عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا امروز از بایدن خواست تا به برجام بازنگشته و تحریم‌های ضدایرانی را نیز لغو نکند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«جیم اینهوف» (Jim Inhofe) عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا امروز سه شنبه در توییتر خود نوشت: من از رئیس‌جمهور بایدن می‌خواهم بر راهبردی فراحزبی برای رسیدگی جامع به رفتارهای شرورانه (!) ایران با کنگره همکاری کند.

سناتور آمریکایی مذکور دراین خصوص ادامه داد: بازگشت به برجام که صرفاً فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند (آن هم به صورت موقت) کاملاً بیراه است.

وی در پیامی دیگر اضافه کرد: رئیس‌جمهور تحت هیچ شرایطی نباید تحریم‌های ایران را رفع کنند.

این در حالیست که موعد تعیین شده برای کاهش همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت» کمتر از چند روز دیگر (۲۱ فوریه، سوم اسفند ماه) به پایان می‌رسد.

مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذر ماه با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ۸ ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) به بهانه‌های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم‌های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

گفتنی است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده‌های ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد