تسنیم/ امام جمعه بغداد در اولین سالگرد ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی به ویژگی‌های اخلاقی و جهادی و نقشی که این شهید والامقام در جنگ و مبارزه با داعش و گروه های تروریستی داشتند پرداخت، وی همچنین از رشادت‌های شهید المهندس در کنار حاج قاسم به نیکی یاد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آیت الله سید یاسین الموسوی امام جمعه بغداد در گفتگویی با مجله «مجتمعنا» درباره سابقه آشنایی خود با شهید سلیمانی گفت :اولین دیدارم با سردار شهید سلیمانی حدود سال 1991 بود ، این دیدار در مقر فرماندهی سپاه پاسداران و باحضور مرحوم حجت الاسلام سید عبدالعزیز حکیم بود من در آن زمان در هور عراق، مجاهدین عراقی را که در جنگ با رژیم صدام حسین بودند ، همراهی می کردم و در این جلسه گزارشی درباره شرایط و  اوضاع و احوال گروه های اسلامگرای معارض عراقی حاضر در جمهوری اسلامی و در مجلس اعلای اسلامی عراق ارائه شد.
من در این جلسه شرایط بد واوضاع وخیم معیشتی ملت عراق را به دلیل تحریم های اعمال شده توسط دولت آمریکا علیه عراق و نیز شرایط سخت مجاهدین عراقی در هور ارائه کردم ، مبارزانی که هم فشار آمریکا بر ملت عراق و هم فشار رژیم صدام حسین را به شکل توامان تحمل می کردند.
واکنش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به این گزارش آن بود که تاکید کردند ما به هر شکل ممکن آمادگی کمک به مبارزه ملت عراق علیه استعمارگر آمریکایی و دیکتاتوری صدام  را داریم چون حمایت از مستضعفین از اهداف والای انقلاب جهانی امام خمینی (ره) به شمار می رود.
امام جمعه بغداد افزود : شهید قاسم سلیمانی نگاهی فرا مذهبی داشت، هدف والایش وحدت امت اسلامی بود و هرگز حتی در یک موقعیت و موضع هم مشاهد نشد که بین شیعه و سنی تمایز قائل بوده باشد.
وی خاطر نشان کرد همگان اقدام ایشان را در دفاع از اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق در شرایطی که آمریکایی ها حاضر به کمک نشدند و درخواست کمک کردها از عربستان و قطر هم بی پاسخ مانده بود  را به خاطر دارند.
به تعبیر این شخصیت عراقی ، شهید سلیمانی مردی بود که وظیفه مقدس دفاع از بلاد اسلامی را صرف نظر از اختلافات مذهبی و قومیتی به نحو احسن انجام داد.
این روحانی برجسته عراقی درباره نوع رابطه ای که این شهید بزرگوار با مرجعیت عالی دینی در نجف اشرف داشتند نیز گفت : رابطه ایشان با مرجعیت دینی در نجف اشرف به ویژه آیت الله العظمی سیستانی در چارچوب  اصول انقلابی و دینی روز به روز گسترده تر و  مستحکم تر می شد ، فعالیت های ایشان در رفع و کنار زدن هر نوع چالش میدانی و سیاسی زمینه شکل گیری روابط عمیقی بین مرجعیت از یک سو و جریان جهادی و فرماندهی میدانی آنها به وجود آورد.

این شخصیت عراقی درباره نوع تعامل شهید سلیمانی با مردم عراق و مقاومت این کشور هم گفت :  این مسئله دیگر نیازی به گفتن و توضیح ندارد ، آنچه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی درباره حضور حاج قاسم بین مجاهدین عراقی منتشر شده است ، نیازمند توضیح و تفسیر چندانی نیست.
امام جمعه بغداد تاکید کرد تنها می توانم این جمله را بگویم که ملت عراق بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی یتیمی را احساس کرد.
وی درباره نقش شهید سلیمانی در شکست گروه تروریستی داعش هم گفت : در دوره ای که داعش در عراق ، سوریه و لبنان فعالیت می کرد ، حاج قاسم هم دقیقا در همه این جبهه ها حضور پیدا کرده بود ، هرجای این جبهه ها که سر می زدی اگر او را آنجا نمی دید نشانی از او در آنجا می یافتی.
خوب به یاد دارم زمانی که گروه داعش منطقه آمرلی را محاصره کرده بود، حاج قاسم، مجاهدین را که بعدها الحشد الشعبی نام گرفتند، دور هم جمع کرد تا برای شکستن محاصره به سوی آمرلی حرکت کنند ، وقتی شنید آنها برای این کار از او وقت می خواهند تا نقشه عملیات را تهیه و جنگ افزارهای لازم را  تدارک ببینند ، در حالی که از جای خود برخاسته بود خطاب به آنها گفت : من که هم اکنون سوار خودرو شده و به آنجا می روم هر کسی که می خواهد پشت سر من بیاید.
او واقعا سوار خودروی خود شد امری که باعث شد بقیه نیز سریعا و دوان دوان به سوی خودروهای خود رفته و پشت سر ایشان حرکت کنند و بعد از آن هم  آن پیروزی معجزه آسا شکل بگیرد.
آیت الله سید یاسین موسوی درباره آشنایی اش با شهید ابومهدی المهندس هم گفت: تاریخ اولین دیدارم را با شهید المهندس به یاد ندارم اما می دانم که از زمان ورودشان به جمهوری اسلامی با ایشان آشنا شدم ، ایشان بعد از مدتی همزمان با تاسیس لشکر بدر به آن پیوستند و به همراه چهار فرمانده دیگر حاضر در جبهه حق علیه باطل به عضویت مجمع عمومی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق  درآمدند.
وی افزود: شهید المهندس یکی از سربازان ولایت بود و هیچ نظر سیاسی یا جهادی خارج از چارچوب ولایت نداشت. ایشان را باید در راس هرم افراد مؤمن و معتقد به ولایت فقیه محسوب کرد که از ولایت امری امام خمینی (ره) و بعد از آن امام خامنه ای پیروی کردند.
شهید المهندس به همه دستور داده بودند که از دستورات مرجعیت نجف اطاعت کرده و رفتار و مواضع ایشان نیز دقیقا مطابق با اوامر مرجعیت بود.
الموسوی ادامه داد شهید المهندس به همه آحاد ملت عراق به یک چشم نگاه می کرد، ایشان یگانی در الحشد الشعبی برای مسیحیان تاسیس کرد که از مناطق مسیحی و کلیساهای آنها دفاع کند ، و به بقیه نیروهای حشد شعبی دستور داد به آنها در عملیات و ماموریت هایشان کمک کنند.
شهید ابومهدی المهندس را باید پدر واقعی مقاومت عراق دانست که همه او را دوست داشتند و باعث شده بود این گروهها با یک دیگر متحد شوند.
به گفته امام جمعه بغداد همین اخلاص و فداکاری شهید ابومهدی المهندس باعث شد تا امام خامنه ای به عنوان ولی فقیه نورانیت را در چهره ایشان تشخیص دهند.حضور میدانی شهید در جنگ با داعش از همان اوایل ودر صفوف اول درگیری بود، او در مقدمه کسانی بود که وارد پایگاه راهبردی تلعفر شدند، او در زمانی وارد آنجا شد که درگیری هنوز به پایان نرسیده بود.