فارس/ سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که معاون اول رئیس جمهور از پاسخ رهبر انقلاب به نامه خود خبر داده بود و آن را نوعی تذکر به رئیس مجلس قلمداد کرده بود اما نمایندگان مجلس این نامه را مرتبط با مسائلی کلی در بودجه دانستند، گفت: با معاون اول رئیس جمهور، صحبتی در این زمینه داشتم. طبق گفته آقای جهانگیری، در این نامه به موضوعات مختلفی اشاره شده بود. از جمله با اشاره به تغییرات کمیسیون تلفیق درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، تاکید می‌شود که این تغییرات، به معیشت مردم لطمه می‌زند.در ضمن درباره نرخ ارز ، عرض کرده‌اند که موافق و معتقد به تک نرخی بودن ارز هستند اما این در شرایطی مقدور است که کشور از نظر بین‌المللی و اقتصادی، در شرایط عادی و ثبات قرار داشته باشد. اما تک نرخی بودن ارز در شرایط فعلی، موجب کمبود کالا، تورم و گرانی می شود و تاثیر سریع بر افزایش قیمت سایر اقلام و خدمات نیز خواهد گذاشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف گفت: از سوی دولت از حضور باشکوه مردم که همچنان با گذشت بیش از ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با حضور خود و این بار متفاوت در جشن پیروزی انقلاب شرکت کردند، تشکر می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه ۲۲ بهمن فرصتی است برای تبیین آموزه‌های دوران ساز امام خمینی (ره)، اظهار داشت: دولت یازدهم و دوازدهم با همه توان و تدبیر تمام تلاش خود را برای اجرایی ساختن آرمانهای شناخته شده انقلاب اسلامی در خصوص استقلال و آزادی و جمهوریتی در پرتو آموزهای اسلامی و دو حق سرنوشت مهم، حق تعیین سرنوشت مردم در داخل و در عرصه های جهانی و بین المللی بکار برده است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: دولت بر مبنای یک تفسیر اصیل برای تحقق معنای واقعی استقلال و اجتناب از مترادف گرفتن استقلال یا انزوا  از وابسته شدن کشور و یا افزایش تاثیرگذاری خارجی ها و تسلیم شدن در مقابل یاغی گری مقاومت و  با برنامه ریزی های صحیح، منطقی و عقلانی در استقلال ایران پای فشاری داشتند.

شکست‌های آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه

وی با اشاره به اینکه امروز نه ما تحت تاثیر کشوری قرار گرفتیم و هم جهان ایران را دارای کشوری با منطق و صاحب حق می شناسد، تصریح کرد: ۳ شکست دولت پرقدرت یاغی آمریکا در شورای امنیت و دو شکست در دادگاه لاهه و یک شکست در آژانس بین المللی در دولت دوازدهم، بدون اینکه ذره ای از استقلال سیاسی ما در جهان مخدوش شود و نیز برای استقلال اقتصادی برغم تحریم ها و  جنگ اقتصادی ظالمانه به نوعی با  افزایش رشد و مقاومت در مقابل این فشارها هم دست یافتیم.

ربیعی افزود: هر چند حاشیه سازی های زیاد مجالی نداد تا داستان‌های مقاومت به درستی روایت شود اما امروز دولت با وقوف به نگرانی و مشکلات زندگی مردم همه تلاش خود را برای کاهش مشکلات به کار بسته و معتقد است باید بتوانیم حقوق ملت ایران را از ناقضین آن بستاند و تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق به کار گیرد.

دولت اعتدالی در مقابل دو جریان افراط و تفریط

وی ادامه داد: دولت اعتدالی در مقابل دو جریان افراط و تفریط و دو تحریف از استقلال انزوا و وابستگی سیاسی حرکتی متعادل را سامان داد. دولت دوازدهم با مفهوم تعامل سازنده با جهان که انعکاسی از تفسیر اعتدالی از استقلال است با جهان ارتباط برقرار کرد.

ربیعی گفت: همه کوشش‌های آمریکایی و صهیونیستی برای مشروعیت بخشی بین المللی به تحریم ظالمانه و ضد ایرانی را خنثی و بر ضد خود بدل کرد. دولت با برنامه‌ریزی‌های صحیح برای استقلال کشور پای فشرده است. 

