آیت‌ا... سیدهاشم حسینی بوشهری، دبیر شورای عالی حوزه های علمیه و امام جمعه قم طی سخنانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم گفته است: انتظار مردم از رییس جمهور و هیأت دولت این است که مسأله کرونا و گرانی‌ها را کنترل و برای بهبود معیشت مردم چاره‌اندیشی کند .

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش رسا، رئیس جامعه مدرسین می‌افزاید: سودجویان از فاصله میان دولت گذشته و دولت کنونی سوء استفاده کردند و قیمت کالاها را چندین برابر افزایش دادند . 

*آنچه که آیت‌ا... حسینی‌بوشهری با شجاعت درباره علت گرانی‌ها بیان کرده‌اند؛ ‌ علت‌العلل و حاقّ مشکلات فعلی در بازار قیمت‌های ایران است. قیمت‌هایی نجومی که از هیچ قاعده دلاری، ‌ تورمی، تحریمی و بازاری منبعث نیستند و صرفا توسط عده‌ای سودجو و از روی طمع تعیین می‌شود.

فلذاست که اشاره به علت این گرانی و مواجه شدن با تعداد کثیری از گرانفروشان به شجاعت و صراحت بینظیری نیاز دارد.

راه حل کاستن از گرانی اشاره شده هم فرمول‌های اقتصادی و بانکی نیست زیرا این گرانی اساسا نه از اقتصاد و بازار که از "طمع" ریشه گرفته است.

در دولت محترم و بین مسئولان آن اگر عزمی برای مبارزه با گرانی و کاستن از مشکل مردم در این زمینه وجود دارد؛ بایستی شاهد توجه آقایان به راهکار حاکمیتی و برخورد قضایی در زمینه گرانی اشاره شده باشیم.

و گرنه هر بنیاد دیگری در این زمینه بر باد است...

ما در وبلاگ مشرق، پیش از این و در زمان دولت اعتدال نیز هشدار دادیم که قیمت‌ها به دلیل عدم نظارت دولت بر بازار، گران شده‌اند.

اما معاون اول دولت وقت نیز صراحتا اعلام کرد که دولت نه تنها در لزوم نظارت بر بازار مردد است بلکه امکان خاصی هم در این زمینه ندارد!

و شد آنچه که نباید می‌شد...

این در حالی بود که دادستان وقت تهران در مقطعی در پیروی از تئوری مدعی‌العمومی قوه قضائیه توانست قیمت مرغ را تنها در یک روز کنترل کند و به کانال واقعی بازگرداند. 

گفتنیست اخیراً در یک بازرسی تعزیراتی از 56 واحد صنفی در یک شهرستان، برای 40 واحد (به عبارتی برای 70 درصد) پرونده گرانفروشی تشکیل شده است که این مسئله جای تأملات جدی دارد...