روزنامه جوان/ فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی در تحلیلی پیرامون انتخابات ۲۸ خرداد، مقصر اصلی شکست اصلاح‌طلبان در این انتخابات را خود اصلاح‌طلبان دانسته است و نه شورای نگهبان و اصولگرایان: «شکست خورده این انتخابات اصلاح‌طلبان بودند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اصلاح‌طلبان در چهار سال اخیر تغییر هویت داده و پایگاه مردمی خود را از دست دادند. در طول این چهار سال نیز با انداختن توپ در زمین شورای نگهبان و اصولگرایان حاضر به پذیرش خطا‌های خود نشدند. حالا هم اکثر آن‌ها همین حرف‌ها را تکرار می‌کنند. هنوز نیز اکثریت آن‌ها فرافکنی می‌کنند.»

او با ادعای اینکه «اکثر مشکلات آقای روحانی توسط اصولگرایان ایجاد شد» در مورد دلیل رأی ندادن خود در این انتخابات گفته: «رأی ندادن من و عده بسیاری دیگر از مردم ناشی از ناامیدی از بی ارادگی آقای روحانی و اصلاح‌طلبان در برابر اقدامات منفی اصولگرایان و تلاش برای بقای خودشان بود.»

فائزه هاشمی همچنین تلویحاً خواستار استعفای رهبران احزاب اصلاح‌طلب به دلیل شکست در انتخابات شد: «اصلاحات در احزاب و ارکان خود به یک خانه تکانی جدی احتیاج دارد. احزاب اصلاح‌طلب نتوانستند پیام مردم را دریافت کنند و تحلیل درستی ارائه بدهند. آن‌ها برای حفظ و بقای خود دچار فرافکنی شدند، به نظرسنجی‌ها و آمار‌سازی‌های غیر واقعی روی آوردند و از مردم و پایگاه اجتماعی خود فاصله گرفتند. هدف، اصلاحات نبود بلکه بقا بود. در کشور‌های توسعه یافته معمولا با چنین شکستی، رهبران حزب یا رهبران جبهه شکست خورده استعفا می‌دهند و میدان را در یک روند دموکراتیک به دیگران واگذار می‌کنند، چراکه معتقدند این اقدام، حداقل کاری است که انتظار می‌رود احزاب دچار خطا مانند اصلاح‌طلبان در این انتخابات انجام دهند. بعد از این کناره‌گیری‌هاست که مابقی قادر خواهند بود آسیب شناسی جدی و واقعی را در درون تشکیلات انجام داده و راه درست را برای آینده پیدا کنند.»