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت تا پایان کار خود ۳ امر تعامل سازنده با جهان در مقابل دو افراط و تفریط انزوا و وابستگی و تسلیم شدن، و در عرصه داخلی سیاست مشارکت حداکثری  در مقابل دو افراط و تفریط هرج و مرج طلب و عدم مشارکت را دنبال خواهد کرد.

وی بیان داشت: در زمینه اقتصاد دولت با یک آغاز خوب و برنامه توسعه ای و رشد اقتصادی مناسب شروع به کار کرد و تا سال ۹۷ روند رشد و ثبات اقتصادی قابل قبول و تورم نزدیک به تک رقمی و توسعه زیرساختهای اثرگذار بر آینده به کار خود ادامه داد.

ربیعی اضافه کرد: اما از خلاف بد تحولات جهانی با یاغی‌ترین دولتی طرف شد که آنچنان عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرد تا ایران را بر مبنای یک خیال واهی وادار به تسلیم و عدم استقلال و آزادی بکشاند، اما در این میان دولت با کاستن فشار تحریم بر زندگی مردم و افزایش زیرساخت‌های توسعه برای نسل آینده در مقابل بی عملی و عقب گرد اقتصادی و همراه با حفظ استقلال کشور کار خود را دنبال کرد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در این میان دولت با یک صبر و سکوت از سر دلسوزی برای آرام نگهداشتن فضای جامعه و نگران کردن مردم و پرهیز از تلخی ذائقه مردم به دور به از حاشیه سازی ها به کار خود ادامه می دهد.

وی بیان داشت: ما در پایان دولت پس از عبور از سختی ها وضع بهتری از جنبه اقتصادی در پیش رو خواهیم داشت به امید و لطف الهی. 

تشکر از مجلس برای تصویب کلیات لایحه بودجه

ربیعی با اشاره به تصویب کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی گفت: از طرف دولت از مجلس بخاطر تصویب کلیات بودجه تشکر می‌کنم.

سخنگوی دولت در مورد مصوبات این هفته دولت اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در جلسات متعدد دولت مورد بحث قرار می گرفت مسائل مختلف استانهای مرزی و برخی استانها که مسایلی از قبل حل نشده متعددی دارند بوده است. استان خوزستان با توجه به مقاومت ۸ ساله مردم و نقش آنها در امنیت  و سرافرازی ایران همواره برای دولت پر اهمیت بوده است.

وی ادامه داد: به منظور حل مسئله فاضلاب در شهرهای استان خوزستان و کمک به طرحهای آب رسانی روستایی تفاهم نامه ای بین وزارت نیرو و ۸ بانک برای ۸ شهر در استان خوزستان روز شنبه ۲۵ بهمن ماه امضا شد. براساس این تفاهم نامه ۱۹۴۰ میلیارد تومان برای فاضلاب و ۲۵۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی در مجموع ۲۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شد.

اصلاح آئین نامه تدارکات الکترونیکی

ربیعی با اشاره به تصویب آئین نامه تدارکات الکترونیکی خاطر نشان کرد: در بخشی از این مصوبه الزام و اجازه دادن آگهی های دولتی به مطبوعات نادیده گرفته شده بود. با توجه به اهمیت تقویت مطبوعات اندکی پس از جلسه این غفلت مورد توجه قرار گرفت و معاون اول اصلاح مصوبه را در دستور کار روز چهارشنبه جلسه هیات دولت قرار دادند و قطعا مصوبه اصلاح خواهد شد. 

وی بیان داشت: مصوبه دیگری به منظور شفاف سازی و سرعت بخشیدن در ایجاد برنامه های حوزه تولید مسکن و شرایط واگذاری به گروه‌های هدف تصویب شد، هیأت وزیران به منظور ایجاد بسترهای مورد نیاز تسریع در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های حوزه تولید مسکن (از جمله طرح اقدام ملی مسکن) و تسهیل شرایط برای گروه‌های هدف، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اصلاح کرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: به موجب اصلاحیه مذکور، فاقدین مسکن به افراد سرپرست خانواری اطلاق می شود که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

مرگ‌های کرونایی با توجه به ویژگی‌هایشان تلخ‌تر از مرگ‌های دیگر است

وی در مورد کرونا بیان داشت: ساعت ۱۲.۳۰ دقیقه ۳۰ بهمن سال ۹۸ بود که اولین مورد کرونا در شهرستان قم به طور قطع مورد شناسایی قرار گرفت. بیش از ۵۹ هزار نفر  از هموطنان را از دست داده ایم و ۲۶۰ نفر از کادر سلامت ما نیز به خیل شهدای خدمت به خلق پیوستند.

