جوان آنلاین: در میان ۱۰ سرفصل مهمی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای هیئت دولت سیزدهم بیان کردند، شاید «مبارزه با فساد و فساد ستیزی» که به تعبیر ایشان «مکمل عدالت‌ورزی» است، ازجهاتی از دیگر سرفصل‌ها اولویت‌دارتر و بلکه مهم‌تر هم باشد. چرا که بسیاری از انحرافات، نارضایتی‌ها، بی عدالتی‌ها و ویژه خواری‌ها از همین فساد در دستگاه‌های اجرایی ناشی می‌شود که خروجی همه این ناهنجاری‌ها به فاصله گرفتن مردم و بی اعتمادی در جامعه ختم می‌شود. همین مسئله مهم بود که دستور کار جلسه هیئت دولت «اقدام اعضای دولت برای اصلاح ساختار‌های فساد زا و قطع دست‌های پنهان رانت و فساد» بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رهنمود‌های رهبری چراغ راه دولت

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در دومین جلسه هیئت دولت سیزدهم با قدردانی از بیانات و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب در ترسیم نکات راهبردی برای دولت سیزدهم، اظهار داشت: رهنمود‌های مقام معظم رهبری برای دولت جدید به عنوان چراغ راه است و دستورالعمل‌ها و راهکار‌های ارائه شده، توسط همه دولتمردان مورد توجه قرار خواهد گرفت تا در عرصه عمل اجرایی شود. رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت توجه به عدالت و عدالت‌خواهی و تأکید رهبر معظم انقلاب در این خصوص، اظهار داشت: باید هر لایحه و بخشنامه‌ای در دولت یک پیوست عدالت داشته باشد و در همه بخش‌های دولت این موضوع مورد توجه جدی قرار بگیرد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه مکمل اجرای عدالت، مبارزه با فساد و بستر‌های فسادزا است، خاطر نشان کرد: اعضای دولت برای اینکه ساختار‌های فسادزا از بین برود باید بازنگاهی در مجموعه دستگاه خود انجام دهند و برای اصلاح ساختار‌های فساد آفرین و قطع کردن دست‌های پنهان رانت و فساد، اقدام کنند. وی گفت: بی‌تردید برخورد و مبارزه با رانت و ویژه‌خواری‌ها ما را به اجرای عدالت نزدیک‌تر خواهد کرد.

شفافیت زمینه فساد را از بین می‌برد

دکتر رئیسی توجه به موضوع تعارض منافع را مورد تأکید قرار داد و گفت: اینکه بعضی از تصمیمات در دستگاه‌ها به موقع اتخاذ نمی‌شود و یا در زمان مناسب به اجرا در نمی‌آید، بعضاً به خاطر وجود تعارض منافع است لذا باید نسبت به این مسئله حساسیت داشت و لازم است هم خود دستگاه و هم وزارت اطلاعات و دستگاه‌های نظارتی دست‌های پنهانی را که مشکل ایجاد می‌کنند، شناسایی و با آن برخورد کنند. بخش دیگری از سخنان رئیسی به فعال کردن سامانه‌های الکترونیکی و تأثیر آن بر مسئله مبارزه با فساد اختصاص داشت. رئیس‌جمهور با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب در خصوص فعال شدن سامانه‌های الکترونیکی و تأثیر آن در مبارزه با فساد، اظهار داشت: اگر در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله بانک‌ها، گمرکات، دارایی و مالیات این سامانه‌ها به هم متصل شوند، ضمن اینکه مقدمه شکل‌گیری دولت هوشمند ایجاد می‌شود، با ایجاد شفافیت زمینه فساد نیز از بین می‌رود. اتصال سامانه‌ها به یکدیگر اهمیت زیادی دارد و باید سریع‌تر این کار انجام شود.

