پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در مقاله شغل آرایشگری در ترکیه از سالن ما در ابتدا کمی درباره کشور ترکیه و اقتصاد آن بحث خواهیم کرد. در ادامه مقاله به  مهاجرت آرایشگران و سایت ها استخدامی در این کشور میپردازیم. در انتهای این مقاله در مورد مجوز های کار برای افردای که می خواهند به صورت مستقل کار کنند میگوییم. همچنین در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد مقاله شغل آرایشگری در ترکیه می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید. با ما همراه ما باشید.

بیشتربخوانید : صندلی جکی آرایشگاهی

ترکیه

همسایگان ترکیه کشور های ایران،ارمنستان، گرجستان، نخجوان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان هستند. همچنین قسمتی از سواحل دریاهای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه در کشور ترکیه است. از اساسی ترین راه های آبی داردانل و بسفر زیر نظر حکومت ترکیه است. قسمت هایی از این کشور در قاره اروپا قرار دارد. همین موضوع موجب شده تا یکی از راه ها حیاتی ارتباط آسیا با اروپا باشد.

وسعت این کشور چیزی حدود 783 هزار کیلومتر مربع است که توانسته جایگاه 37 به لحاظ وسعت در همه دنیا به خود اختصاص دهد. این کشور از ارتفاعات زیاد و منحصر به فرد بهره مند میباشد و به نسب باران سالیانه آن قابل قبول است. به صورت کلی این کشور مستطیلی شکل میباشد که طول آن به موازات خط استوا است. همان طور که گفتیم یکی از شاه راه های اصلی برای ارتباط کشور های آسیایی و اروپایی، کشور ترکیه می باشد.

کشور ایران بیشتر محصولات اروپایی خود را از طریق ترکیه وارد ایران می کند. شرایط جوی این کشور بیشتر معتدل و مرطوب است و همسایگی آن با دریای مدیترانه باعث شده تا قسمتی از این کشور داری شریط جوی مدیترانه ای باشد. به دلیل داشتن طبیعت بکر و جذاب در ساله مهاجران زیادی با هدف تفریح یه این کشور سفر می کنند. این عامل باعث شده تا کشور ترکیه رونق اقتصادی خوبی بهره مند شود. در ادامه کمی در مورد اقتصاد این کشور برای شما مطرح خواهیم نمود. همراه ما باشید.

بررسی اقتصاد ترکیه

تنوع محصولی در ترکیه زیاد است. این محصولات شامل محصولات محلی و ترکیب شده با فناوری می باشد. به دلیل اینکه قسمتی از این کشور در اروپا می باشد، روزانه تکنولوژی های بروز وارد این کشور می شوند. از اصلی ترین محصولات ترکیه محصولات کشاورزی است. این کشور سال های 2005 و 2006 توانست جایگاه هفتم را در اقتصاد جهانی به خود اختصاص دهد. در این سال ها کمتر آمار بیکاری راه به خود اختصاص داده بود. همراه با رشد بخش های دولتی، بخش ها خصوصی نیز در حال رشد و رقابت هستند. بخش های خصوصی توانسته اند در زمینه ها بانک داری و حمل و نقل رزومه خوبی برای خود بسازند. حدود 10 سالی است که رشد و توسعه اقتصاد ترکیه سرعت گرفته و به شدت در حال رقابت با اقتصاد های بزرگ دنیا می باشد.

مهاجرت آرایشگران

02

بهترین راه برای مهاجرت آرایشگران داشتن دوست یا فامیل در ترکیه میباشد. البته افرادی که این موارد را ندارند می توانند از طریق سایت ها استخدامی ترکیه به دنبال کارفرمای مورد نظر خود باشند. بعد از یافتن یک کار فرمای مناسب باید وی برای شما یک دعوت نامه ارسال کند تا بتوانید ویزای کاری ترکیه را دریافت کنید. این راه سریع ترین روش ممکن برای دریافت ویزای کاری ترکیه می باشد.

راه دیگر که می توانید مهاجرت کاری به ترکیه داشته باشید، تقاضای مستقیم در کنسولگری ترکیه می باشد. در این راه شما هیچ نیازی به موارد ذکر شده در بخش قبل ندارید.

اما اختلاف این دو راه در چیست؟

تنها تفاوتی که در این دو روش وجود دارد مدت زمان صدور ویزا می باشد. در روش دوم ممکن از صدور ویزا تا یک ماه طول بکشد ولی در روش اول حدود یک هفته کاری برای شما ویزا صادر می شود.