ربیعی ادامه داد: کرونا جان مادران، پدران و فرزندان ما را گرفت. مرگ های کرونایی به توجه به ویژگی هایشان تلخ تر از مرگ های دیگر است. نوعی تلخی گزنده، تنهایی، غربت زدگی، بهت و ناباوری با مرگ های کرونایی در هم آمیخته شد است. به خانواده های این عزیزان تسلیت می گویم و گرامی می داریم یاد شهدای جبهه سلامت و آخرین شهید پرستار باردار فداکاری که فرصت مادری کردن نیافت. به خانواده داغدار خانم مهشید گودرز تسلیت می‌گویم.

وی با تاکید بر اینکه ما در این یکسال در دوران سختی که با تحریم و جنگ اقتصادی همراه بود با کرونا مبارزه کردیم، تصریح کرد: در دوران کرونا علاوه بر جان انسانها معیشت مردم با سختی زیادی روبرو شد. ما خوشبختانه توانستیم در حد قابل قبولی به نحوی بر این مسائل غلبه کنیم و در این یکسال یک جهش در خصوص تولیدات داخلی در حوزه سلامت رخ داد و در برخی موارد که به صادرکننده جهان تبدیل شدیم. مطمئنم که تولیدات واکسن ما در جهان موجب سرافرازی ما خواهد شد.

ربیعی گفت: ترزیق واکسن آغاز شده و محموله های بعدی از کواکس، روسیه، چین و هند در حال بررسی و اقدام هستند.  با اقدام به تولید داخلی ما قطعا در مورد واکسن با هیچ کاستی در آینده ای نزدیک روبرو نخواهیم بود.کرونا از آغاز پیدایش، به عنوان یک موضوع اصلی در دستور کار دولت به طور گسترده و مداوم قرار داشته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ستاد ملی کرونا علاوه بر جلسات کمیته های رسانه و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و انتظامی ۵۷ جلسه با حضور رییس جمهور تشکیل داده است. همکاران ما در ستاد ملی کرونا نگران مناسبتها و مراسم‌های آینده که می تواند موجب تجمع شود است. لذا توصیه اکید می کنیم مردم عزیزمان در این ایام پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت نمایند.

آماده‌ایم در صورت بازگشت آمریکا به تعهدات، به وضع اولیه توافق بازگردیم

سخنگوی دولت در مورد سررسیدن موعد قانون رفع تحریم‌ها  در ٢١ فوریه و رفع نشدن تحریم‌ها و تصمیم دولت در این‌باره بیان داشت: بر اساس بند ششم قانون مجلس شورای اسلامی، از آنجاییکه تحریم ها تا امروز لغو نشده، دولت و سازمان انرژی اتمی مجبور به تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است که موجب کاهش نظارت ها و بازرسی های فراپادمانی آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواهد شد.

وی اضافه کرد: این مسئله امری زمان بر نیست و وقتی موعد آن برسد، اجرای داوطلبانه پروتکل می تواند به سرعت متوقف شود. ایران عضو پادمان است و بر اساس تعهدات پادمانی، بخش عمده ای از نظارتها، یعنی نظارتهایی که در چارچوب پروتکل الحاقی نیستند، باقی خواهند ماند.

ربیعی گفت: بنابراین توقف اجرای داوطلبانه پروتکل به معنای قطع همکاری با آژانس نیست. این همکاری ادامه خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران قطعا طی نامه ای همه موارد را از قبل به اطلاع آژانس خواهد رساند، کما اینکه تا کنون نیز چنین کرده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: روشن است که این اقدام خلاف میل باطنی و به دلیل تعلل آمریکا در لغو تحریم ها و انجام تعهدات اش بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام می گیرد. ما همچنان برجام را توافقی معتبر و بهترین توافق ممکن می دانیم و آماده ایم که فوراً و در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرف های توافق به تعهداتشان تمامی گام های برداشته شده بر اساس پاراگراف ۳۶ برجام را به وضعیت اولیه در توافق برجام بازگردانیم. 

