آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران غنی سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نظنز را افزایش داده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بر اساس گزارش رویترز، ایران غنی‌سازی اورانیوم را چهارمین آبشار 174 سانتریفیوژی IR-2M‌را در سایت هسته‌ای نظنز آغاز کرده است و دو آبشار سانتریفیوژ IR-2M‌دیگر نیز در نظنز نصب کرده اما هنوز غنی سازی را با آنها آغاز نکرده است.

در حال حاضر در سایت نظنز، ‌ایران با 696 سانتریفیوژ IR-2M در 4 آبشار و 174 سانتریفیوژ IR-4‌تحت یک آبشار به غنی سازی اورانیوم می‌پردازد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود اعلام کرده است: «در تاریخ 31 مارس 2021 (11 فروردین 1400) آژانس در سایت غنی سازی، تایید کرده است که ایران گازدهی هگزا فلوراید اورانیوم طبیعی (UF6) به چهارمین آبشار 174 عددی IR-2M‌ را آغاز کرده است.»

در تاریخ 18 اسفندماه بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده بود که ایران غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M را در سایت نطنز آغاز کرده است.

پس از آن در تاریخ 27 اسفند ماه ایران مرحله جدیدی از غنی‌سازی را آغاز کرد و بر اساس اعلام «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ ایران رسماً آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 در سایت نطنز را آغاز کرد.

گروسی در گزارش 27 اسفند خود با اشاره به این موضوع که ایران قصد دارد آبشار سانتریفیوژی دیگر در تأسیسات نطنز نصب کند اما هنوز فرایند نصب آن را آغاز نکرده است، گفت: «چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شده اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز آغاز نشده است.»