محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دقایقی پیش با استقبال همتای عمانی خود وارد مسقط شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش بخش رسانه‌ای سفارت ایران در مسقط، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دقایقی پیش با استقبال «بدر البوسعیدی» همتای عمانی خود و «علی نجفی» سفیر ایران در عمان وارد مسقط شد.

وی قرار است علاوه بر دیدار با «بدر بن حمود البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان، با سایر مقام‌های عمانی نیز دیدار کند.

رایزنی درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای از جمله محورهای گفت‌وگوهای وزیر امور خارجه با مقام‌های عمانی است. 

به گزارش ایرنا، ظریف در حالی امروز وارد مسقط شد که وی روز یکشنبه تهران را به مقصد دوحه ترک کرد و با امیر قطر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. 

وی که صبح دوشنبه از قطر وارد بغداد شد، تا عصر دیروز (سه‌شنبه) در بغداد با رییس‌جمهور، نخست‌وزیر، رییس مجلس، مشاور امنیت ملی دولت و وزیر امور خارجه عراق دیدارهای جداگانه داشت.

دیدار و گفت‌وگو با شخصیت‌های دینی و مذهبی همچون رهبر «مسیحیان کلدانی» جهان و رهبران احزاب شیعه و سنی عراق هم دیگر برنامه‌های ظریف در جریان سفرش به بغداد بود. ملاقات و گفت‌وگو با چهره‌های متنفذ سیاسی و احزاب همچون نخست‌وزیران سابق «نوری مالکی» و  «عادل عبدالمهدی»  دیگر برنامه‌های ظریف در بغداد بود.  

وزیر امور خارجه همچنین با چهره‌های جهادی عراق همچون «فالح الفیاض» دیدار داشت.  

ظریف در بد ورود به بغداد نیز با حضور در محل «مقتل الشهدای مقاومت» به مقام شامخ شهیدان سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» ادای احترام کرد.  

مسائل مهم جهانی، منطقه، روابط ایران و عراق، علایق سیاسی - اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی و دینی از جمله مسائلی بود که ظریف در دیدار با مقامات دولتی و شخصیت‌های ذی‌نفوذ عراقی در مورد آن گفت وگو کرده است.   

وی روز گذشته به اقلیم کردستان عراق رفت و با مسئولان این اقلیم و همچنین شخصیت‌های متنقذ در آن دیدار و گفت‌وگو کرد.