وی افزود: امیدواریم که سه کشور اروپایی و آمریکا از فرصت کوتاه باقی مانده استفاده کنند و اجازه ندهند که دستیابی به راه حل های دیپلماتیک در رسیدگی به این اختلاف غیرضروری بغرنج تر شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که معاون اول رئیس جمهور از پاسخ رهبر انقلاب به نامه خود خبر داده بود و آن را نوعی تذکر به رئیس مجلس قلمداد کرده بود اما نمایندگان مجلس این نامه را مرتبط با مسائلی کلی در بودجه دانستند، گفت: با معاون اول رئیس جمهور، صحبتی در این زمینه داشتم.

وی ادامه داد: طبق گفته آقای جهانگیری، در این نامه به موضوعات مختلفی اشاره شده بود. از جمله با اشاره به تغییرات کمیسیون تلفیق درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، تاکید می‌شود که این تغییرات، به معیشت مردم لطمه می‌زند.در ضمن درباره نرخ ارز ، عرض کرده‌اند که موافق و معتقد به تک نرخی بودن ارز هستند اما این در شرایطی مقدور است که کشور از نظر بین‌المللی و اقتصادی، در شرایط عادی و ثبات قرار داشته باشد. اما تک نرخی بودن ارز در شرایط فعلی، موجب کمبود کالا، تورم و گرانی می شود و تاثیر سریع بر افزایش قیمت سایر اقلام و خدمات نیز خواهد گذاشت.

دستور آیت الله رئیسی برای پیگیری نامه جهانگیری

وی در مورد نامه جهانگیری به رئیس قوه قضائیه در مورد اتفاقات اصفهان تصریح کرد: بله در مورد نامه معاون اول رئیس جمهور، رییس قوه قضاییه فعلا دستور رسیدگی دادند. معاونت حقوقی هم در مورد وقایع اصفهان اعلام شکایت به دادستانی نمود. دادستانی اصفهان هم اعلام کرد که به جهت اینکه رییس جمهور از ارکان نظام است و با توجه به جنبه عمومی حفظ نظم رسیدگی را آغاز کرده است.

سخنگوی دولت در مورد تصمیم دولت برای ارز ۴۲۰۰ در سال آینده و جلوگیری از ایجاد رانت در این حوزه با بیان اینکه چون این روزها از تریبون‌های مختلف به خصوص مجلس، درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی حرفهای متعددی گفته شده است، لذا مایلم توضیحاتی برای همکاران رسانه‌ای‌ام داشته باشم. تصریح کرد: قبل از پاسخ از پیش فرض سوال و واژگان بکار گرفته شده بسیار متعجب شدم که گفته اید « در عمل شاهد بودیم که ارز ۴۲۰۰، نصیب به عده رانت خوار شد! » . در پایان سوال هم گفته‌اید « آیا رویه سال های قبل یعنی دادن رانت به عده ای خاص ادامه خواهد یافت ؟ » 

وی افزود: به نظرم شان رسانه شما، تکرار حرف افراد سیاسی و مخالف دولت نیست. اگر طراحان سوال و همکاران شما نسبت به آنچه که بیان کردید، تا این حد قطعیت دارند ، حتما مدارک و مستندات خود را به قوه قضاییه ارائه بدهید.

ربیعی گفت: اما فارغ از نوع سوالِ سرشار از پیش‌داوری، باید به آثار مثبت و منفی هر تصمیم، در دوره زمانی خودش واقف بود و  سپس قضاوت کرد. ارز ترجیحی به تمامی افرادی که قصد واردات کالاهای اساسی را طبق ضوابط کشور داشته‌ باشند، تخصیص داده می‌شود بنابراین، اطلاق " عده‌ای خاص" در این فرآیند، بی مفهوم است. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: دولت در چهار و نیم سال قبل از آغاز جنگ اقتصادی، سیاست تعادل و ثبات نسبی در بازار ارز و حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز را با هدف ریشه‌کنی فساد و رانت ارزی، دنبال کرد و به شهادت آمار، در ثبات نسبی نرخ ارز،‌ موفق بود که امکان برنامه ریزی فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری و تولید را فراهم می‌کرد. (از ۲۵ میلیارد در یک مرحله به ۱۴ و سپس به ۸ میلیارد دادیم)

