فارس/ رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که این کشور طمعی به سرزمین و حق حاکمیت دیگر کشورها ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز جمعه که در دانشگاه دفاع ملی استانبول صحبت می‌کرد، افزود: «پیروزی که ما در عرصه دیپلماتیک و نظامی بدست آوردیم باعی تغییر محاسبات نه تنها در شرق دریای مدیترانه بلکه در تمام جهان شد».

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «با شفافیت کامل می‌کویم که هیچ طمعی به سرزمین‌ها، حق حاکمیت و تمامی ارضی کشوری نداریم».

اردوغان در ادامه گفت: « یکی از مهمترین پارامترهای قدرت ترکیه، مبارزات و پیروزی‌های این کشور در عرصه نظامی است».

وی افزود: «گامی که ترکیه درزمینه صنایع دفاعی برداشته، داستان پیروزی است که تمام جهان با توجه ویژه آن را دنبال کرده و آن را الگویی برای خود می‌داند».

اردوغان چند روز پیش در سخنرانی گفته بود: «ما در لیبی، [جمهوری] آذربایجان، سوریه و شرق مدیترانه حضور داریم و به حضور خود ادامه خواهیم داد».

وی در ادامه تصریح کرد: «ما حقوق مشروع خود را به‌دست خواهیم آورد و کارهای اکتشافی را در تمام دریاهای [سرزمینی خود]، به ویژه شرق دریای مدیترانه و مجاور قبرس انجام می‌دهیم».

دولت ترکیه از چند سال پیش، وقوع بحران‌ها و جنگ در کشورهای غرب آسیا و آفریقا از جمله سوریه، لیبی و منطقه «قره‌باغ کوهستانی» را دستمایه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به این مناطق قرار داده و سعی دارد جای پای خود را به‌شکل نظامی در این کشورها محکم کند.

اصرار ترکیه برای نگاه داشتن نظامیان خود در لیبی، در حالی است که «نجلا المنقوش» وزیر امور خارجه لیبی چندی پیش در جلسه استماع در مجلس نمایندگان ایتالیا در رم از ترکیه خواست که نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

پیش از این نیز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه قطع حمایت نظامی از دولت وحدت ملی لیبی را به ضرر این کشور دانسته و با استناد به توافقنامه‌ای که با طرابلس امضا کرده،‌ بر تداوم حضور نظامی در لیبی تاکید داشت.