تصمیمات باید به موقع محقق شود

دکتر رئیسی تأکید کرد: حلقه مفقوده، در اجرای تصمیمات و نظرات خوبی که اتخاذ می‌شود، بخش پیگیری است که این موضوع مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز بود و باید دو برابر تصمیمات، حوزه پیگیری‌ها فعال باشند تا تصمیمات به موقع تحقق پیدا کنند، لذا دستگاه‌های مختلف باید بخش‌هایی را در حوزه مسئولیت خود برای پیگیری امور ایجاد کنند.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت جوانان و جوان‌گرایی در بدنه دولت، اظهار داشت: امروز بهترین زمان برای توجه به جوانان در بدنه مدیریتی دولت است و می‌توان اقدامات خوب و مناسبی در این زمینه انجام داد. باید به جوانان میدان دهیم تا در عرصه عمل استعداد و توان خود را به منصه ظهور برسانند.

‌آیت‌الله رئیسی با اشاره به مشکلات کشور در زمینه اقتصادی، خاطر نشان کرد: تیم اقتصادی دولت باید در نشست‌های مختلف، به‌ویژه با نخبگان درون سازمانی و برون‌سازمانی، راهکار‌های مناسبی را برای عبور از شرایط نامناسب اقتصادی فعلی تدوین کند تا براساس آن در مسیر رفع مشکلات گام برداشته شود.

رئیس‌جمهور گفت: فروش نفت به عنوان یکی از محور‌های اساسی و موضوع بازگرداندن پول‌هایی که به ناحق در سایر کشور‌ها بلوکه شده باید به صورت فوری در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار گرفته و با جدیت دنبال شود. دکتر رئیسی با اشاره به اینکه انجام اقدامات فوری و ضروری نباید دولت را از توجه به اقدامات ریشه‌ای و پایدار کشور غافل کند، اظهار داشت: کار‌های زیربنایی و اساسی کشور باید به طور جدی توسط همه دستگاه‌های دولتی مورد توجه قرار بگیرد و دولت در این زمینه اهتمام ویژه خواهد داشت.

رفع مشکلات را به رفع تحریم‌ها موکول نمی‌کنیم

آیت‌الله رئیسی خاطر نشان کرد: راهبرد جدی رهبر معظم انقلاب را که نباید مشکلات اقتصادی به رفع تحریم، موکول شود، دولت با قوت پیگیری خواهد کرد و ضمن اینکه به دنبال رفع تحریم‌ها خواهیم بود، اما تلاش برای رفع مشکلات کشور را به تحریم متصل نخواهیم کرد و به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که در شرایط تحریم هم بتوانیم با توجه به اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌های داخلی کشور را اداره کنیم. دکتر رئیسی با اشاره به اینکه امروز نگاه همه دلسوزان و دغدغه‌مندان نظام به تصمیمات دولت است، اظهار داشت: امروز باید مهار تورم و گرانی و تلاش برای رونق تولید و رفع مشکلات مردم را در سرلوحه اقدامات خود قرار دهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه براساس گزارش‌های موجود حدود ۴۰ درصد از ظرفیت بخش تولید و صنعت معطل و بلااستفاده است، اظهار داشت: باید کارگروهی با حضور وزارتخانه‌های مربوطه اعم از صمت و اقتصاد ایجاد شود که ضمن پایش کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی و شهرک‌های صنعتی، ظرفیت‌های موجود، اما تعطیل یا نیمه تعطیل را شناسایی و مشکلات موجود را برطرف کند و اینگونه اقدامات می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال رونق تولید را نیز به همراه داشته باشد.

اکنون این امیدواری نزد مردم و ناظران ایجاد شده است که دولت مردمی دکتر رئیسی با اهتمام جدی و بسیج امکانات در همسویی با دولت و سایر ارکان حاکمیت و با اتخاذ روش‌های انقلابی و در عین حال عاقلانه و حکیمانه و به دور از هرگونه شتابزدگی بر مشکلات پیش رو قائق آید. این امیدواری از آن روست که عزم جدی برای حرکت در این مسیر در شخص رئیس‌جمهور به عنوان لکوموتیو دولت کاملاً آشکار است و اقدامات او در دستگاه قضا در مبارزه با فساد گویای این ادعاست. اگرچه نباید انتظار تحول یک شبه برای رفع همه موانع و مشکلات را داشت، اما می‌توان انتظار داشت این مهم در یک زمان بندی منطقی به نتیجه برسد.