ربیعی اظهار داشت: با آغاز جنگ اقتصادی و اعلام خروج آمریکا از برجام، کاخ سفید، هدف بحران سازی و بالابردن انتظارات تورمی با ایجاد شوک در بازار ارز را دنبال کرد. در این شرایط، دیگر سیاست ارزی متناسب با شرایط عادی و ثبات، به  صلاح مردم نبود. نمی‌شد سفره مردم را تابع نوسانات پرالتهاب نرخ ارز کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه باید بخش کالاهای اساسی از افزایش نرخ ارز و تغییرات روزانه ، مصون نگهداشته می‌شد، اظهار داشت: به این جهت، علیرغم میل دولت ، نرخ ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی،‌اعلام و اِعمال شد  برنامه‌ریزی‌های تامین و توزیع بر این اساس، به اجرا درآمد.

ربیعی خاطر نشان کرد: البته هر زمان که سیستم دو نرخی بشود و نرخ ترجیحی داشته باشیم،‌امکان رانت و سواستفاده پیدا می‌شود که باید تدابیر لازم برای مقابله با این سواستفاده اتخاد شود. به همین علت، مقرر شد که لیست همه واردکنندگانی که ارز ترجیحی استفاده می‌کنند در سایت بانک مرکزی، در معرض اطلاع عموم قرار بگیرد و وزارت صمت و جهاد کشاورزی نیز ، همه نظارت‌های لازم را اِعمال کرده و تقویت کنند. هر کس هم از هر سواستفاده‌ای مطلع شود، وظیفه دارد دستگاه‌های نظارتی را مطلع کرده  و دستگاه قضایی نیز با افراد سواستفاده کننده، برخورد کند.

سیاست قطعی دولت این است که نرخ ارز کالاهای اساسی به فعلا تغییر نکند

وی تصریح کرد: البته در طول این سه سال، با توجه به محدودیت‌های ارزی و ملاحظات بازار، به تدریج  برخی کالاها مثل چای، برنج و لاستیک از این لیست خارج شدند که آثار آنها در قیمت‌ها ظاهر شده است. امروز هم با محاسبات بانک مرکزی، اگر ارز ترجیحی برای روغن و خوراک دام برداشته شود، آثار فاحشی بر قیمت مرغ و گوشت و روغن خواهد داشت و بار تورمی شدیدی را بر دیگر کالاها وارد خواهد کرد. 

ربیعی با تاکید بر اینکه سیاست قطعی دولت این است که نرخ ارز کالاهای اساسی به یکباره و فعلا، تغییر نخواهد کرد، تصریح کرد: دولت، به هیچ وجه افزایش قیمت این  کالاها و  تحمیل فشار بیشتر تورمی بر مردم را نخواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: سیاست دولت، حذف تدریجی ارز همراه با تصمیمات و سیاستگذاری تجاری و گمرکی و تعرفه ای بوده است. تا از افزایش جهش‌وار قیمت‌ها جلوگیری شود. این امر هم نیاز به یک برنامه گذاری دقیق و منظم خواهد داشت . این دیدگاه ما نیز به مجلس محترم، منتقل شده است. البته مثل هر سیاست درست دیگر، امکان تخلف یا اجرای ناقص وجود دارد که باید با جدیت، به آن پرداخت ولی قطعا، راه و چاره کار، پناه بردن به سیاست غلط و قشار به معیشت مردم ، نیست.

سخنگوی دولت در مورد جزئیات اصلاحات لایحه بودجه گفت: در خصوص قیمت ارز همان ۴۲۰۰ و ۱۱۵۰۰ تومان منظور شده است و به دولت اجازه داده شده است طی شش ماه ابتدای سال در خصوص تعدیل نرخ تغییر ارز و نیز بهبود معیشت مردم برنامه ریزی لازم را صورت دهد.

در مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان نسبت به لایحه اول افزایش داشته ایم

وی افزود: در خصوص مالیات نیز  ۲۵ هزار میلیارد تومان منظور شده است. این عدد بیشتر از لایحه اولیه است و در عوض از میزان انتشار اوراق مالی اسلامی که مورد نقد نمایندگان محترم بود کاسته شده است. درآمد گمرک ۶.۵ هزار میلیارد تومان ؛ سایر درآمد ۱۷.۸ هزار میلیارد تومان؛ واگذاری سرمایه ای تغییری نکرده واگذاری دارایی مالی نفت ۳.۵ هزار میلیارد تومان کسر شده است .

