عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: دیگر اشتباهات گذشته خود را تکرار نخواهیم کرد که از یک نامزد اجاره‌ای در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسین نقاشی با اشاره به مصوبه مجلس و تعیین سن برای نامزد‌های ریاست جمهوری گفت: این شرط سنی چندان تاثیری بر نامزد‌ها نداشته و نامزد‌های ما را محدود نکرده است، زیرا تقریبا ما در اصلاح طلبان گزینه چهل ساله و یا بالای ۷۵ سال هم نداشتیم که تبعات این تصمیم دامن‌گیر ما شود.

او ادامه داد: آذری جهرمی به هیچ‌وجه گزینه اصلاح طلبان نبوده که حال قرار به حذف آن باشد. درباره علی لاریجانی هم باید به عنوان یک اصولگرای سنتی که بخش‌هایی از جامع روحانیت و احزاب سنتی اصولگرایی نظیر موتلفه ممکن است گرایش مثبتی روی او داشته باشند بگویم عمده اصلاح طلبان به سمت او نخواهند رفت و قطعا حزبی نظیر اتحاد ملت و نیرو‌های سیاسی نزدیک به اتحاد هرگز پشت او به عنوان نامزد اصلی ریاست جمهوری شان نخواهند ایستاد.

نقاشی افزود: در مصوبه کنگره آنلاین اتحاد کشور هم به صراحت تاکید شده که به هیچ وجه از هیچ نامزد نیابتی که اصلاح طلب نباشد در انتخابات حمایت نخواهد شد. آقای لاریجانی هم نه اصلاح طلب است و نه خود را اصلاح طلب می‌داند؛ ما هم دیگر اشتباهات گذشته خود را تکرار نخواهیم کرد که از یک نامزد اجاره‌ای در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کنیم که لاریجانی هم از مصادیق بارز همچین فردی است.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تاکید کرد: البته برخی از احزاب اصلاح طلب آن هم نه در سطح مصوبه شورای مرکزی خود بلکه برخی نظیر افراد حزب کارگزاران ممکن است در سطح اظهار نظر‌های شخصی به این سمت بروند. ممکن است که کارگزاران به این سمت برود، زیرا آن‌ها فهمشان از سایر اصلاح طلبان متفاوت است و برایشان مهم این است که به هر نحوی موقعیتشان در ساختار رسمی قدرت حفظ شود.

فعال اصلاح طلب گفت: برای قاطبه اصلاح طلبان نظیر احزابی مثل اتحاد ملت باقی ماندن در عرصه انتخابات به هر قیمتی از درجه دوم اهمیت برخوردار است، بلکه مهم برایشان این است که از یک نامزد تمام اصلاح طلب حمایت شود تا بتواند اهداف اصلاح طلبان را پیگری کرده، بپذیرد و در قبال اصلاح طلبا پاسخگو باشد. تجربه به ما نشان داده وقتی که از یک نامزد نیابتی که خود را اصلاح طلب نمی‌داند و از اصلاح طلبان نیست حمایت می‌کنیم بعد از رسیدن به قدرت نسبت به همان اهداف و شعار‌ها هم عقب نشینی کند و پاسخگوی گروه‌ها و پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان هم نباشد؛ بنابراین ما زیر بار چنین اقدامی نخواهیم رفت.

او درباره دیدار رئیس دولت اصلاحات و حسن روحان هم بیان کرد: درباره این دیدار اطلاعی ندارم، اما آنچه که به صورت محدود منتشر شد این بود که مذاکرات در زمینه مشکلات دولت و تشکر از حمایت‌های دولت بود، ولی تا امروز جمع بندی حزب اتحاد ملت این است که به هیچ وجه از نامزد نیابتی حمایت نخواهد  شد. در جلسات ما به طور مشخص از علی لاریجانی نام برده شده و نسبت به اینکه چنین افرادی نظیر او و امثال او مورد حمایت احزاب اصلاحات قرار بگیرند منع ایجاد  شده است.

نقاشی گفت: نکته مهم دیگر این است که لاریجانی با توجه به پیشینه و سوابقی که دارد و دور شدن او از مواضع رادیکالی که در بخش تندروی اصولگرایان معمولا اتخاذ می‌شود از او چهره قابل تاملی در میان اصولگرایان شکل داده و بهتر این است که او جایگاه خود را حفظ کند و با غلتیدن و یا جا به جایی پایگاه سیاسی خود در این موقعیت حساس نه خود منفعتی به دست خواهد آورد و نه اصلاح طلبان. معتقدم که او بهتر است در همان جایگاه سیاسی خود یعنی راست سنتی باقی بماند و همان جریان از او حمایت کند، این موضوع هم به نفع خود وی است و هم به نفع کشور؛ کما اینکه فرد معتدلی نظیر او می‌تواند در برابر جریان تندروی اصولگرایی هم بایستد و باعث این شود که جبهه اصولگرایان دچار یک تعادل شود.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درباره وضعیت انتخاباتی حزب متبوع خود هم بیان کرد: ما تا امروز نامزد حزبی برای انتخابات در نظر نگرفته ایم؛ البته با افرادی بحث‌هایی مطرح شده، اما هنوز هنوز نامزد مشخص حزبی برای معرفی به جبهه اصلاح طلبان ایران نداشته‌ایم، ولی به این معنا نیست که از معرفی نامزد حزبی منصرف شده باشیم.