دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق را نگران‌کننده و مخل امنیت مرز‌های دو کشور دانست و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تاکید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
بنا به اعلام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان «علی شمخانی» بعدازظهر (امروز یکشنبه) با مصطفی الکاظمی «نخست وزیر عراق» دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه و آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه گفت‌وگو کرد.
 
در این دیدار نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با استقبال از ابتکار عمل دولت عراق در برگزاری نشست بغداد تصریح کرد: تمرکز بر اشتراک مساعی و همگرایی کشور‌های منطقه بدون حضور کشور‌های فرامنطقه‌ای می‌بایست در دستور کار دائمی کشور‌های منطقه باشد.
 
وی تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق را نگران‌کننده و مخل امنیت مرز‌های دو کشور دانست و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تاکید کرد.
 
شمخانی با اشاره به همکاری برخی کشور‌های سازشکار منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: اینگونه اقدامات که در چارچوب دکترین جدید امنیت ملی آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد نه تنها کمکی به ایجاد امنیت و ثبات نمی‌کند بلکه موجب تصاعد بحران و تشدید ناامنی در منطقه خواهد شد.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان خاطر نشان کرد؛ ۲۰ سال اشغال فاجعه بار افغانستان توسط آمریکا ثابت کرد حضور و دخالت آمریکا در منطقه، جز بی‌ثباتی، ناامنی و وارد شدن خسارت‌های بزرگ مادی و معنوی به مردم منطقه حاصلی ندارد.
 
شمخانی با بیان اینکه ملت‌های منطقه برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه تاکنون هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند؛ تصریح کرد: پیگیری پرونده ترور سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج  قاسم سلیمانی  و  ابومهدی مهندس  و مجازات عاملین آن همچنان در صدر مطالبات دو ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد و باید با همکاری دو کشور این خواسته به حق جامه عمل بپوشد.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اجرای کامل توافقات میان تهران - بغداد به ویژه در حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و افزود گسترش همکاری‌های همه جانبه با همسایگان، سیاست تغییر ناپذیر جمهوری اسلامی ایران و از الویت‌های اصلی دولت جدید است.
 
در این دیدار نخست وزیر عراق نیز در سخنانی با اشاره نقش ممتاز و راهبردی جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم بویژه داعش گفت: دولت و ملت عراق هیچگاه فداکاری و کمک‌های همه جانبه دولت، ملت و نیرو‌های مسلح ایران در شرایط سخت عراق را فراموش نخواهد کرد.
 
وی تصریح کرد: ملت و دولت عراق به پاس کمک‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران همواره در هنگامه مشکلات و سختی‌ها در کنار دولت و ملت ایران خواهد ماند
 
نخست وزیر عراق، همکاری مستمر نهاد‌های امنیت ملی دو کشور را در ابعاد مختلف مکمل و تسریع کننده مناسبات عراق و ایران عنوان کرد و خاطر نشان ساخت:عراق با علاقه مندی اماده است که ظرفیت‌های سیاسی و امنیتی خود را در مسیر همکاری و نزدیکی بیشتر کشور‌های منطقه و رفع سوء تفاهم‌هایی که مخل ثبات است بکار گیرد.