ربیعی اظهار داشت: در مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان نسبت به لایحه اول افزایش داشته ایم و نسبت به مصوبه تلفیق ۳۵۰ هزارمیلیارد تومان  کاهش داشته ایم. این موضوع با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام شده است. در خصوص فروش نفت همان ۲.۳ میلیون بشکه در روز است و درآمد نفتی همان ۱۹۹ هزار میلیارد تومان است.

سخنگوی دولت در مورد اتفاقات اصفهان در روز ۲۲ بهمن اظهار داشت: مشاهده اینکه در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، "وحدت شعاری" در برابر آمریکا و اسرائیلی که در سالهای اخیر، نقش گسترده و تلاش زیادی برای ایجاد مشکلات متعدد در کشورمان داشته‌اند، جای خود را به انشقاق داد، شوک آور بود.

وی افزود: عده‌ای اقلیت به جای آنکه علیه دشمنانی که با به راه انداختن جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشورمان به مدت سه سال و نیم، متهم اصلی هستند، شعار سر بدهند، به فرمانده میدان این جنگ  که در حال دفاع از ایران است، اهانت نموده و به این ترتیب، متاسفانه امسال مراسم باشکوه همبستگی مردم با آرمانهای امام خمینی و انقلاب و همچنین دفاع از جمهوریت و اسلامیت را، با حواشی تلخ مواجه کردند که خوراک رسانه‌های معاند و بدخواهان دیرین انقلاب نیز شد.

از سال ۹۲ مدام در حال شنیدن اتهاماتی علیه دولت و شخص رئیس جمهور هستیم

ربیعی خاطر نشان کرد: متاسفانه آنچه که در اصفهان رخ داد، فقط توهین به رئیس جمهور نبود بلکه به نحوی حمله به تدابیر رهبری معظم و ایجاد اختلال در این تعابیر بود. در حرکتی که توسط عده‌ای در ایجاد تفرقه صورت گرفت و مغایر با روح ۲۲ بهمن بود، مساله، فرد نیست بلکه، جریانی است که  در درازمدت به دنبال توهین به جمهوری و ملت است. علاه بر آن، اساس موضوع تفرقه افکنی، تبعات ضدامنیتی دارد. 

وی تصریح کرد: از سال ۹۲ مدام در حال شنیدن اتهاماتی علیه دولت و شخص رئیس جمهور هستیم که زمینه ساز رفتاری شده که در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده شد. بانیان آن اقدام مذموم، در ۳-۲  سال اخیر نیز، به قیمت نادیده گرفتن جنایات ترامپ، حاضر شدند که هرگونه رنج و سختی تحمیل‌شده توسط آمریکا علیه ایران را به نام دولت، سند بزنند و کاخ سفید را از داشتن نقش در نابسامانی‌های اقتصادی، تبرئه کنند. اینان و رسانه هایشان تبیین کننده و توجیه کننده چنین رفتارهایی هستند.

ربیعی با اشاره به اینکه من به عنوان کسی که حضور در انقلاب اسلامی با شکوه را به عنوان تجربه زیسته‌ با خودش به همراه دارد، به یاد می‌آورم که چگونه تدارک گفتمانی در ضدیت با شهید بهشتی شکل گرفت، خاطر نشان کرد: آنها نیز در ابتدا مرگ بر آمریکا ‌گفتند ولی بعد، علیه ‌شهید بهشتی شعار دادند.در آن دوره، ما شاهد بودیم که چطور با تئوری‌سازی‌هایی مثل دشمن بلافصل، چه هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیری به کشور وارد شد. 

وی ادامه داد: اما یک اتفاق هم باعث شد تا عظمت حضور مردم در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ، به حاشیه برود. همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند این انقلاب بی نام و نشان اما خمینی در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست. متاسفانه این نگاه بطور بسنده و سزوار در مراسم ۲۲ بهمن  آنچنان که باید، ‌بازتاب نداشت. 

