت منابع دولتی است. »             

مخالفان و موافقان این روش چه می گویند این روش پوتین موافقان و مخالفانی هم دارد که نظرات هرکدام در جای خود قابل توجه است و در ادامه به این نظرات پرداخته ایم. حمایت از کارگر و تولید:برخی حمایت از کارگر را وظیفه حاکمیت می دانند و معتقدند باید از بهانه های واهی عده ای که به دنبال تعطیلی کارخانه ها هستند تا با تغییر کاربری زمین این کارخانه ها سود سرشاری به جیب بزنند توسط حاکمیت جلوگیری شود. برخی این موارد را مانند کارخانه های واگذار شده دولتی به بخش خصوصی مانند هفت تپه می دانند که وظیفه دولت هدایت بخش خصوصی به تولید است تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود. تضعیف نهادهای میانجی:مخالفان این روش پوتین بر این باورند که با نادیده گرفتن جامعه مدنی و نهادهای آزاد و مستقل، به عنوان واسط و میانجی بین حاکمان و مردم و دخالت مستقیم مدیران سیاسی در مشکلات خرد اقتصادی با هدف نجات اقتصاد، این نهادها تضعیف و عملاً امکان تحقق عدالت اقتصادی و شغلی به التفات و اراده مدیران سیاسی وابسته می‌شود و مشکلات ساختاری به افراد محدود خواهد شد. در چنین شرایطی هرگونه بهبود احتمالی در وضعیت اقتصادی نیز به دلیل وابستگی آن به افراد، شکننده و مقطعی خواهد بود.