پس از این که ویزای خود را دریافت نمودید و به ترکیه مهاجرت کردید، باید مشخصات کارفرما و محل کارتان را دقیق ثبت کنید. به طور معمول این نوع ویزا ها در ابتدا به تا حداکثر یک سال اعتبار دارد. پس از گذشت مدت مذکور در صورت نداشتن مشکلات قضایی می توانید ویزای برای حداکثر سه سال درخواست کنید. قابل ذکر است که این مدت زمان اعتبار ویزا برای کار آرایشگری می باشد. بعضی از مشاغل هستند که از این قاعده مستثنا می باشند. در ادامه تعدادی سایت استخدامی برای شما معرفی می کنیم.

سایت های استخدامی ترکیه

در این بخش از مقاله نام این سایت ها را ذکر می کنیم؛ شما می توانید با سرچ این نام ها در گوگل آن ها را بیابید.

cvyolla

kariyer

eleman

sahebindan

 وضعیت کار آرایشگران در ترکیه

03

بلد بودن زبان ها ترکی و انگلیسی باعث می شود که افراد بتوانند زود تر در ترکیه کار پیدا کنند و همچنین از درآمد خوبی بهره مند شوند و یک مهاجرت کاری موفق را تجربه کنند. اگر بخواهید به صورت شرکتی کار کنید تنها زبان انگلیسی کافی است و نیازی به دانستن زبان ترکی ندارید. اگر در حرفه آرایشگر تازه کار هستید و مدرک معتبر ندارید و همچنین تسلط برای زبان انگلیسی ندارید، پیشنهاد می کنیم که به طور کل از فکر مهاجرت به ترکیه بیرون بیایید. البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که ابزار مورد نیازتان را از قبل تهیه کنید برای مثال ممکن است سرشور متحرک آرایشگاهی در ترکیه از قیمت بالایی برخوردا باشد.همین طور ابزار های دیگر شما باید با کارفرما صحبت کنید و برای کار با کیفیت از آن نظر بگیرید و بگویید که چه تجهیزات آرایشگاهی نیاز خواهید داشت.

افرادی که بدون تجربه و مهارت به ترکیه سفر کردند، دچار ضرر ها مالی و روانی شدند. بعضی از کارفرمایان ترکیه به محض رویت این افراد با زرنگی تمام از آن ها کار می شند و در نهایت بدون هیچ گونه دستمزی آن ها را اخراج می کنند. پس قبل از مهاجرت به ترکیه برای کار روی مهارت ها خود کار کنید و  همچنین مطالعه ای در مورد قوانین کار در ترکیه داشت باشید.

مدت مجوز کار در ترکیه

افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری ترکیه می شوند می توانند به مدت یک سال در ترکیه مشغول به کار شوند. پس از آن در صورت داشتن صلاحیت و نداشتن هیچ مورد قضایی می توانند برای ویزای سه سال درخواست خود را اعلام کنند. البته در این دوران می توانند کارفرمای خود را عوض کنند. توجه نمایید که هرگونه تغییرات در محل کار یا کارفرما باید به اداره امور اتباع خارجی اعلام کنید. در غیر این صورت برای تمدید ویزای خود به مشکل بر خواهید خود. بعد از اتمام اعتبار ویزای سه ساله می توانید درخواست خود را برای ویزای کاری تا حداکثر 6 سال اعلام کنید.

مجوز کار به صورت مستقل در ترکیه

افرادی که علاقه دارند به صورت مستقل کار آرایشگری را انجام دهند باید به صورت مستمر 5 سال در ترکیه اقامت داشته باشند. پش از گذشت این مدت می توانند درخواست خود را برای سازمان کار و امور اجتماعی ارسال کنند. در این اینجا مسئول مربوطه سازمان از شما یک سری مدارک را تقاضا می کند. بعد از تهیه و تحویل مدارک لازم برای دریافت مجوز کار به صورت مستقل باید منتظر باشید تا مراحل اداری آن طی شود. در صورت داشتن نواقص در مدارک، از شما خواست می شود در زمان تعیین شده نواقص را برطرف کنید. در نهایت پش از تایید مقام مربوطه سازمان برای شما مجوز ها لازم صادر می شود. لازم به ذکر است که با مجوز صادره به صورت مستمر مشغول به کار باشید. در غیر این صورت مجوز شما ابطال می شود.

برای کار فرمایان مدرک مهم است یا مهارت؟!

طبق تجربیات مهاجرینی، داشتن مهارت برای کارفرمایان اولیت دارد. کارفرمایان ترکیه به محض استخدام ابتدای کار شما را زیر نظر دارند. در صورتی که از مهارت کافی برخوردار باشید از شما درخواست مدارک لازم کارتان را می کنند. به طور کلی داشتن تجربه و مهارت و دانش این کار برای کار فرمایان ترکی مهم است.