ربیعی گفت: با توجه به اینکه افکار عمومی توهین به منتخب مردم را نپذیرفت، و این گونه اقدامات، ضمن آنکه مورد حمایت مردم  نیست،‌ مناسب است همگان طوری کنش سیاسی و اجتماعی داشته باشیم که جامعه احساس خوبی به انتقال یابد، اینگونه رفتارها در میان مدت در حال، به نفع هیچ کس نخواهد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که سفر آقای مارتن گریفت نماینده سازمان ملل در امور افغانستان آیا با مجوز آمریکا بوده تا رضایت ایران برای همکاری در حل امور منطقه ای را جلب کند؟ و ایران چه کمکی در حل بحران یمن انجام خواهد داد؟ و آیا ممکن است همکاری های ایران و آمریکا برای حل بحران های دیگر منطقه به این شکل (غیر مستقیم) بدون بازگشت آمریکا به تعهدات خود در برجام ادامه یابد؟ گفت: علی الاصول سازمان ملل متحد و نمایندگان آن در امور مختلف برای انجام وظایف سازمانی و قانونی خود نیازی به مجوز آمریکا و هیچ عضو دیگری ندارند. 

وی افزود: فراتر از این ما اطلاعی از هماهنگی های احتمالی آقای گریفیتس با دولت های ثالث نداریم. با این حال امیدواریم که رویکرد جدید دولت آمریکا به خاتمه جنگ و تقویت صلح در یمن کمک کند. ما بر مبنای مسئولیت منطقه ای خود برای حفظ صلح، همیشه و بارها حمایت خود را از دیپلماسی در پایان دادن به جنگ یمن اعلام کرده ایم. همینطور بارها گفته ایم که بحران یمن راه حل نظامی ندارد. امروز این واقعیت روشن تر از هر زمان دیگری اثبات شده است.

 ربیعی بیان داشت: مسئولیت اصلی در پایان دادن به جنگ یمن با کسانی است که در سالهای گذشته به بمباران یمن مشغولند. تعیین سرنوشت یمن نیز در نهایت باید در گفتگوهای یمنی- یمنی رقم بخورد. با این حال ما آماده ایم که مطابق با مسئولیت انسانی که همه کشورهای مسئولیت پذیر منطقه و عضو سازمان ملل متحد از آن برخوردارند، نقش خود برای رسیدن به صلح ایفا کنیم. ما هرگز این نقش آفرینی را مشروط به برجام نکرده ایم؛ امروز هم موضع جمهوری اسلامی ایران در همکاری های منطقه ای با سازمان ملل متحد و کشورهای همسایه، صرف نظر از موضع آمریکا در برجام پیش خواهد رفت.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه دولت به غیر از مصوبه مجلس چه تصمیمات دیگری برای تحت فشار گذاشتن آمریکا دارد؟ گفت: با توجه به این سخن رهبر معظم انقلاب که تاکید کردند آن طرفی که حق دارد شرط معین کند، ایران است و اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد آمریکا بایستی تحریم‌ها را کلا در عمل لغو کند و ما بعد راستی‌آزمایی کنیم و ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم ، و ما هم بدعهدی آن‌ها را دیدیم و ظواهر هم نشان می‌دهد آمریکا اهتمامی به رفع تحریم ندارد، دولت به غیر از مصوبه مجلس چه تصمیات دیگری برای تحت فشار گذاشتن طرف مقابل دارد؟

وی افزود: ما اعتقاد داریم که راه حل اختلاف جاری درباره برجام باید به روش دیپلماتیک باشد. انتظار داریم طرف های برجامی ما به خوبی متوجه پیامدهای خطیر تداوم بن بست کنونی در اجرای توافق باشند و برای برطرف کردن آن مسئولانه رفتار کنند. ما برخلاف آمریکا همواره به اصل مسئولیت پذیری در انجام تعهدات در چارچوبی متوازن متعهد بوده ایم؛ با این حال مسئولیت گریزی آمریکا برای ما چاره ای جز متوسل شدن به حقوق مندرج در برجام مطابق پاراگراف ۳۶ آن توافق نگذاشت. 

ربیعی گفت: در ادامه رفتارهای غیرقابل قبول آمریکا در اجرای تعهدات خود، امروز هم هرچند که ملاحظاتی درباره مفید و موثر بودن قانون مجلس موسوم به «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» داشتیم ولی دولت قانون را به طور کامل و دقیق اجرا خواهد کرد. هر نوع اقدام ضروری و مقتضی دیگر نیز ذیل تصمیمات کلان درخصوص برجام در شورای عالی امنیت ملی و با در نظر گرفتن همه ابعاد منافع و مصالح ملی اتخاذ خواهد شد.